Super League: Μόνη πέμπτη η Ξάνθη, σημαντικός βαθμός για Λαμία

Ενημερώθηκε: 11/03/18 - 20:27

Η Ξάνθη απόλυτα λογικά πήρε τη σημαντική νίκη με 1-0, με τον Κάστρο στο 23' να διαμορφώνει το τελικό σκορ έπειτα από κεφαλιά από σέντρα του Τριάδη, ενώ ειδικά στο α' ημίχρονο είχε τις ευκαιρίες για να διευρύνει το προβάδισμά του.

Ωστόσο, η δουλειά έγινε... Με αυτό το αποτέλεσμα οι Ακρίτες σκαρφάλωσαν μόνοι στην 5η θέση με 35 βαθμούς, αφήνοντας ταυτόχρονα τους Αγρινιώτες εκτός της όποιας διεκδίκησης για το τελευταίο εισιτήριο των ευρωπαϊκών διοργανώσεων, αφού έμειναν στους 29, πέντε αγωνιστικές πριν από το τέλος.

Για πέναλτι διαμαρτυρήθηκαν οι γηπεδούχοι στο 18' για χέρι που έκανε ο Μάρκος Πάουλο μέσα στην περιοχή, αλλά ο Αλέξανδρος Κατσικογιάννης έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

1-1

Η Λαμία δεν κατάφερε να νικήσει τον Λεβαδειακό, αλλά δεν έχασε κιόλας (1-1), παίρνοντας έναν πολύτιμο βαθμό στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στη Σούπερ Λίγκα.

Οι Βοιωτοί προηγήθηκαν στο 33' με τον Γιακουμάκη (μετά από τρομερή ασίστ του Γιουσιούφ που τρύπησε την αντίπαλη άμυνα), ενώ επτά λεπτά αργότερα ήρθε η απάντηση από τους γηπεδούχους χάρη στο σουτ του Τσούκαλου (φέρει ευθύνη και ο Σωτηρίου).

Με αυτή την ισοπαλία, λοιπόν, η Λαμία ανέβηκε στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη, ενώ η ομάδα του Ανιγκό πήγε στους 30 και στο -5 από την πεντάδα, δίχως, όμως, να έχει ρεαλιστικές ελπίδες να βρεθεί τόσο ψηλά...