Super League: Σούπερ Βράνιες στο πάρτι της ΑΕΚ, νίκες για Παναιτωλικό και ΠΑΣ

Ενημερώθηκε: 18/02/18 - 19:52

Η ΑΕΚ διέλυσε με 4-0 την Ξάνθη, με τον Όγκνιεν Βράνιες να κάνει χατ-τρικ μέσα σε 28 λεπτά! Ο Μπακασέτας το άλλο τέρμα του θριάμβου της Ένωσης (44’), η οποία παραμένει αήττητη για 24 παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις και στο… κυνήγι του πρωτοπόρου ΠΑΟΚ!

Οφσάιντ το πρώτο γκολ της ΑΕΚ στο 5ο λεπτό, ωστόσο δευτερόλεπτα νωρίτερα δεν της είχε δοθεί πεντακάθαρο πέναλτι σε ανατροπή του Λιβάγια από τον Μελιόπουλο, ενώ «φωνάζει για ακόμη ένα στο 2’ σε ακόμη ένα μαρκάρισμα του Μελιόπουλου στον Λάζαρο!

Εξαιρετική εμφάνιση για την ΑΕΚ που σκόραρε και τα τέσσερα γκολ στο πρώτο μέρος και στο δεύτερο κατέβασε… ταχύτητα ενόψει της ρεβάνς με την Ντιναμό Κιέβου, με τον Μανόλο Χιμένεθ από την μεριά του να δίνει ανάσες σε Λάζαρο, Μπακασέτα και Σιμόες.

Πρώτος κεντρικός αμυντικός στην ιστορία του ελληνικού πρωταθλήματος που πετυχαίνει χατ-τρικ ο Βράνιες. Τελευταίος κιτρινόμαυρος ποδοσφαιριστής που είχε σκοράρει τρία τέρματα στο ίδιο ματς ήταν ο Λυμπερόπουλος στις 15 Απριλίου του 2007 κόντρα στο Αιγάλεω, ενώ ο Ντράγκαν Τσίριτς στις 17 Οκτωβρίου 1999 στο ΑΕΚ-Ηρακλής 3-2 ήταν ο τελευταίος ξένος παίκτης της Ένωσης που το είχε καταφέρει αυτό.

Παραμένει στη δεύτερη θέση (50 βαθμούς) και στο -2 από τον ΠΑΟΚ η ΑΕΚ, η οποία την ερχόμενη αγωνιστική δοκιμάζεται στην έδρα του Ατρόμητου. Έμεινε στους 29 βαθμούς και την 6η θέση η Ξάνθη, η οποία υποδέχεται τον Απόλλωνα Σμύρνης την 23η αγωνιστική.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Γκάλο, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Σιμόες (65’ Αϊντάρεβιτς), Μοράν, Λάζαρος (70’ Γιακουμάκης), Λιβάγια, Μπακασέτας (59’ Κλωναρίδης), Αραούχο

Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίφκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Μελιόπουλος, Κασάδο (46’ Μεχία), Καμαρά (80’ Ορφανίδης), Ντε Λούκας, Σιλά, Τζουρίτσκοβιτς (59’ Τριάδης), Μπρίτο, Γέντρισεκ

λεβαδειακος παναιτωλικος

Χάρη σε δύο -πεντακάθαρα- πέναλτι, ο Παναιτωλικός επικράτησε του Λεβαδειακού με 2-1, τιμωρώντας τα αμυντικά κενά και λάθη των γηπεδούχων.

Ο Μοράρ άνοιξε το σκορ στο 37' από την άσπρη βούλα, τρία λεπτά αργότερα ο Μαρκόφσκι ισοφάρισε, ωστόσο στο 59' ο ίδιος παίκτης, με τον ίδιο τρόπο χάρισε το τρίποντο για την ομάδα του Δέλλα, την ώρα που ο γκολκίπερ του Λεβαδειακού αποβλήθηκε για την αντικανονική ανατροπή στον Ντίας!

Δύο δοκάρια είχαν οι ηττημένοι, αμφότερα σε απευθείας εκτελέσεις φάουλ των Σουμπίνιο (17') και Τσαμπούρη (76'). Στους 26 βαθμούς ανέβηκε ο Παναιτωλικός (στο +10 από την επικίνδυνη ζώνη), στους 25 έμεινε ο Λεβαδειακός.

Λεβαδειακός: Επασί, Λεονάρντο, Αντιλέχου, Νίκας (58' Σωτηρίου), Τσαμπούρης, Μητρόπουλος, Σουμπίνιο, Φαβάρο, Καθάριος (76' Ζαραδούκας), Γιακουμάκης, Μαρκόφσκι

Στον πάγκο των Βοιωτών: Ιωαννίδης, Τριποτσέρης, Νουάνκο, Σαβαντογκό

Παναιτωλικός: Κυριακίδης, Χαντάκιας, Μύγας, Άργκους (72' Γουίλιαν Μπαρμπόσα), Μαρινάκης, Μάρκος Πάουλο, Μπεχαράνο, Ρόσα (90' Κλέσιο), Μοράρ, Μάζουρεκ (90+6' Βασιλούδης), Ντίας

Στον πάγκο των Αγρινιωτών: Σταματόπουλος, Γιαννιώτης, Βακράκος, Νταλακούρας

πλατανιας πας

Ο ΠΑΣ δυσκολεύτηκε μόλις για ένα ημίχρονο στα Περιβόλια, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο ο Πέδρο Κόντε πήρε το… όπλο και με δύο γκολ οδήγησε τους φιλοξενούμενους σε νίκη, σκοράροντας δις (47’, 51’), ενώ το τρίτο τέρμα πέτυχε ο Μπέριος στο 86 λεπτό.

Με αυτό το γκολ, ο 30χρονος επιθετικός έφθασε τα 13 σε 18 αναμετρήσεις, πετυχαίνοντας δύο για δεύτερο σερί παιχνίδι έπειτα από αυτά κόντρα στον Παναθηναϊκό. Οι Ηπειρώτες έφθασαν τους 28 βαθμούς και διατηρήθηκαν σε επαφή με την πρώτη πεντάδα.

Αντιθέτως, οι Κρητικοί παρέμειναν στους 10 σε 22 ματς και ουσιαστικά θα πρέπει να ξεκινήσουν τα πλάνα τους για Football League.

Πλατανιάς (Γιάννης Χατζηνικολάου): Κλάγιτς, Βάντερσον, Καρυπίδης, Στάμου, Πλιάτσικας, Πατράλης, Μάλσα, Ουντότζι (49' Κασάλιτσα), Νίλι (76' Στανισάβλιεβιτς), Ενσικουλού, Πετρόπουλος

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Καρανίκας, Τζημόπουλος (76' Μπέριος), Μιχαήλ, Αποστολόπουλος, Γαρουφαλιάς, Μανθάτης (71' Νικολιάς), Βιντάλ, Χαλκιαδάκης (58' Γιάκος), Μπερτά, Κόντε