Super League: Σπουδαίο "διπλό" του Πανιωνίου

Ενημερώθηκε: 22/10/17 - 19:27

Επιστροφή στις νίκες για τον Πανιώνιο! Με τον Μασούντ να σκοράρει το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης και τον Κότνικ να κάνει απόσβεση του φετινού χρόνου του συμβολαίου του, οι "κυανέρυθροι" επικράτησαν με 1-0 του Αστέρα στην Τρίπολη, ανεβαίνοντας στη βαθμολογία.

Με μεγάλη εμφάνιση του Σλοβένου τερματοφύλακα που ήταν καθοριστικός σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου διατήρησε το δικαίωμα να παραμείνει στο παιχνίδι και χάρη στην αγωνιστική της άνοδο στο β' ημίχρονο και την ποιότητα των παικτών που στελεχώνουν τη μεσοεπιθετική γραμμή, επέστρεψε στις νίκες, έπειτα από δύο συνεχόμενες ήττες.

Ο Αστέρας, από την μεριά του, δεν μπορεί σήμερα να κατηγορεί κανέναν άλλον, πλην του ίδιου, καθώς δημιούργησε πολλές και κλασικές ευκαιρίες, πολύ περισσότερο στο α' ημίχρονο, αλλά και στο β' μέρος στο τέλος του ματς, ωστόσο έπεσε πάνω σε έναν εξαιρετικό γκολκίπερ, που φάνηκε ανίκητος στις ανεπαρκείς -όπως αποδείχθηκε- τελικές προσπάθειες των Αρκάδων.

Στο γήπεδο, βρέθηκαν και περίπου 400 οπαδοί του Πανιωνίου, δημιουργώντας εντυπωσιακή ατμόσφαιρα.

Αστέρας Τρίπολης (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Τριανταφυλλόπουλος, Σελίν, Γιαννούλης, Μουνάφο, Τσουκαλάς, Τσιλιανίδης, Μαντίντα (50’ Τόνσο), Ισνάλντο (74’ Γκοντό), Μανιάς (50’ Δουβίκας)

Πάγκος: Τσιφτσής, Κυριακόπουλος, Ιγκόρ, Πασαλίδης

Πανιώνιος (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Βλάχος, Μπανανά, Οικονόμου, Χατζισαφί, Κόρμπος, Σιώπης, Λάμπρου (46’ Μασούρας), Μασούντ, Σπιριντόνοβιτς (80’ Παπαγεωργίου), Γεσίλ (69’ Ντουρμισάι)

Πάγκος: Μπαντής, Κάργας, Σαραμαντάς, Σαββίδης