Super League: Την πάτησε από τον ψυχωμένο Πανιώνιο ο ΠΑΟΚ

Ενημερώθηκε: 26/11/17 - 21:03

Ο ΠΑΟΚ έπεσε θύμα ανατροπής από τον ψυχωμένο Πανιώνιο, με τον Μάτος να "γλιτώνει" στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων το βαθμό της ισοπαλίας, διαμορφώνοντας το 2-2, με το διπλό να παραμένει ακόμη... άγνωστη λέξη.

Στο 41’ ο Κουλούρης άνοιξε το σκορ με εκτέλεση πέναλτι (σωστά δόθηκε), επιβεβαιώνοντας τη μέχρι τότε καθολική υπεροχή των Θεσσαλινικέων στην Πλατεία. Στην πρώτη τους φάση στο ματς, στο 48’, οι "κυανέρυθροι" ισοφάρισαν με ωραίο τέρμα του Σπιριντόνοβιτς, ενώ στο 86’ ο Γεσίλ (που είχε μπει στο ματς δέκα λεπτά νωρίτερα) τιμώρησε τη σωρεία χαμένων ευκαιριών των φιλοξενούμενων, φέρνοντας… τούμπα την κατάσταση και δίνοντας προβάδισμα στον "Ιστορικό".

Για καλή τύχη του ΠΑΟΚ, όμως, ο Λέο Μάτος έκανε εντυπωσιακό άλμα στο 90+3’ και χάρισε έναν πόντο στην ομάδα του Λουτσέσκου, η οποία κινδυνεύει να πέσει τρίτη αν νικήσουν ΑΕΚ και Ολυμπιακός.

Η παρουσία του Πέλκα, από όταν μπήκε στον αγωνιστικό χώρο, εξέθεσε τον Ρουμάνο κόουτς του ΠΑΟΚ που επέμενε στον –κακό και σήμερα- Μακ, ενώ και η είσοδος του Πρίγιοβιτς άνοιξε χώρο στους συμπαίκτες του για να δημιουργήσουν ακόμη περισσότερους κινδύνους.

Έβγαλαν καρδιά οι παίκτες του Πανιωνίου παρά το ότι για το μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα αμύνονταν και το παιχνίδι παιζόταν στο δικό τους μισό. Κι όλα αυτά τη στιγμή που κατέβηκαν χωρίς Οικονόμου, Μασούντ, Σιώπη, έχασαν στο 18' τον Ταπόκο, ενώ ο Γεσίλ έπαιξε για μόλις 15'.

Πανιώνιος: Κότνικ, Μπανανά, Βλάχος, Χατζησαφί, Γκιοατά, Κόρμπος, Σαββίδης (69’ Κάργας), Μασούρας, Ταπόκο (18’ λ.τ. Πινιώτης), Σπιριντόνοβιτς, Ντουρμισάι (77’ Γεσίλ)

Στον πάγκο: Μπαντής, Παπαγεωργίου, Σαραμαντάς, Σταυρόπουλος

ΠΑΟΚ: Ρέι, Βιεϊρίνια, Λέο Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Τσίμιροτ (62’ Πέλκας), Κάνιας, Ελ Καντουρί, Μακ (67’ Πρίγιοβιτς), Κάμπος (84’ Λημνιός), Κουλούρης

Στον πάγκο: Πασχαλάκης, Μαλεζάς, Δεληγιαννίδης, Σάκχοφ

σασα

Ο Παναιτωλικός γονάτισε (3-1) εντός έδρας την ΑΕΛ και έφθασε στην πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα έπειτα από τις 30 Σεπτεμβρίου, όταν και είχε περάσει με 3-0 από τον Πλατανιά. Από εκεί και πέρα είχε τρεις ήττες και δύο ισοπαλίες.

Ο Μοράρ στο 12’ έπειτα από απανωτά λάθη των φιλοξενούμενων άνοιξε το σκορ και ο Μάζουρεκ στο 33’ "ζωγράφισε" το 2-0 με εξαιρετικό σουτ, ενώ ο Λεοζίνιο με (επίσης) ωραίο γκολ μείωσε στο 48’ για τους φιλοξενούμενους που ήταν πολύ καλοί στο δεύτερο μέρος. Ο Ρόσα στις καθυστερήσεις σφράγισε τη νίκη της ομάδας του Μάκη Χάβου.

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Τσέναμο, Μαρινάκης, Μιχάι, Χαντάκιας, Ρότσα, Μάρκος Πάουλο, Μπεχαράνο, Μάσουρεκ (75' Λόπες), Μοράρ (64' Κλέσιο), Ντίας, Μαρκόφσκι (68' Ρόσα)

ΑΕΛ (Ηλίας Φυντάνης): Μπόζοβιτς, Μασούρας, Ζίζιτς, Φάρκας (81' Λαγός), Ρέντζας, Φατιόν, Αγκάνοβιτς, Λεοζίνιο (89' Γιαννιτσάνης), Κρίζμαν, Ντέλετιτς, Ναζλίδης

;;;

Χτυπώντας δις από ισάριθμες εκτελέσεις κόρνερ, ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε -δίκαια- με 2-0 του Λεβαδειακού και τον έπιασε στην βαθμολογία, συνεχίζοντας παράλληλα την ανοδική του πορεία.

Ο Ματίας Ιγκλέσιας μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μαρτίν Τόνσο άνοιξε το σκορ στο 32ο λεπτό, ενώ ο Αστέρας σκόραρε και το δεύτερό του τέρμα από μία ανάλογη φάση και συμμετοχή των δύο Αργεντινών μέσων, με τον Δουβίκα να χρίζεται σκόρερ.

Στους 15 βαθμούς πλέον οι δύο ομάδες, με τους Αρκάδες να πετυχαίνουν τρίτη διαδοχική νίκη στην Super League. Συνεχίζουν την κακή πορεία των τελευταίων αγωνιστικών οι Βοιωτοί, οι οποίοι παραμένουν χωρίς νίκη για πέντε σερί ματς (σσ. τρεις ήττες και δύο ισοπαλίες).

Αστέρας Τρίπολης (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Ιγκόρ, Γιαννούλης, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Τσιλιανίδης (61’ Τσουκαλάς), Τόνσο, Καλτσάς (85’ Κώτσιρας), Γκοντό (46’ Δουβίκας)

Λεβαδειακός (Ζοσέ Ανιγκό): Επασί, Τσαμπούρης, Τριποτσέρης (46’ Φαβάρο), Λεονάρντο, Ζαραδούκας (50’ Καθάριος), Μητρόπουλος (73’ Ιωαννίδης), Νιάσε, Μεντί, Σουμπίνιο, Μπελγκαζουανί, Γιουσούφ