"Τελείωσε" από τώρα την πρόκριση η Ατλέτικο (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 22/02/17 - 01:07

Επιμέλεια: Μάριος Βλαβιανός

Στο εντυπωσιακό BayArena, η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε με 2-4, της Μπάγερ Λεβερκούζεν, τελειώνοντας ουσιαστικά από σήμερα την υπόθεση-πρόκριση, στην προημιτελική φάση του Champions League.

Από το πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε, "καθάρισε" το παιχνίδι, καθώς β΄ρθηκε μπροστά στο σκορ με τέρματα του Σαούλ Νίγκεθ, ο οποίος "χόρεψε" την άμυνα των Γερμανών (17') και του Αντουάν Γκριεζμάν (25').

Στο 48ο λεπτό η Λεβερκούζεν μπήκε δυνατά και μείωσε το σκορ, όταν μετά από σέντρα του Καμπλ από δεξιά, ο Μπελαραμπί νίκησε τον Μόγια για το 1-2, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Η Ατλέτικο, όμως δεν είχε...όρεξη για περιπέτεις και αφού προειδοποίησε με τον Γκαμεϊρό στο 50' (δοκάρι), ο ίδιος παίχτης, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, έβαλε ξανά την Ατλέτικο, με δυο γκολ μπροστά στο σκορ, στο 59ο λεπτό.

Οι "ασπιρίνες" δεν το έβαλαν κάτω και μετά από σέντρα του Πογιάνπαλο, ο Μογιά προσπάθησε να διώξει, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω στο γόνατο του Σάβιτς και αυτή κατέληξε στα δίχτυα, μειώνοντας σε 2-3 για την ομάδα του Ρότζερ Σμιντ!

Ωστόσο, ο Φερνάντο Τόρες, με μια ΤΕΛΕΙΑ κεφαλιά, "τελείωσε" το παιχνίδι και ουσιαστικά την πρόκριση για την Ατλέτικο, διαμορφώνοντας το 2-4 στο 86', βάζοντας...ταφόπλακα στα όνειρα των Γερμανών για διάκριση στο Champions League!

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Μπάγερ Λεβερκούζεν (Ρότζερ Σμιντ): Λένο, Ντράγκοβιτς, Ερνάντεζ "Τσιτσαρίτο", Βέντελ, Μπράντ (87' Μπέιλι), Αρανγκουίθ, Τοπράκ, Χάρβετζ (56' Φόλαντ), Μπελαραμπί (66' Πογιάνπαλο), Χένριξ, Καμπλ

Στον πάγκο για τις "ασπιρίνες": Οσκάν, Μεχμέντι, Μπαουμγκαρτλίνγκερ, Γεβντάϊ

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε): Μόγια, Φελίπε Λουίς, Κόκε, Γκριεζμάν (78' Κορέα), Νίγκεθ, Καρασκό (78' Φερνάντο Τόρες), Γκάμπι, Σάβιτς, Βρσάλικο, Γκαμεϊρό (71' Παρτέϊ), Χιμένεθ

Αναπληρωματικοί για τους "ροχιμπλάνκος": Όμπλακ, Ερνάντεζ, Γκαϊτάν, Ενρίκε