Τετράσφαιρος και ωραίος ο ΠΑΟΚ

Ενημερώθηκε: 20/07/19 - 20:23

Ο ΠΑΟΚ ήταν για άλλη μια φορά εντυπωσιακός, όπως αποδεικνύει και το τελικό 4-0, με το οποίο… φιλοδώρησε την Σιντ Τρούιντεν, σε φιλικό παιχνίδι στο Βέλγιο. Μπίσεσβαρ, Αουγκούστο, Ζαμπά, Πέντρο Ενρίκε τα τέρματα της ομάδας της Θεσσαλονίκης.

Δεν ξεκίνησε με τις καλύτερες δυνατές προϋποθέσεις το παιχνίδι… Για την ακρίβεια, λίγο έλειψε να μην ξεκινήσει καν, αφού μια νεροποντή απείλησε να «τινάξει» το φιλικό στον αέρα, αλλά ευτυχώς το μόνο που συνέβη ήταν να καθυστερήσει η έναρξη του αγώνα. Δυστυχώς για τους φίλους του δικεφάλου του βορρά, οι δυσμενείς καιρικές συνθήκες οδήγησαν στη ματαίωση της τηλεοπτικής κάλυψης μέσω του PAOK TV

Η καθυστερημένη έναρξη του αγώνα μάλλον έκανε τους Θεσσαλονικείς ακόμη πιο… ανυπόμονους, με αποτέλεσμα να μπουν πολύ δυνατά στο ματς και να πάρουν προβάδισμα δύο τερμάτων μετά από μόλις 20 λεπτά! Στο 12’ ο Ζαμπά πραγματοποίησε σέντρα από τα δεξιά βρίσκοντας τον Μπίσεσβαρ και ο Ολλανδός (ανενόχλητος) δεν είχε πρόβλημα να βρει δίχτυα και να ανοίξει το σκορ με κεφαλιά, ενώ λίγο αργότερα ο Αουγκούστο έδειξε ξανά την ποιότητά του όταν με πλασαριστό σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 2-0.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με αλλαγές προσώπων, όχι όμως και φιλοσοφίας για τον ΠΑΟΚ, που με την σέντρα έφτασε στο 3-0! Ο Μίσιτς (που είχε μπει αντί του Αουγκούστο) έκλεψε την μπάλα, οι Πέλκας, Ζαμπά έκαναν το «ένα-δύο» και ο Βραζιλιάνος από κοντά με ψύχραιμο πλασέ πέτυχε το γκολ.

Περίπου εννιά λεπτά πριν το τέλος ο Πέντρο Ενρίκε ήταν εκείνος που διαμόρφωσε το τελικό 4-0. Ο Βραζιλιάνος εξτρέμ μπήκε στην περιοχή από αριστερά, ανατράπηκε από αντίπαλο αμυντικό και εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος, βάζοντας έτσι το «κερασάκι στην τούρτα» της αναμέτρησης!

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης (60’ Μελίσσας), Μάτος (60’ Στοχ), Βαρέλα (60’ Χατζηισαΐας), Κρέσπο (60’ Μιχαηλίδης), Ροντρίγκο, Αουγκούστο (46’ Μίσιτς), Ελ Καντουρί (60’ Κάτσε), Ζαμπά (60’ Ενρίκε) , Μπίσεσβαρ(46’ Λημνιός), Πέλκας (60’ Ίνγκασον) , Άκπομ (60’ Σφιντέρσκι).