Τη...σκότωσε ο πρώην! (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 30/10/16 - 04:10

Ο Γκονσάλο Ιγκουαΐν, η δεύτερη ακριβότερη μεταγραφή του καλοκαιριού, ήταν ο o απόλυτος πρωταγωνιστής στο ντέρμπι της Γιουβέντους με τη Νάπολι (2-1).

Ο "Πιπίτα" σκόραρε στο πρώτο παιχνίδι κόντρα στην παλιά του ομάδα και σίγουρα μετά από αυτό το γκολ, οι οπαδοί της Νάπολι δύσκολα θα θέλουν να τον δούνε ξανά! Ούτε καν να ακούσουν ξανά το όνομά του…

Με το που μπήκαν οι ενδεκάδες των δύο ομάδων στο γήπεδο, φαινόταν ότι ο Ιγκουαΐν ένιωθε περίεργα. Και άπαντες σιγουρεύτηκαν όταν πήγε πριν τη σέντρα και αγκάλιασε τον Μαουρίτσιο Σάρι, όντας έντονα συναισθηματικά φορτισμένος. Όλο αυτό, πάντως, φάνηκε να τον επηρεάζει καθώς στο πρώτο μέρος ήταν εξαφανισμένος. Κράταγε, όμως, το καλύτερο για το τέλος!

Με την έναρξη της επανάληψης, ο Γκουλάμ προσπάθησε να διώξει τη μπάλα αλλά έκανε τσαφ και τροφοδότησε άθελά του τον Μπονούτσι μέσα στην περιοχή που με τρομερό βολέ εκτέλεσε τον ανήμπορο να αντιδράσει Πέπε Ρέινα, ανοίγοντας το σκορ για την "Βέκια Σινιόρα".

Ωστόσο, η απάντηση της Νάπολι ήταν άμεση. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ινσίνιε με καταπληκτική μπαλιά βρήκε τον Καγιεχόν στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, με τον Ισπανό άσο να πλασάρει τον Μπουφόν και να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια.

Το ματς ήταν στην κόψη του ξυραφιού, η Νάπολι έδειχνε μετά την ισοφάριση να πατάει καλύτερα αλλά δεν μπορέσε να μετατρέψει σε γκολ, τις ευκαιρίες που δημιουργούσε! Κάπου εκεί, μπήκε στο παιχνίδι και ο εξαφανισμένος Ιγκουαΐν.

Ο Αργεντινός επιθετικός, εκμεταλλεύθηκε ακόμη ένα τραγικό διώξιμο του Γκουλάμ, που του έστρωσε ουσιαστικά τη μπάλα και με εξαιρετικό σουτ με το αριστερό μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του προ 6 μηνών συμπαίκτη του. Το γήπεδο σηκώθηκε στο πόδι, ο Μαρκίζιο ως γνήσιος Μπιανκονέρο… τρελάθηκε με το γκολ αλλά ο Αργεντινός στράικερ δεν πανηγύρισε καν. Σήκωσε τα χέρια του, ούτε που χαμογέλασε και φάνηκε περισσότερα να στεναχωριέται παρά να χαίρεται!

Στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι πίεσαν, δημιούργησαν ευκαιρίες αλλά ήταν άτυχοι. Η μπάλα δεν έμπαινε στα δίχτυα, ίσως και για να κάνει το χατίρι της Γιουβέντους και του Ιγκουαΐν και να στεναχωρήσει τους οπαδούς της Νάπολι, που είδαν ένα από τα παιδιά που αγάπησαν όσο λίγοι, να τους γεμίζει με πίκρα και οργή!

Γιουβέντους (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Μπουφόν, Μπαρτσάλι, Μπονούτσι, Κιελίνι (39' Κουαδράδο), Λιχτστάινερ, Κεντίρα, Ερνάνες (76' Στουράρο), Πιάνιτς (68' Μαρκίζιο), Αλεξ Σάντρο, Ιγουαΐν, Μάντζουκιτς

Νάπολι (Μαουρίτσιο Σάρι): Ρέινα, Χισάι, Κίρικες, Κουλιμπαλί, Γκουλάμ, Αλαν (76' Ζιελίνσκι), Ντιαβαρά, Χάμσικ (82' Ελ Καντούρι), Καγιεχόν, Μέρτενς, Ινσίνιε (61' Τζακερίνι)