Τρέλαναν κόσμο Αντετοκούνμπο και Harden (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 01/01/17 - 17:10

Τι έκανε πάλι ο αθεόφοβος Γιάννης Αντετοκούνμπο; Τελείωσε τον αγώνα με 35 πόντους (8/11 βολές, 12/18 δίποντα, 1/1 τρίποντο), 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 7 τάπες (τις 5 στο πρώτο μέρος), 2 κλεψίματα και 4 λάθη σε 40 λεπτά, στη μεγάλη νίκη των Bucks επι των Bulls με 116-96.

Ήταν αυτός που κράτησε την ομάδα του στο παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο και έκλεισε με buzzer-beater τρίποντο μειώνοντας στο καλάθι κι από εκεί πήραν όλα το δρόμο τους.

Ο ρούκι Malcolm Brogdon έκανε το πρώτο του τριπλ-νταμπλ με 15 πόντους, 11 ριμπάουντ και 12 ασίστ καλύπτοντας το κενό του Dellavedova, ο Jabari Parker είχε 27 πόντους, ενώ νταμπλ-νταμπλ με 15 πόντους και 12 ριμπάουντ έκανε ο Gregg Monroe.

Για το Σικάγο ο Jimmy Butler είχε 26 πόντους, αλλά ήταν μόνος, καθώς ο Dwane Wade ήταν κακός με μόλις 8 πόντους και 3/13 σουτ, ενώ ο Rondo πριν ενεργοποιηθεί η τιμωρία του για πειθαρχικό παράπτωμα δεν χρησιμοποιήθηκε.

Απολαύστε τα «όργια» του Αντετοκούνμπο:

Ο James Harden συνεχίζει να ισχυροποιεί την υποψηφιότητά του για το βραβείο του MVP. Η νίκη των Rockets επί των Νικς με 129-122 έφερε τη δική του υπογραφή καθώς είχε 53 πόντους (/16 τρίποντα), 17 ριμπάουντ και 16 ασίστ. Μάλιστα έγινε ο πρώτος παίκτης της ιστορίας με 50 πόντους, 15 ριμπάουντ και 15 ασίστ σε ένα ματς, ενώ ισοφάρισε το ρεκόρ του θρυλικού Wilt Chamberlain με τους περισσότερους πόντους σε ένα τριπλ-νταμπλ και έκανε προσωπικό ρεκόρ σκοραρίσματος ξεπερνώντας τους 51.

Ανήμερα των γενεθλίων του ο Lebron James αποφάσισε να στήσει το πάρτι του στο γήπεδο. Ο «βασιλιάς» οδήγησε τους Cavaliers στη νίκη με 121-109 στη Charlotte έχοντας 32 πόντους, 9 ασίστ και 6 ριμπάουντ και μαζί με τον Kevin Love που είχε 28 πόντους και 10 ριμπάουντ δεν άφησαν να φανεί το κενό του τραυματία Kyrie Irving, παρά τους 37 πόντους του Kemba Walker.

Ο Russell Westbrook έκανε το 16ο φετινό του τριπλ νταμπλ με 17 πόντους, 14 ασίστ και 12 ριμπάουντ και οι Thunder δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στο 114-88 επί των Clippers που παραπαίουν δίχως τους τραυματίες Chris Paul και Blake Griffin.

Τέλος, ο τραυματισμός του George Hill στην πρώτη περίοδο δεν πτόησε τους Jazz που επιβλήθηκαν 91-86 των Suns με τους Gobert και Hayward να έχουν από 18 πόντους.