Ξέρανε τον Ηρακλή ο Ατρόμητος, "βυθίζεται" ο Αστέρας, νίκη Ευρώπης για Ξάνθη

Ενημερώθηκε: 05/03/17 - 22:39

Ο Ατρόμητος άφησε πίσω τον αποκλεισμό που υπέστη μεσοβδόμαδα στο Κύπελλο από τον Ολυμπιακό, επικρατώντας 1-0 του Ηρακλή, που πρόβαλλε μεγάλη αντίσταση και άξιζε να πάρει κάτι από το ματς και σημείωσε την τέταρτη σερί νίκη στη Super League.

Από… μηχανής Θεός Βασιλείου που μπήκε στην αναμέτρηση στο 85’ αντί του Ντάουντα και στις καθυστερήσεις νίκησε τον Γιαννίκογλου, χαρίζοντας στους γηπεδούχους το τρίποντο.

Ατρόμητος (Ρικάρντο Σα Πίντο): Γκορμπούνοβ, Κιβρακίδης, Φυτανίδης, Ζησόπουλος, Κατράνης, Ούμπιδες, Μανιάτης, Πλατέλλας, Τόνσο (72' Λε Ταλέκ), Λημνιός (61' Ντιγκινί), Ντάουντα (85' Βασιλείου)

Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Μπάγκα, Κοντοές, Κυριακίδης

Ηρακλής (Σάββας Παντελίδης): Γιαννίκογλου, Αργυρόπουλος, Τζανετόπουλος, Ρούσσος, Κούρος, Δώνης, Ιντζόγλου, Μοντέιρο (79' Σαραμαντάς), Λεοζίνιο, Πασάς (59' Γροντής), Περόνε (89' Μπαστακός)

Στον πάγκο: Γιούδας, Ηλιάδης, Αγγελόπουλος, Καραγκούνης

Διαιτητής: Ευάγγελος Κιοτζένης

Τεράστια νίκη για την Ξάνθη. Οι Ακρίτες επικράτησαν 1-0 στα Πηγάδια κόντρα στον Πλατανιά ανέβηκαν στην θέση (+3 από την ΑΕΚ που παίζει με τον Πανιώνιο) και μπήκαν ξανά στην ζώνη των πλέι-οφ.

Το μοναδικό γκολ για την ομάδα του Λουτσέσκου πέτυχε στο 38ο λεπτό με ωραία κεφαλιά ο Γιουνές. Οι Χανιώτες το πάλεψαν είχαν πολλές ευκαιρίες, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, όμως δεν κατάφεραν να νικήσουν τον εξαιρετικό Ζίβκοβιτς, ο οποίος με μεγάλες αποκρούσεις κράτησε όρθια την ομάδα του.

Ο Πλατανιάς που έμεινε στην θέση με 35 βαθμούς φιλοξενεί τον Ολυμπιακό στα Περιβόλια.

Ξάνθη (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Γουάλας, Φλίσκας, Λισγάρας, Λάζιτς (68’ Λουσέρο), Καμαρά (82’ Μεχία), Ντε Λούκας, Τριάδης, Βασιλακάκης (89’ Πιτσέλι), Γιουνές

Στον πάγκο: Ζαρόπουλος, Καρασαλίδης, Ράνος, Σίλα

Πλατανιάς (Γιώργος Παράσχος): Σωτηρίου, Κάργας (56’ Γουνδουλάκης), Πριντέτα, Βάντερσον, Γιορέντε, Καρυπίδης, Στάθης, Μουνάφο, Μενδρινός (85’ Στανισάβλιεβιτς), Σίγκνιεβιτς, Μανούσος

Στον πάγκο: Κοκκαλας, Ντίνας, Μαραγκός, Αποστολόπουλος, Ντεβέσα

Διαιτητής: Πραξιτέλης Ζαχαριάδης

Γήπεδο: Πηγάδια

Ο Μάσα με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ, για να φτάσουν οι Νησιώτες στην ανατροπή με τα γκολ των Ντουαλά και Τουράμ και να ξεφύγουν από τα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας.

Χωρίς νίκη στα οκτώ τελευταία παιχνίδια ο Αστέρας, ενώ έχει να... δει τρίποντο στην Τρίπολη από τις 15 Γενάρη!

Αστέρας Τρίπολης (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Ντοναρούμα, Καλτσάς, Μπέρτος, Σελίν, Κυριακόπουλος, Τσουκαλάς, Ιγκλέσιας, Φαρίνια (62’ Δημούτσος), Στανισάβλιεβιτς (77’ Ιωαννίδης), Μάσα, Μανιάς

Στον πάγκο: Αθανασιάδης, Γκάιντουτσικ, Ευαγγέλου, Τσιλιανίδης, Μπαστιανός

Κέρκυρα (Μιχάλης Γρηγορίου): Κουτζαβασίλης, Κεϊτά (46’ Ντουαλά), Ντιμιτρόφσκι, Ιωάννου, Κόντος (73’ Νίκιτς), Σιόντης, Κέβιν Ντιόγκο (63’ Επστάιν), Ζορντάο Ντιόγκο, Γεωργίου, Γκόμες, Τουράμ

Στον πάγκο: Αραμπατζής, Βενέτης, Ονίλο, Σπίνουλας

Διαιτητής: Ανανίας Φωτιάδης

Γήπεδο: "Θεόδωρος Κολοκοτρώνης"