Ο καιρός δεν χάλασε τη …Διονυσιακή γιορτή!

Ενημερώθηκε: 19/03/18 - 13:07

Μπορεί ο καιρός να μην ήταν ο ιδανικός ωστόσο χιλιάδες φίλοι των αγώνων γέμισαν τις πλαγιές της Πεντέλης για να παρακολουθήσουν τον πρώτο αγώνα του Valvoline Πανελληνίου Πρωταθλήματος Αναβάσεων 2018. Μεσημεριανή βροχή αλλά και στη συνέχεια ένας λαμπρός ήλιος.

Βέβαια για λόγους ασφαλείας οι υπεύθυνοι της διοργάνωσης( Ελληνική Λέσχη Αυτοκινήτου Δυτικής Αττικής) διέκοψαν τον αγώνα, λίγο πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου σκέλους γιατί από τη μια η βροχή ήταν δυνατή και από την άλλη υπήρχε μια διαρροή λιπαντικού από αυτοκίνητο της κατηγορίας Ε, η οποία με το νερό της βροχής εξαπλώθηκε σε τρεις διαδοχικές στροφές στο δεύτερο μισό της Ανάβασης.

Με την επανεκκίνηση του αγώνα , παρά την υγρασία της ασφάλτου, οι χρόνοι που έκαναν οι αγωνιζόμενοι ήταν εντυπωσιακοί.

Ο Μάριος Ηλιόπουλος (FordFiesta 1.6 / FST) κέρδισε και τα δύο σκέλη της FormulaSaloon σταματώντας τα χρονόμετρα στο 2:17 και στις δύο αναβάσεις! Ατυχώς, ένα μηχανικό πρόβλημα της πανίσχυρης LanciaDeltaEvo ανάγκασε τον Ιταλό προσκεκλημένο FulvioGiuliani να ολοκληρώσει σε αργό ρυθμό το πρώτο σκέλος και να μην αγωνιστεί στο δεύτερο, στερώντας από τους θεατές μια υπέροχη μάχη του Έλληνα πρωταθλητή με τον πεντάκις πρωταθλητή Αναβάσεων Ευρώπης. Δεύτερος στην κατηγορία αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Ηλιόπουλος (Ferrari 458 Challenge / FSA2L) και τρίτος ο Παναγιώτης Σολδάτος (FordFiesta / FST).

Η κατηγορία ΣΟΑΑ Ενιαίου Skoda επιβεβαίωσε τις υποσχέσεις συναρπαστικού συναγωνισμού από τις δοκιμές του Σαββάτου: ο Μίλτος Κύρκος κέρδισε και τα δύο σκέλη, που αποτελούσαν δύο ξεχωριστούς αγώνες για το θεσμό (και συνεπώς δεν έχουν κοινή τελική κατάταξη). Στη δεύτερη θέση του βάθρου και των δύο αγώνων ανέβηκε ο Στάθης Κουκέας, ενώ στην τρίτη οι Φίλιππος Καλέσης και Γιάννης Χαραλαμπόπουλος αντίστοιχα. Οι δύο τελευταίοι, επιπλέον, αναδείχθηκαν και νικητές του Επάθλου Νέων Οδηγών στους δύο αγώνες αντίστοιχα.

H Κατηγορία Α είχε την υπογραφή του Λεωνίδα Κύρκου (FordEscort RS Cosworth / A8), που πέτυχε τον πρώτο χρόνο και στα δύο περάσματα, ενώ ο Κώστας Πατσουρέας βγήκε νικητής της μάχης με τον Παναγιώτη Λιώρη με διαφορά μόλις 88 εκατοστών του δευτερολέπτου, με τα MitsubishiLancer Evo9 / Α8 και FordEscort RS Cosworth / A8 αντίστοιχα! Στην Α6 κέρδισε ο Βασίλης Μπατζάνος (CitroenSaxo VTS)¸ στην Α7 ο Γιώργος Αδανιώτης (RenaultClioSport) και στην Α5 ο Γιάννης Παράβαλος (ToyotaYaris).

Η Κατηγορία Ε επεφύλασσε επίσης μια πολύ ενδιαφέρουσα μάχη κορυφής, την οποία κατέκτησε -όντας επίσης ταχύτερος και στα δύο περάσματα- ο Γιώργος Κεχαγιάς (FordSierra RS Cosworth / E12). Ο Κωνσταντίνος Ντόφης (FordEscort RS2000) κέρδισε τη μάχη για την δεύτερη θέση, καθώς και για την Ε11, με διαφορά μόλις 1,79 δευτ. από τον Τρύφωνα Χασάπη (Citroen AX Sport 1.6). Την κλάση Ε10 κέρδισε ο Δημήτρης Τσουργιάννης (Peugeot 106 S16).

O Σταμάτης Κατσίμης (MitsubishiLancer Evo9) επίσης σημείωσε τους δύο πρώτους χρόνους της Κατηγορίας Ν, και φυσικά της Ν4, ενώ ο «Αμερικάνος» με ίδιο αυτοκίνητο και ο Γιάννης Ποτουρίδης (SubaruImpreza) έκλεισαν το βάθρο της κατηγορίας και της Κλάσης. Η Ν3 ήταν «υπόθεση» του Κωνσταντίνου Καραθανάση (HondaCivicType R) και η Ν2 του Διονύση Γιαννούλη (Peugeot 106 S16).

Με έναν εκπληκτικό χρόνο στο δεύτερο πέρασμα, ο Γιώργος Κατσαρός (FordEscortMkI RS2000) κυριάρχησε στην Κατηγορία Ιστορικών (και της Κλάσης C). Αμέσως ταχύτεροι ήταν οι Ευάγγελος Γεωργούλας (FordEscort RS2000, νικητής της Κλάσης D) και ο Γιώργος Καρράς (BMW 2002 TI).

Το αθλητικό σωματείο «ΕΛ.Λ.Α.Δ.Α.» έκανε ειδική αναφορά και ευχαρίστησε τους θεατές και αγωνιζόμενους που τίμησαν με την παρουσία τους την Ανάβαση Διονύσου 2018, τους κατοίκους της περιοχής που αγκάλιασαν τον αγώνα, για την υποστήριξή τους την Αντιπροσωπεία και Σέρβις αυτοκινήτων «ΜΑΚΡΗΣ Α.Ε.» και το «Ρεκτιφιέ Original», καθώς και τον Δήμο Μαραθώνα και την Ένωση Επαγγελματιών Βιοτεχνών και Εμπόρων του Δήμου, για την αρωγή τους.