39ος Αυθεντικός Μαραθώνιος: Πρώτοι Πιτσώλης - Κωνσταντινοπούλου

pitsolis_konstantinopoyloy

Ενημερώθηκε: 13/11/22 - 13:08

Πρώτος, με μεγάλη ανατροπή στο τελευταίο χιλιόμετρο, τερμάτισε στο Καλλιμάρμαρο ο Χαράλαμπος Πιτσώλης, στον 39ο αυθεντικό μαραθώνιο. Ο τερματισμός του έγινε στις 2 ώρες, 23 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα παίρνοντας τη νίκη με… ανατροπή και προσπέραση εις βάρος του Κωσταντίνου Γκελαούζου στο τελευταίο χιλιόμετρο. Στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Κώστας Σταμούλης. Ο Πιτσώλης, ήταν τρίτος στον περσινό αγώνα.

Στις δηλώσεις του αμέσως μετά τον τερματισμό στο Παναθηναϊκό Στάδιο της Αθήνας, ο μεγάλος νικητής δήλωσε ευτυχισμένος που απέδωσε η τακτική που ακολούθησε στην κούρσα, ενώ, ερωτηθείς πού θα ήθελε να αφιερώσει τη νίκη, ανέφερε τη γυναίκα του, η οποία, όπως είπε, «θα του δώσει το μεγαλύτερο μετάλλιο σε μερικούς μήνες».

«Απίστευτο. Ακόμα δεν μπορώ να το πιστέψω. Η τακτική μου απέδωσε. Νομίζω φαίνεται πόσο χαρούμενος είμαι. Λόγω ζέστης αρχίσαμε αργά, στα δέκα πρώτα χιλιόμετρα. Μετά στις ανηφόρες ήταν λογικό να πέσει κι άλλο η ταχύτητα, αλλά η τακτική μου ήταν καταπληκτική» πρόσθεσε.

Για το τι σκέφτηκε την στιγμή που είδε μπροστά του τον Γκελαούζο: «Λέω, αποκλείεται να είναι μπροστά μου. Τέσσερις νίκες σερί, δείχνει πόσο μεγάλος αθλητής είναι. Οπότε λέω απίστευτο, είναι μπροστά μου, το 'χω».

Στις γυναίκες, η 26χρονη Βασιλική Κωνσταντινοπούλου του ΑΠΚ Νεάπολης πέτυχε ατομική επίδοση-ρεκόρ με χρόνο 2:46:01, κόβοντας πρώτη το νήμα του τερματισμού. Η επιτυχία της νεαρής αθλήτριας γίνεται μάλιστα ακόμα μεγαλύτερη, αν αναλογιστεί κανείς ότι, μόλις πριν από δύο χρόνια, είχε διαγνωστεί με μυελοειδές καρκίνωμα του θυρεοειδούς.

Στη δεύτερη θέση τερμάτισε η Κατερίνα Ασημακοπούλου, ενώ τρίτη ήταν η Ράνια Ρεμπούλη.

Η επίδοση της Κωνσταντινοπούλου την φέρνει στο Top-20 των αθλητριών στην ιστορία της Αυθεντικής διαδρομής του Μαραθωνίου της Αθήνας. Ο χρόνος αυτός κατατάσσει την Κωνσταντινοπούλου στη 19η θέση της σχετικής λίστας. «Είναι λες και ζω ένα όνειρο» είπε στις πρώτες της δηλώσεις.

Με τη συμμετοχή εκατοντάδων αθλητών ξεκίνησε στις 09:00 ο 39ος Αυθεντικός Μαραθώνιος και τις αρχες να πραγματοποιούν από νωρίς το πρωί κυκλοφοριακές ρυθμίσεις κατά μήκος των 42.195 μέτρων του αγώνα, της πιο δημοφιλούς διαδρομής μαραθωνίου στον κόσμο.

Ο 39ος Μαραθώνιος Αθηνών με τις 45.000 συμμετοχές που φέρνει κοντά εκπροσώπους από 92 χώρες και 126 εθνικότητες ξεκίνησε με αφετηρία τον Μαραθώνα και συνέχιζε στη Λεωφόρο Μεσογείων και τη Λεωφόρο Βασιλίσσης Σοφίας με τους δρομείς που συμμετέχουν, να καταλήγουν στο Παναθηναϊκό Στάδιο ενώ στο μεταξύ διεξάγονται ο αγώνας δρόμου 5 χλμ. και ο αγώνας παιδιών 1,2 χλμ.