Σπουδαίες νίκες για Ατρόμητο και Ξάνθη

Ενημερώθηκε: 04/12/16 - 21:05

Ο Ατρόμητος επικράτησε της ΑΕΛ μέσα στη Λάρισα, με 1-2 μετά το μεγάλο "διπλό" στην Τούμπα και όχι μόνο έχει υπερκαλύψει το κάκιστο ξεκίνημα στο πρωτάθλημα, αλλά βρίσκεται -προσωρινά- στην 3η θέση της Super League.

Οι Περιστεριώτες προηγήθηκαν στο τελευταίο λεπτό του α' ημιχρόνου με φανταστικό γκολ του Λημνιό (πρώτο στην επαγγελματική του καριέρα), ωστόσο οι Θεσσαλοί ισοφάρισαν με την αρχή του β' μέρους με γκολ του Μαρουκάκη από ασίστ του Ναζλίδη.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Λε Ταλέκ (τρίτο συνεχόμενο) στο 56' από έξοχη αντεπίθεση των "κυανόλευκων", με τον τεχνικό του Ατρόμητου στη συνέχεια να "κλειδώνει" τη νίκη με τις αλλαγές του.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΛ (Σάκης Τσιώλης): Ξενοδόχοβ - Ρέντζας, Γκόλιας, Φάρκας, Κοντόρ - Ποτουρίδης, Φατιόν, Ναβάρο (63' Καπός), Ντέλετιτς (46' Αβραάμ) – Ντοντό (46' Μαρουκάκης), Ναζλίδης.

Ατρόμητος (Γιώργος Κορακάκης): Γκορμπούνοφ – Κοντοές, Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Μπίτολο – Μπάγκα, Ούμπιντες – Λημνιός (66' Κεϊτά), Τόνσο (88' Ζησόπουλος), Μπρίτο (78' Κατράνης) – Λε Ταλέκ

Διαιτητής: Κομίνης (Θεσπρωτίας)
Βοηθοί: Κουρομπίλια (Δυτ. Αττική), Καλφόγλου (Θεσπρωτίας)
4ος: Βρέσκας (Ημαθίας)
Παρατηρητής: Μπίκας (Χαλκιδικής)

Παίζοντας με τακτική που πρέπει να διδάσκεται σε ποδοσφαιρικά σεμινάρια, οι Ακρίτες του Ράζβαν Λουτσέσκου επικράτησαν 3-1 των Αρκάδων και πλέον, μπορούν να… φωνάζουν ότι κυνηγάνε το ευρωπαϊκό όνειρο!

Σε ένα επικό, πρώτο μισάωρο, οι γηπεδούχοι πέτυχαν τρία γκολ στις τρεις φάσεις που δημιούργησαν και έφτασαν τους 16 βαθμούς, "πιάνοντας" την ΑΕΚ στην θέση της βαθμολογίας.

Ξάνθη (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Ντε Λούκας, Τριάδης (75’ Νιέτο), Γιουνές, Λουσέρο, Βασιλακάκης (86’ Ορφανίδης), Γουάλας, Φλίσκας (63’ Χατζητερζόγλου), Λάζιτς, Λισγάρας.

Αστέρας Τρίπολης (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Ντοναρούμα, Μάσα (63’ Τσάβες), Ιωαννίδης, Φερνάντεζ (46’ Τσιλιανίδης), Τσουκαλάς, Γιαννούλης, Δημούτσος, Καλτσάς, Μπέρτος, Χαμντανί, Ιγκόρ (69’ Κώτσιρας).

Διαιτητής: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)
Γήπεδο: Πηγάδια