1ος όμιλος: Κορυφή για Γιουνάιτεντ, πρόκριση για Βασιλεία! (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 06/12/17 - 00:23

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε με 2-1 της ΤΣΣΚΑ στο "Ολντ Τράφορντ" και κατέκτησε τυπικά την πρώτη θέση του Α' ομίλου, με τους Ρώσους να μένουν στην τρίτη θέση, μετά τη νίκη της Βασιλείας.

Μπορεί η ομάδα του Μουρίνιο να είχε στο... τσεπάκι την πρώτη θέση, αυτό δεν την εμπόδισε όμως να μπει φουριόζα στο παιχνίδι. Οι ευκαιρίες διαδέχονταν η μία την άλλη στο πρώτο 25λεπτο, με κύριους εμπνευστές τους Σο και Ράσφορντ -που είχε και δοκάρι.

Η ΤΣΣΚΑ, από την πλευρά της, άρχισε να ανεβάζει την απόδοσή της, μετά το 27’, μειώνοντας την πίεση μπροστά στην εστία της και διέλυσε την κυριαρχία των γηπεδούχων με το γκολ του Τζαγκόεφ πριν την ανάπαυλα.

Η Γιουνάιτεντ μπήκε… διαολεμένη στο δεύτερη μέρος. Μετά από νέο σερί ευκαιριών -και με την ΤΣΣΚΑ να έχει κλειστεί πίσω- τούμπαρε το ματς, μέσα σε δύο λεπτά, με γκολ στο 65’ και στο 66’.

Ο Λουκάκου με προβολή, μετά από βαθιά μπαλιά του Πογκμπά ισοφάρισε σε 1-1, με τον Ράσφορντ στην αμέσως επόμενη φάση να μετατρέπει μια από τις πολλές ευκαιρίες που δημιούργησε, για το τελικό 2-1.

Η Βασιλεία γνώριζε ότι με νίκη απέναντι στην Μπενφίκα θα έπαιρνε το "εισιτήριο" για τους "16" του Champions League, ανεξάρτητα με το τι θα γινόταν στο Μαν. Γιουνάιτεντ – ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Και έτσι έκανε.

Με άκρως... επαγγελματική εμφάνιση, οι Ελβετοί πήραν τους τρεις βαθμούς, επικρατώντας 2-0 των Πορτογάλων, στο "Ντα Λούζ" και παράλληλα πανηγύρισαν την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού.

Μόλις στο 5’ ο Ελονούσι άνοιξε το σκορ για τη Βασιλεία και 60 λεπτά αργότερα, ο Ομπερλίν διαμόρφωσε το τελικό 0-2. Η Βασιλεία έφτασε τους 12 βαθμούς και τερματίζοντας δεύτερη στον πρώτο όμιλο, προσπερνώντας στο τέλος την ΤΣΣΚΑ.