ΑΕΚ-Λέστερ 1-2: Άλλη ποιότητα

Αεκ λεστερ

Ενημερώθηκε: 29/10/20 - 23:20

Όταν παίζεις κόντρα σε ποιοτικότερες ομάδες, τότε πρέπει να περιορίσεις τα λάθη σου στο ελάχιστο και να εκμεταλλευτείς τις λίγες ευκαιρίες που θα σου παρουσιαστούν.

Η ΑΕΚ δεν έκανε τίποτα από τα δύο κόντρα στην Λέστερ και γνώρισε φυσιολογική ήττα με 2-1 από την Λέστερ στο ΟΑΚΑ, η οποία την αφήνει με το ενάμιση πόδι εκτός Europa League!

Οι «κιτρινόμαυροι», λοιπόν, έκαναν δύο λάθη στο πρώτο μέρος που σε τέτοιο επίπεδο και με τέτοιο αντίπαλο δεν συγχωρούνται.

Ο Τσιντώτας έκανε ένα «χαζό» πέναλτι στον Βάρντι που έφευγε... άουτ και έδωσε την ευκαιρία στον Άγγλο φορ να ανοίξει το σκορ (18') για την Λέστερ, ενώ 21 λεπτά αργότερα ο Έλληνας πορτιέρε δεν ήταν συγκεντρωμένος, η μπάλα του έφυγε μέσα από τα χέρια και παραχώρησε κόρνερ από το οποίο προήλθε το 2-0 με τον Τσαντούρι. Ενδιάμεσα ο Λιβάγια είχε σπαταλήσει δύο μεγάλες φάσεις για την Ένωση, ενώ ο ερχομός του Τάνκοβιτς από τον πάγκο στο ημίχρονο λίγο έλειψε να κάνει το ματς 2-2 στο 50', αφού ένα λεπτό νωρίτερα είχε μειώσει και στα... καπάκια χάσει τεράστια ευκαιρία!

Ο Μάνταλος έκανε ματς για... μεταγραφή, όντας ο καλύτερος παίκτης της ΑΕΚ και βάζοντας τα γυαλιά σε όσους τον «κράζουν» για την παικτική του αξία, με τους «κιτρινόμαυρος» να στερούνται έξτρα επιλογών από τον πάγκο και να μην καταφέρνουν να φτάσουν στην ισοφάριση και στον βαθμό κόντρα στους Άγγλους που διαχειρίστηκαν άψογα το ματς από το 60' κι έπειτα.