Αέρας η Μπεσίκτας από την Πορτογαλία, ισόπαλες Λειψία και Μονακό (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 14/09/17 - 00:00

Η Μπεσίκτας, ήταν εξαιρετική και πέρασε, με άνεση από την έδρα της Πόρτο, επικρατώντας με 3-1 και βρίσκεται από την πρώτη κιόλας αγωνιστική, μόνη πρώτη στην κορυφή του ομίλου.

Φοβερό ματς στο πρώτο ημίχρονο, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω και να βλέπουμε τρία γκολ. Ο Ταλίσκα, μετά από σέντρα του Κουαρέσμα "πάγωσε" το "Ντραγκάο", κάνοντας το 1-0 για τους Τούρκους.

Ο Μαριγκά απάντησε άμεσα για τους γηπεδούχους, με κεφαλιά, όμως η χαρά κράτησε για λίγο, καθώς ο Τοσούν με μια... οβίδα νίκησε τον Κασίγιας και έστειλε την Μπεσίκτας στην ανάπαυλα μπροστά στο σκορ.

Το παιχνίδι στο δεύτερο μέρος είχε φοβερό ρυθμό, η Μπεσίκτας προσπαθούσε να χτυπήσει στην αντεπίθεση και το κατάφερε στο φινάλε. Μετά από ομαδική προσπάθεια και πάσα του Νεγρέδο, ο Μπάμπελ πλάσαρε τον Κασίγιας για το τελικό 3-1 στο 86'!

Η Λειψία προηγήθηκε, πετυχαίνοντας το πρώτο τέρμα της ιστορίας της στο Champions League, με τη Μονακό να απαντά αμέσως και να φεύγει με τον βαθμό από τη Γερμανία (1-1).

Πολύ καλύτερη ήταν η Μονακό από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, χάνοντας τη μία ευκαιρία πίσω από την άλλη. Ωστόσο, η Λειψία ήταν αυτή που κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Φόρσμπεργκ στο 33’. Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα του Πριγκιπάτου απάντησε σχεδόν αμέσως και συγκεκριμένα με τον Τίλεμανς ένα λεπτό αργότερα, με το 1-1 να μένει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν πολύ αργός, με τους γηπεδούχους να είχαν μεν την κατοχή, αλλά από την άλλη, καμία ομάδα να μην δημιουργεί κάποια σοβαρή ευκαιρία και έτσι το σκορ να παραμένει το ίδιο.

Λειψία (Χάσενχιτλ): Γκουλάσι, Κλέστερμαν, Ορμπάν, Ουπαμεκάνο, Χάλστενμπεργκ, Σάμπιτσερ, Ιλσάνκερ, Ντέμε, Φόρσμπεργκ, Πόουλσεν, Βέρνερ

Μονακό (Ζαρντίμ): Σούμπασιτς, Σιντιμπέ, Γκλικ, Ζέμερσον, Ζόρζε, Τουρέ, Φαμπίνιο, Τίλεμενς, Μουτίνιο, Ντιακαμπί, Φαλκάο