"Άλωσαν" τη Βοστώνη οι Spurs (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 25/11/16 - 23:20

Αν και δεν πραγματοποίησαν και το καλύτερο ξεκίνημα, οι San Antonio Spurs επικράτησαν μέσα στη Βοστώνη με 109-103, παίρνοντας μια πολύ σημαντική νίκη για τη συνέχεια του ΝΒΑ.

Τα "σπιρούνια" βρέθηκαν πίσω στο σκορ ακόμα και με 14 πόντους στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου, αλλά βάζοντας μπροστά την άμυνά τους, από την οποία βρήκαν ρυθμό και στην επίθεση κατάφεραν να επιστρέψουν στο ματς και να κλείσουν το πρώτο μέρος μόλις δύο πόντους πίσω (48-46).

Στη συνέχεια δράση ανέλαβε ο Kawhi Leonard (24 πόντους, 10 ριμπάουντ), που έχοντας συμπαραστάτες τον Patty Mils (με κρίσιμα σουτ στα τελευταία λεπτά του ματς) και τον David Lee, έδωσαν το προβάδισμα στους Σαν Αντόνιο, ενώ πολύτιμη ήταν η συνεισφορά του Bertans που είχε 15 πόντους με 3/5 τρίποντα.

Από την άλλη πλευρά, οι Celtics είχαν σε καλή μέρα τον Thomas (24 πόντους, 8 ασίστ) και τον Bradley (19 πόντους), αλλά ο Al Horford έμεινε σε χαμηλά επίπεδα με μόλις 12 πόντους σε 35 λεπτά συμμετοχής.

Αυτή η νίκη ήταν η συνεχόμενη για τους φιλοξενούμενους, ενώ παραμένουν αήττητοι εκτός έδρας σε 9 αναμετρήσεις.