Αναπνέει ακόμα η Τότεναμ!

Ενημερώθηκε: 11/04/16 - 04:26

Σ'ένα παιχνίδι άχρωμο, χωρίς φάσεις μέχρι το 60', η ψυχωμένη Τότεναμ επικράτησε της αδιάφορης Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 3-0 και διατήρησε ακέραιες τις ελπίδες της για τον τίτλο, κρατώντας τη διαφορά από την πρώτη Λέστερ στους 7 βαθμούς. Τρία γκολ σε διάστημα 9 λεπτών για την ομάδα του Μαουρίσιο Ποκετίνο, ακόμα μια τραγική εμφάνιση για τους "κόκκινους διαβόλους" με του Λουίς Φαν Χάαλ να βρίσκεται σε άλλο γήπεδο!

Ένα κακό πρώτο ημιχρόνο, παρακολούθησε το κοινό των δυο ομάδων στο "Γουάιτ Χαρτ Λέιν" με την Τότεναμ να εμφανίζεται αρκετά αγχωμένη και τη Γιουνάιτεντ να δείχνει το γνωστό κακό της φετινό πρόσωπο. Προς το τέλος του ημιχρόνου η Τότεναμ έκανε αισθητή την παρουσία της στον αγωνιστικό χώρο, χάνοντας δυο μεγάλες ευκαιρίες με τους Χάρι Κέιν και Έρικ Λαμέλα να μην μπορούν να νικήσουν τον Νταβίντ Ντε Χέα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως το πρώτο. Δυνατές μονομαχίες, νεύρα, χωρίς φάσεις. Όσπου, ο Αντονί Μαρσιάλ, στο 62' με μια πολύ όμορφη προσπάθεια, ανάγκασε τον Ούγκο Γιορίς σε μια εκπληκτική απόκρουση. Αυτή η φάση ξύπνησε του γηπεδούχους, που άνοιξαν το σκορ στο 70ο λεπτό. Μετά απο μακρινή πάσα του Κέιν, ο Έρικσεν γύρισε την μπάλα στην περιοχή της Γιουνάιτεντ και ο Ντέλε Άλι, σαν κρυφός φορ, νίκησε τον Ντε Χέα και έβαλε "φωτιά" στους οπαδούς των "Σπιρουνιών". Στο 74', μετά από φάουλ το Λαμέλα, ο Αντερβάιρελντ με κεφαλιά νίκησε από κοντά τον Ντε Χέα για να τελειώσει ουσιαστικά το παιχνίδι, γράφοντας το 2-0. Δυο λεπτά αργότερα μετά απο ασίστ του Ρόουζ, ο Λαμέλα απο δημιουργός έγινε εκτελεστής και έκανε το 3-0 δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στο ματς. Το σκορ θα χε πάρει μεγαλύτερη έκταση, αλλά η κεφαλιά του Χάρι Κέιν σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Ντε Χέα.

Οι "Σπέρς" πλέον βρίσκονται στο -7 από την εκπληκτική Λέστερ και περιμένουν κάποιο στραβοπάτημα της ομαδάρας του Κλαούνιο Ρανιέρι. Οι "κόκκινοι διάβολοι" από την άλλη έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει την 4η θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Champions League.