Άνετα ο Ολυμπιακός, κακοί ΠΑΟΚ και Ατρόμητος

Ενημερώθηκε: 01/12/16 - 22:42

Με άνεση πέρασε από την έδρα του Α.Ο. Χανιών ο Ολυμπιακός, επικρατώντας με 0-4 στο γήπεδο των Περιβολιών και εξασφάλισε την πρόκρισή του, για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Τρία γκολ… για ζέσταμα έβαλαν οι Πειραιώτες στο πρώτο ημίχρονο. Το δυνατό ξεκίνημα έφερε το πρώτο γκολ με δυνατό σουτ του Καμπιάσο (16’), ενώ λίγο αργότερα και πάλι από ασίστ του Φιγκέιρας ο Ιντέγε έκανε εύκολα το 0-2 (25’). Το σκορ του ημιχρόνου (0-3) διαμόρφωσε λίγο πριν το φινάλε (42’) ο Θεολόγου, στέλνοντας άθελά του την μπάλα στα δίχτυα του Αθανασίου.

Όπως τελείωσε, έτσι ξεκίνησε το δεύτερο 45λεπτο για τους ερυθρόλευκους, που είδαν τον Πάρντο να "γράφει" με υπέροχο σουτ στο 49’ το 0-4. Στο 70’ ακυρώθηκε όμορφο τέρμα του Καρντόσο.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής:
Τρίτη 29/12
Πλατανιάς-Σπάρτη 1-0
(51’ Γουνδουλάκης)

Πέμπτη 01/12
Χανιά-Ολυμπιακός 0-4
(16’ Καμπιάσο, 25’ Ιντέγε, 42’ Θεολόγου αυτ., 49’ Πάρντο)

Σπάρτη-Ολυμπιακός

Χανιά (Θοδωρής Γκάτζιος): Αθανασίου, Ζέρης, Ηρακλής, Θεολόγου, Δαμιανάκης, Φουρλάνος (72’ Βαρούχας), Γκεμίσης, Τσουκάνης, Νικολόπουλος (46’ Ντούμος), Μάνιας, Λύρας (58’ Σταματής)

Στον πάγκο: Λάλι, Μαργαρίτης, Παρασκευόπουλος

Ολυμπιακός (Πάουλο Μπέντο): Χουτεσιώτης, Φιγκέιρας, Μποτία, Ρομαό, Ντε λα Μπέγια (77’ Τσιμίκας), Καμπιάσο, Μπουχαλάκης, Μάριν, Μανθάτης (65’ Ανδρούτσος), Πάρντο, Ιντέγε (46’ Καρντόσο)

Στον πάγκο: Λεάλι, Βούρος, Μαρτίνς, Βρουσάι

Διαιτητής: Σπύρος Σελίμος

Γήπεδο: Περιβόλια

Ο ΠΑΟΚ πήρε ουσιαστικά την πρόκριση από τον 1ο όμιλο του Κυπέλλου Ελλάδας για την επόμενη φάση, ωστόσο η απόδοσή του ήταν μακράν η χειρότερη της φετινής σεζόν, σε έναν αγώνα κόντρα στα Τρίκαλα που θεωρητικά έπρεπε να αντιδράσει μετά τα όσα έγιναν στο ματς με τον Ατρόμητο.

Ο "Δικέφαλος του Βορρά" έμεινε στο 0-0 κόντρα στην ομάδα του Γιώργου Γεωργιάδη, έχοντας μόλις μία τελική στο ματς και χωρίς φυσικά να απειλήσει στο παραμικρό. Αν μάλιστα, οι γηπεδούχοι ήταν πιο προσεκτικοί στο α' ημίχρονο ή διεκδικούσαν κάτι παραπάνω πλην της ισοπαλίας στο β', τότε οι Θεσσαλονικείς με την εμφάνιση που πραγματοποίησαν σήμερα ενδεχομένως να βρίσκονταν προ δυσάρεστων εκπλήξεων.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Τρίκαλα: Σιδεράκης, Νικολακάκης, Γκόλιας, Βέρτζος, Πίντο, Μουμίν, Ριζογιάννης, Σερτζίνιο (77' Στεφάνοβιτς), Γιαννιτσάνης, Δουκάκης (71' Μίνγκας), Μπαϊκαρά (84' Κουσκουνάς)

ΠΑΟΚ: Μπρκιτς – Κίτσιου, Μαλεζάς, Κρέσπο, Γιαννούλης (80' Λέοβατς) – Σάκχοφ, Χαρίσης – Τιάμ, Μπίσεσβαρ (61' Πέλκας), Μυστακίδης – Περέιρα (70' Αθανασιάδης)

Διαιτητής: Κατσικογιάννης (Ηπείρου)
Α' Βοηθός: Διπλάρης (Καρδίτσας)
Β' Βοηθός: Καραλής (Ηπείρου)
4ος διαιτητής: Ζούγρας (Κοζάνης)

Στην περιβόητη συνέντευξη Τύπου που έγινε viral ο Τάκης Γκώνιας είχε αναφέρει ότι οι δημοσιογράφοι δεν καταλαβαίνουν τι σύστημα παίζει η Καλλιθέα.

Σημασία όμως δεν έχει αν γίνεται εύκολα αντιληπτό. Σημασία έχει ότι δουλεύει. Τουλάχιστον αυτό συνέβη απέναντι στον Ατρόμητο, επί του οποίου η ομάδα του "Ελ Πάσο" πανηγύρισε μεγάλη νίκη με 1-0.

Διαβασμένοι και παθιασμένοι στον αγωνιστικό χώρο, οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο. Έφτιαξαν τις καλύτερες φάσεις μπροστά από τις δυο εστίες. Και τελικά ανταμείφθηκαν γι’ αυτή την υπεροχή με όμορφο πλασέ του Σταματάκου στο 55’.

Διαπιστώνοντας λοιπόν ότι όποιος παίζει με τη φωτιά τις περισσότερες φορές καίγεται, οι Περιστεριώτες βγήκαν μπροστά και ανέλαβαν τον έλεγχο. Δημιούργησαν, είναι’ η αλήθεια, αρκετές και καλές ευκαιρίες (όπως η διπλή με χαμένο τετ-α-τετ του Παπαδόπουλου και τον Τόνσο να πλασάρει πάνω από την κενή εστία). Δεν κατάφεραν ωστόσο να αλλάξουν το αποτέλεσμα, με την Καλλιθέα να πανηγυρίζει μια πολύ μεγάλη νίκη!