Άνετα στον τελικό της Στοκχόλμης ο Τσιτσιπάς (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 22/10/22 - 20:59

Χωρίς να αντιμετωπίσει καμία δυσκολία, ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε 2-0 σετ του Εμίλ Ρουουσουβουόρι και τσέκαρε το εισιτήριο για τον τελικό της Στοκχόλμης.

Πρόκειται για τον έβδομο φετινό τελικό που θα δώσει ο Έλληνας τενίστας και δεύτερο συνεχόμενο μετά από αυτόν στην Αστάνα.

Ο 23χρονος τενίστας «καθάρισε» τον σημερινό του αντίπαλο σε 1 ώρα και 13 λεπτά και διεκδικεί τον δέκατο τίτλο της καριέρας του αύριο (23/10) απέναντι στον Χόλγκερ Ρούνε. Ο Δανός δυσκολεύτηκε περισσότερο στον πρώτο ημιτελικό αλλά τελικά επικράτησε με ανατροπή (4-6, 7-6(1), 7-5) του Άλεξ Ντε Μινόρ.

Ο Τσιτσιπάς ήταν καταιγιστικός στο παιχνίδι του απέναντι στον Ρουουσουβουόρι. O Φινλανδός κράτησε με μεγάλη δυσκολία το σερβίς του στο πρώτο game, αλλά δεν κατάφερε να κάνει το ίδιο και στη συνέχεια, με τον Έλληνα να προηγείται 2-1 με break.

Ο Ρουουσουβουόρι βρήκε απάντηση και ισοφάρισε με break , όμως από κει και πέρα, ο «Στεφ» πάτησε γκάζι και πήρε τα τέσσερα επόμενα games για το 1-0 σετ με 6-2.

Φουριόζος ξεκίνησε και το δεύτερο σετ ο Τσιτσιπάς, που προηγήθηκε με 3-1 και με νέο break έκανε το 5-2, τελειώνοντας, τελικά, το ματς με 6-2.