Άρης-Παναιτωλιός 5-1: Ξεγυρισμένη πεντάρα

Ενημερώθηκε: 24/10/21 - 20:51

Ο Άρης στην καλύτερη και πιο γεμάτη εμφάνισή του των τελευταίων ετών ήταν καταιγιστικός και χάρη στο ονειρικό πρώτο ημίχρονο με τέσσερα γκολ «συνέτριψε» 5-1 τον Παναιτωλικό στο «Κλεάνθης Βικελίδης» για την 7η αγωνιστική της Super League 1!

Μπορεί οι Θεσσαλονικείς να είχαν πετύχει μόλις 5 γκολ στις πρώτες έξι αγωνιστικές σε κάτι παραπάνω από 540 αγωνιστικά λεπτά, αλλά και μόλις ένα σε τρεις εντός έδρας αγώνες, ωστόσο οι παίκτες του Άκη Μάντζιου βρήκαν... μπόσικο τον αποδεκατισμένο Παναιτωλικό πετυχαίνοντας την πιο ευρεία νίκη τους από τις αρχές Μαρτίου του 2019 και το 7-2 επί της Ξάνθης!

Με πολυφωνία στην επίθεση και συνολικά πέντε διαφορετικούς σκόρερ και τους Καμαρά, Μπερτόγλιο, Σούντγκρεν, Γκάμα και Εντιαγέ να βρίσκουν τον δρόμο προς τα δίχτυα, ο Άρης διεύρυνε το αήττητο σερί του στις 5 αγωνιστικές (4 νίκες) ανεβαίνοντας στην 9η θέση και τους 8 πόντους.

Από την άλλη, ο Παναιτωλικός παρέμεινε στους 5 βαθμούς. Αξιοσημείωτο είναι πως ο διαιτητής Κουτσιαύτης υπέδειξε τέσσερα πέναλτι (!), τα τρία εκ' των οποίων μετουσιώθηκαν σε γκολ.