Basket League: Εύκολα και χαλαρά το 2-0, ο Παναθηναϊκός

Ενημερώθηκε: 26/05/18 - 19:41

Χωρίς να συναντήσει εκ νέου κάποια σοβαρή δυσκολία, ο Παναθηναϊκός επικράτησε του ΠΑΟΚ με 84-67, έκανε το 2-0 και πλέον θα πάει στην Πυλαία με μοναδικό στόχο την τρίτη νίκη που θα τους στείλει στους τελικούς, περιμένοντας πιθανότατα τον Ολυμπιακό (κατά πάσα πιθανότητα).

Κορυφαίος για τους «πράσινους», που είχαν τελειώσει το παιχνίδι από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, ήταν ο ορεξάτος και εύστοχος Παππάς (6/8 εντός πεδιάς και 3/4 τρίποντα) με 17 πόντους, ενώ την ευκαιρία άρπαξε ο Λεκαβίτσιους που είχε 10 πόντους σε 19 λεπτά συμμετοχής.

Ωστόσο, το μεγάλο όπλο του Παναθηναϊκού ήταν η άμυνά του, κρατώντας πολύ χαμηλά τον ΠΑΟΚ, ενώ είναι χαρακτηριστικό, ότι ο μοναδικός διψήφιος για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν ο Πέτεγουεϊ με 11 πόντους, με τον ίδιο όμως να δηλώσει «παρών» στην τέταρτη περίοδο, όταν πια ήταν πολύ αργά για την ομάδα του.