Basket League: Με ψυχή ο Προμηθέας

Ενημερώθηκε: 16/05/18 - 23:04

Πετυχαίνοντας μια μεγάλη ανατροπή, στα τελευταία λεπτά του αγώνα, ο Προμηθέας επικράτησε του Λαυρίου με 75-70 και έκανε το 1-0 στη σειρά, με τις δύο ομάδες να ανανεώνουν το ραντεβού τους το ερχόμενο Σάββατο στην Ανατολική Αττική.

Το Λαύριο προηγούνταν σταθερά σε όλη τη διάρκεια και έφτασε στο +11 στην τρίτη περίοδο, όμως τα συνεχόμενα τρίποντα των Πατρινών έφεραν το 72-70 και τελικά τη νίκη.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Γκίκας με 19 και Πράδερ με 14 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους προσπάθησαν περισσότερο οι Μουρ με 19 και Ουίγκινς με 17 πόντους.

Τα Δεκάλεπτα: 18-22, 31-35, 48-52, 75-70

Προμηθέας Πατρών (Γιατράς): Τουτζιαράκης, Γκίκας 19 (7/10 σουτ, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Φαγέ 11 (11 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σαλούστρος 9, Πράδερ 14, Λίποβι 3, Γερομιχαλός, Δημάκος 3, Ελις 4 (7 ριμπάουντ), Μιλόσεβιτς 12

Λαύριο (Σερέλης): Νίξον 12, Κακλαμανάκης 1 (8 ριμπάουντ), Oυίγκινς 17 (10 ριμπάουντ), Μέιερ 7, Μουρ 19, Νουάμου 8, Παπαδημητρίου, Κουζέλογλου 4, Βεργίνης 2, Περράκης