Βέλγιο-Πορτογαλία 1-0: Μέγας Κουρτούα εκθρόνισε τον Ρονάλντο (ΒΙΝΤΕΟ)

Βέλγιο-Πορτογαλία 1-0: Μέγας Κουρτούα εκθρόνισε τον Ρονάλντο

Ενημερώθηκε: 28/06/21 - 00:08

Το Βέλγιο έκανε το χειρότερό του παιχνίδι επιθετικά στο Euro, αλλά ήταν άψογο τακτικά, είχε τον Κουρτουά σε μεγάλη βραδιά και με μια γκολάρα του Τόργκαν Αζάρ στο 42' νίκησε 1-0 την Πορτογαλία και προκρίθηκε στα προημιτελικά!

Εκεί, έκλεισε ήδη ραντεβού με την Ιταλία για το βράδυ της Παρασκευής (02/07, 22:00). Άτυχη η ομάδα του Φερνάντο Σάντος, αλλά και μπλοκαρισμένη από το εξαιρετικό Βέλγιο, που απέδειξε ότι μπορεί να παίξει και άμυνα!

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης είχε ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο, προκειμένου να φέρει το ματς στα ίσα, στέλνοντάς το στην παράταση, αφενός ο Κουρτουά, όμως και αφετέρου το δοκάρι στο απίθανο πλασέ του Γκερέιρο στο 83', την έστειλαν... σπίτι!

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Βέλγιο (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Κουρτουά, Βερμάλεν, Βερτόνγκεν, Τίλεμανς, Βίτσελ, Μενιέ, Τ. Αζάρ (90'+5 Ντεντόνκερ), Ε. Αζάρ (87' Καράσκο), Ντε Μπρόινε (47' Μέρτενς), Λουκάκου

Πορτογαλία (Φερνάντο Σάντος): Ρούι Πατρίσιο, Πέπε, Νταλότ, Γκερέιρο, Παλίνια (78' Ντανίλο), Ζοάο Μουτίνιο (56' Μπρούνο Φερνάντες), Ρενάτο Σάντσες (78' Ολιβέιρα), Κριστιάνο Ρονάλντο, Μπ. Σίλβα (56' Ζοάο Φέλιξ), Ζότα (70' Αντρέ Σίλβα)