Champions League: Χαμός στον 4ο όμιλο (ΒΙΝΤΕΟ)

Champions League: Χαμός στον 4ο όμιλο

Ενημερώθηκε: 26/11/20 - 00:08

Μεγάλη νίκη, που της δίνει το δικαίωμα να ονειρεύεται βάσιμα την είσοδό της στους «16» του Champions League για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά πέτυχε στο «Άνφιλντ» η Αταλάντα.

Η ιταλική ομάδα επικράτησε 2-0 της Λίβερπουλ, υποχρεώνοντάς την στην μόλις δεύτερη ήττα της στα τελευταία 54 παιχνίδια στην έδρα της και έφτασε στους 7 βαθμούς, όσους και ο Άγιαξ, που νίκησε 3-1 την Μίντιλαντ στο Άμστερνταμ στο άλλο ματς της 4ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου.

Λίβερπουλ-Αταλάντα 0-2

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε στην Αταλάντα, που και κατοχή της μπάλας είχε και δυο-τρεις σημαντικές φάσεις για γκολ δημιούργησε. Οι «μπεργκαμάνσκι» δεν κατάφεραν να σκοράρουν, καθώς η Λίβερπουλ είχε ως συνήθως σε καλή μέρα τον Άλισον, όμως τακτικά η Αταλάντα τα πήγαινε πολύ καλά, κλείνοντας τους χώρους στους γηπεδούχους.

Ίδια περίπου εικόνα είχαμε και στην επανάληψη με την Λίβερπουλ να περιμένει την Αταλάντα που προσπαθούσε να βρει γκολ. Τα κατάφερε με προβολή του Ίλιτσιτς στο 60ο λεπτό στο ύψος της μικρής περιοχής, έπειτα από εξαιρετική σέντρα του Γκόμεζ. Η ψυχολογία πλέον ήταν για τα καλά με το μέρος των ιταλών, που τέσσερα λεπτά αργότερα πάλι με σέντρα του Γκόμεζ και κεφαλιά πάσα του Χάντεμπουρ στην μικρή περιοχή, έκανε το 0-2 με τον Γκοσένς.

Η Λίβερπουλ προσπάθησε χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα να μειώσει και να ξαναμπεί στο παιχνίδι και έτσι η Αταλάντα κράτησε σχετικά εύκολα στα χέρια της μία σπουδαία και ιστορική νίκη.

Άγιαξ-Μίντιλαντ 3-1

Επιθετικός μονόλογος του Άγιαξ ήταν από την αρχή του το παιχνίδι. Οι παίκτες των γηπεδούχων έφταναν με ευκολία μπροστά στην εστία της Μίντιλαντ, αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν, καθώς ήταν πολύ άστοχοι στην τελική προσπάθεια σε αρκετές περιπτώσεις.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και μόλις στο 47ο λεπτό, ο Άγιαξ προηγήθηκε με δεξί πλασέ του Ράιν Χάφενμπεργκ έξω από την περιοχή, που κατέληξε στο αριστερό παραθυράκι της εστίας των δανών. Ο 18χρονος, σκόραρε για πρώτη φορά στην καριέρα του στο Champions League. Δυο λεπτά αργότερα και έπειτα από πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας, ο δεξιός μπακ των γηπεδούχων, Μασράουι πλάσαρε σωστά μέσα από την περιοχή για το 2-0.

Η Μίντιλαντ ανέβηκε αρκετά στο γήπεδο για να βρει γκολ αντίδρασης και έτσι ο Άγιαξ βρίσκοντας περισσότερους χώρους, έκανε το 3-0 με τον Νέρες στο 67’. Το μόνο που κατάφεραν οι δανοί, είναι να πετύχουν το γκολ της τιμής στο 81’ με τον Μαμπίλ από τα έντεκα βήματα.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής:

Λίβερπουλ-Αταλάντα 0-2 (60’ Ίλιτσιτς, 64’ Γκοσένς)
Άγιαξ-Μίντιλαντ 3-1 (47’ Χάφενμπεργκ, 49’ Μαζαράουι, 67’ Νέρες/81’ Μαμπίλ (πεν.))