Champions League: Ο Μπέλιγχαμ «λύτρωσε» τη Ρεάλ στο φινάλε - Στο... Χ Γαλατά και Κοπεγχάγη (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 20/09/23 - 22:45

«Δραματικό» ήταν το φινάλε στα δύο ματς που άνοιξαν την «αυλαία» της 2ης ημέρας της 1ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League, με την Ρεάλ Μαδρίτης να «λυτρώνεται» στο 90΄+4 από τον Μπέλιγχαμ και να κερδίζει 1-0 την Ουνιόν στο «Μπερναμπέου» (3ος όμιλος) και την Γαλατασαράι να «επιστρέφει» από το εις βάρος της 0-2, παίρνοντας την ισοπαλία (2-2) στην εντός έδρας αναμέτρηση του 1ου ομίλου με την Κοπεγχάγη.

Φινάλε θρίλερ στο «Μπερναμπέου». Η Ρεάλ Μαδρίτης έπαιζε για 90 λεπτά σαν τη «γάτα με το ποντίκι» την Ουνιόν Βερολίνου, με σωρεία χαμένων ευκαιριών, ανάμεσά τους και δύο δοκάρια στο β΄ μέρος (Ροντρίγκο στο 51΄ και Χοσέλου στο 63΄), ωστόσο, χρειάστηκε τη βοήθεια της τύχης με τριπλή... καραμπόλα στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων για να... λυτρωθεί από τον Τζουντ Μπέλιγχαμ (1-0).

Η πρώτη ευρωπαϊκή «μάχη» στα χρονικά των δύο συλλόγων ανέδειξε νικήτρια τη Ρεάλ απέναντι στην Ουνιόν, η οποία στο ντεμπούτο της στους ομίλους του CL έφτασε πολύ κοντά σ΄ ένα σπουδαίο αποτέλεσμα, αλλά η τύχη, που για 93 λεπτά ήταν με το μέρος της, της «γύρισε την πλάτη» στο φινάλε.

Ήταν, μάλιστα, το πρώτο γκολ που δέχτηκε μετά από 4 ευρωπαϊκούς αγώνες που έδωσε σε φάση ομίλων, ενώ για τους «μερένγκες» η σημερινή ήταν η 11 νίκη σε 15 ματς που έχει δώσει απέναντι σε γερμανικές ομάδες στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της UEFA (μετρά ακόμη 3 ισοπαλίες και μόλις μία ήττα, αυτή από τη Λειψία στη φάση των ομίλων της προηγούμενης σεζόν με 3-2.

Η αποβολή του Γέλερτ στο 73΄ έφερε τα πάνω κάτω στην αναμέτρηση της Γαλατασαράι με την Κοπεγχάγη. Οι Δανοί μέχρι τότε είχαν προβάδισμα... νίκης (2-0), ωστόσο, μέσα σε τρία λεπτά οι Τούρκοι κατάφεραν να «σώσουν την παρτίδα», με το 2-2 να «σφραγίζει» την πρώτη αναμέτρηση του 1ου ομίλου του Champions League.

Τρεις προκρίσεις χρειάστηκε η Κοπεγχάγη το πρόσφατο καλοκαίρι για να προκριθεί για 5η φορά στην Ιστορία της στην φάση των ομίλων, όπου με το... καλημέρα απέδειξε ότι μόνο τυχαία δεν βρέθηκε εκεί!

Η πρωταθλήτρια Δανίας «πάγωσε» δύο φορές το «Ραμς Παρκ» της Κωνσταντινούπολης, μη επιτρέποντας, προσωρινά, στους Τούρκους να... χαρούν την 17η συμμετοχή τους στα γκρουπ της κορυφαίας ποδοσφαιρικής διοργάνωσης σε συλλογικό επίπεδο.

Ωστόσο, η αποβολή του Γέλερτ άλλαξε εντελώς την εικόνα του αγώνα, με την Γαλατά ν΄ «απαντά» με δύο πολύ όμορφα γκολ στο τελευταίο πεντάλεπτο της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης και να φεύγει με το βαθμό, που έτσι όπως κυλούσαν τα πράγματα μπορεί να χαρακτηριστεί επιτυχία για την ομάδα του Οκάν Μπουρούκ.

Η Κοπεγχάγη διατήρησε την πολύ καλή παράδοση που έχει απέναντι στις ομάδες της Τουρκίας στις διοργανώσεις της UEFA, απέναντι στις οποίες δεν γνωρίζει τι θα πει ήττα (μετρά 4 νίκες και 2 ισοπαλίες).