"Έκλεψε" το βαθμό η Άρσεναλ (ΒΙΝΤΕΟ)

"Έκλεψε" το βαθμό η Άρσεναλ

Ενημερώθηκε: 19/11/16 - 17:00

Αν και βρέθηκε σε πολύ κακή μέρα, η Άρσεναλ κατάφερε και "απέδρασε" με το βαθμό από το "Όλντ Τράφορντ", με το τέρμα του Ολιβιέ Ζιρού στο 89ο λεπτό, αφήνοντας με την...όρεξη τον Ζοσέ Μουρίνιο και την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, για τη νίκη στο ντέρμπι.

Από το ξεκίνημα του παιχνιδιού, η Γιουνάιτεντ πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, κλείνοντας την Άρσεναλ στα καρέ της, δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ από την άλλη, κυνηγούσε τις αντεπιθέσεις, χωρίς ωστόσο να απειλήσει την εστία του Ντε Χέα.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ στο 69ο λεπτό. Ο Πογκμπά έδωσε στον Ερέρα, αυτός έκανε ωραίο γύρισμα στο ύψος του πέναλτυ και ο Μάτα που ερχόταν σαν τρέιλερ, νίκησε τον Τσεχ, γράφοντας το 1-0.

Στο 80’, η Γιουνάιτεντ λίγο έλειψε να "τελειώσει" την υπόθεση νίκη, αλλά η κεφαλιά του Ρόχο πέρασε ελάχιστα άουτ. Και αφού οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν, οι παίκτες του Αρσέν Βενγκέρ… πάγωσαν το "Ολντ Τράφορντ" στην μοναδική τους ευκαιρία στο ματς. Ο Τσάμπερλεϊν έκανε ωραία προσπάθεια και γλυκιά σέντρα από τα δεξιά, ο Ζιρού πήδηξε ψηλότερα απ’ όλους και με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 1-1.