Εντυπωσιακό "διπλό" του ΠΑΣ στο Αγρίνιο

Ενημερώθηκε: 31/10/16 - 22:04

Ο ΠΑΣ Γιάννινα πήρε μια μεγάλη νίκη μέσα στο Αγρίνιο, με 1-2 επί του Παναιτωλικού, δείχνοντας την ποιότητα του σαν ομάδα, καθώς σε ένα ματς που του "στράβωσε", μένοντας πίσω κόντρα στη ροή του και μάλιστα δεν του καταλογίστηκε κανονικό γκολ στο 0-0, κατάφερε τελικά να το πάρει.

Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη πήρε "μάγκικο" διπλό στην έδρα του Παναιτωλικού κάνοντας μεγάλη ανατροπή στο β' ημίχρονο με πρωταγωνιστή τον Μαμπουλού που ήταν ο σκόρερ και των δύο τερμάτων, αν και αγωνίστηκε μόλις 34'. Συγκεκριμένα, στο 32' και ενώ το ματς ήταν ακόμα στο 0-0, ο Μπέριος σκόραρε, αλλά ο επόπτης έκανε μια πολύ άστοχη υπόδειξη, σηκώνοντας λανθασμένα τη σημαία για οφσάιντ. Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Παναιτωλικός σκόραρε 10 λεπτά αργότερα, με ένα πολύ τυχερό γκολ του Φερέιρα, αφού η μπάλα κόντραρε στον Μπέριο.

Παρ' όλα αυτά, στο β' ημίχρονο και μετά το 59' που στο ματς πέρασε ο Μαμπουλού, ο ψύχραιμος ΠΑΣ πέτυχε απόλυτα δίκαια δύο γκολ με σκόρερ τον Κονγκολέζο και μάλιστα ενώ το σκορ ήταν στο 1-1, στο 76' ο α' βοηθός έκοψε τον Κόντε σε ακόμα μία φάση τετ-α-τετ για τους φιλοξενούμενους.

Με αυτή τη νίκη ο ΠΑΣ φτάνει στους 13 βαθμούς τη στιγμή που έχει και αγώνα λιγότερο κόντρα στον Λεβαδειακό και πλέον μόνος στην θέση. Ο Παναιτωλικός αντίθετα παρέμεινε χαμηλά με μόλις 8 βαθμούς.

Παναιτωλικός (Γιάννης Μαντζουράκηςι): Κυριακίδης, Ροντρίγκες (74' Λεντέσμα), Κούσας, Τομανέ, Κλέσιο, Φερέιρα (74' Καμαβουάκα), Μάκος, Μαρκόβσκι, Μάρκος Πάουλο, Τσοκάνης, Ουάρντα (84' Μουνιός)

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Περιστερίδης, Μπουκουβάλας, Μπέριος, Γαρουφαλιάς (89' Σκόνδρας), Μιχαήλ, Γιάκος (59' Μαμπουλού), Τζημόπουλος, Κόντε, Ζάιρο, Ναδάλες (30' Κούτρης), Κοζορώνης.

Διαιτητής: Ανανίας Φωτιάδης (Σερρών)

Βοηθοί: Γεώργιος Καλφόγλου (Θεσπρωτίας), Δημήτριος Γκαβέρας (Αχαΐας)

4ος: Γεώργιος Κομίνης (Θεσπρωτίας)