ΕΠΙΚΗ ΑΕΚ!

ΕΠΙΚΗ ΑΕΚ!

Ενημερώθηκε: 24/09/17 - 23:07

Από την κόλαση στον παράδεισο, επέστρεψε η ΑΕΚ, που με μια μαγική εμφάνιση, ειδικά στο β' μέρος, γύρισε το εις βάρος της 0-2, φέρνοντας "τούμπα" το παιχνίδι και επικρατώντας με 3-2 του Ολυμπιακού, βρίσκεται μόνη πρώτη στην κορυφή του πρωταθλήματος!

Με μια γκολάρα και μια ασύλληπτη "φωτοβολίδα" (64’, 79’), ο Λάζαρος απάντησε μόνος του στα όμορφα τέρματα των Μάριν (22’) και Οφόε (46’) και έστρωσε τον δρόμο για το επικό come back που υπέγραψε στο 90’ ο Μάνταλος.

ΑΕΚΟΣΦΠ

Η απόφαση του Χιμένεθ να διορθώσει το λάθος του και να αντικαταστήσει τον ακίνδυνο Κλωναρίδη με τον φορμαρισμένο Λιβάγια ξεκλείδωσε την ΑΕΚ, που ήταν χειμαρρώδης και στρίμωξε άσχημα τον Ολυμπιακό μέχρι τελικά να τον λυγίσει.

Ακριβά πλήρωσαν οι "ερυθρόλευκοι" την οπισθοχώρηση μετά το δεύτερο γκολ και βλέπουν πλέον την Ένωση να τους αφήνει πέντε βαθμούς πίσω της στη μάχη για την κατάκτηση του τίτλου.

Ατελείωτο πάρτι στο ΟΑΚΑ μετά τη λήξη του ματς, με τον κόσμο της ΑΕΚ να πανηγυρίζει έξαλλα τη νίκη που κρατά την ομάδα του αφεντικό προς το παρόν στο πρωτάθλημα.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Γκάλο, Βράνιες, Τσόσιτς, Μπακάκης, Γιόχανσον, Σιμόες (29’ λ.τ. Γαλανόπουλος), Χριστοδουλόπουλος, Μάνταλος, Κλωναρίδης (46’ Λιβάγια), Αραούχο

Στον πάγκο έμειναν οι: Τσιντώτας, Γιαννούτσος, Αϊντάρεβιτς, Πατίτο, Μπακασέτας

Ολυμπιακός (Μπέσνικ Χάσι): Καπίνο, Ομάρ, Ρομαό (71’ Ζντιέλαρ), Ένχελς, Φιγκέιρας, Ταχτσίδης, Ζιλέ, Οφόε, Μάριν (65’ Σεμπά), Καρσελά (82’ Πάρντο), Εμενίκε

Στον πάγκο έμειναν οι: Προτό, Φορτούνης, Τζούρτζεβιτς, Νικολάου

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)

ΒΟΗΘΟΙ: Κωσταράς (Αιτ/νίας), Δημητριάδης (Μακεδονίας)

ΓΗΠΕΔΟ: ΟΑΚΑ

ΑΕΚ
ΑΕΚ
3-2
  • 22:43
    96'

Η ΑΕΚ, με μια ΜΥΘΙΚΗ ανατροπή, επικρατεί του Ολυμπιακού με 3-2 και βρίσκεται πλέον στο +2 από τους Πανιώνιο και ΠΑΟΚ και στο +5 από τους "ερυθρόλευκους"!

• 22:42
    94'
    Χαμός ανάμεσα στους παίκτες

Αψυμαχία ανάμεσα σε Ένχελς, Τσόσιτς, Μπακάκη, Βράνιες, Ζιλέ, Πάρντο. Αποβάλει τους δύο πρώτους ο Σιδηρόπουλος!

• 22:39
    93'
    Αλλαγή για την ΑΕΚ

Αϊντάρεβιτς αντί Λάζαρου.

• 22:39
    92'
    Κίτρινη κάρτα

"Κιτρινίζεται" ο Μάρκο Λιβάγια που είχε μια αψυμαχία με Σεμπά και Φιγκέιρας.

• 22:38
    90'
    Καθυστερήσεις

Τέσσερα λεπτά, θα είναι ο χρόνος των καθυστερήσεων.

• 22:35
    90'
    ΓΚΟΟΟΟΛ!!! Για την ΑΕΚ

Μυθική ανατροπή για την ΑΕΚ! Ο Λιβάγια έκανε πολύ ωραία κίνηση, έκανε τη σέντρα-σουτ και ο Μάνταλος που έφυγε γρήγορα στην πλάτη του Ελαμπντελαουί, έγραψε με πλασέ το 3-2!

• 22:33
    87'

Ο Αραούχο έφυγε στην αντεπίθεση αλλά ο Ένχελς έβαλε την κόντρα και τον σταμάτησε πριν σουτάρει!

• 22:32
    83'
    Αποβολή για τον Χάσι

Ο Αλβανός τεχνικός των Πειραιωτών έκανε μία ειρωνική κίνηση προς τον Σιδηρόπουλο, με τον διαιτητή να αποβάλει τον Χάσι.

• 22:31
    82'
    Αλλαγή για τον Ολυμπιακό

Πάρντο αντί Καρσελά.

• 22:25
    80'
    ΓΚΟΟΟΟΛ!!! Για την ΑΕΚ!!!

Απίστευτο γκολ από τον Χριστοδουλόπουλο! ΑΠΙΘΑΝΗ εκτέλεση φάουλ του Λάζαρου, που στέλνει την μπάλα στο αριστερό "Γ" του Καπίνο, ο οποίος δεν μπορούσε να αντιδράσει!

• 22:19
    73'
    Νέα φάση για την ΑΕΚ!

Εκτέλεση φάουλ του Λάζαρου, ο Αραούχο έκανε την σκαστή κεφαλιά αλλά ο Καπίνο μπλόκαρε ξανά!

• 22:18
    72'

Σουτ του Αραούχο από πλάγια θέση, δεν είχε πρόβλημα να μπλοκάρει ο Καπίνο.

• 22:17
    71'
    Φάση για την ΑΕΚ

Εκτέλεση φάουλ του Λάζαρου, στην αγκαλιά του Καπίνο η μπάλα.

• 22:16
    71'

Ζντιέλαρ αντί Ρομαό.

• 22:15

Οι παίκτες της ΑΕΚ μπαίνουν τώρα στον αγωνιστικό χώρο. Το ίδιο κάνουν και αυτοί του Ολυμπιακού! Ο διαιτητής της αναμέτρησης, Τάσος Σιδηρόπουλος, ενημέρωσε πως το παιχνίδι θα ξεκινήσει ξανά από το 70:10.

• 22:12

Ο Σιδηρόπουλος θα βγει ξανά στον αγωνιστικό χώρο σε πέντε λεπτά και εφόσον έχει καθαρίσει η ατμόσφαιρα, τότε θα ξεκινήσει ξανά το παιχνίδι.

• 22:06

Υπάρχει ένταση έξω από την θύρα που βρίσκονται οι οργανωμένοι της ΑΕΚ, με την αστυνομία να κάνει χρήση δακρυγόνων.

• 22:03
    69'

Προσωρινή διακοπή στο παιχνίδι καθώς έχουν πέσει κάποια δακρυγόνα εκτός γηπέδου και η ατμόσφαιρα έχει γίνει αποπνεικτική.

• 22:02
    69'

Νέο φάουλ του Ρομαό στον Λάζαρο, νέες διαμαρτυρίες για δεύτερη κίτρινη κάρτα από τους γηπεδούχους.

• 21:57
    64'

Μειώνει το σκορ η ΑΕΚ! Μετά από πάσα του Αραούχο, ο Χριστοδουλόπουλος έπιασε απευθείας διαγώνιο σουτ, το οποίο δεν μπόρεσε να συγκρατήσει ο Καπίνο! "Ζεστάθηκε" ξανά το ΟΑΚΑ!

• 21:55
    61'

Διαμαρτύρεται για αποβολή του Ρομαό η ΑΕΚ. Έπειτα από κλέψιμο του Αραούχο, ο παίκτης του Ολυμπιακού του έκανε σκόπιμο φάουλ έξω από την περιοχή, αλλά δεν είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα.

• 21:53
    59'
    Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ!

Γύρισμα από τον Λιβάγια, ο Αραούχο όμως αστοχεί από το ένα μέτρο!

• 21:50
    57'

Έπειτα από κόρνερ της Ένωσης ο Ταχτσίδης έστειλε την μπάλα άουτ, όμως ο βοηθός και ο Σιδηρόπουλος δεν έδωσαν νέο κόρνερ στην ΑΕΚ.

• 21:46
    53'

Εξαιρετικό γύρισμα του Λιβάγια από τα δεξιά, ο Αραούχο δεν πρόλαβε να μπει στη φάση.

• 21:43
    50'
    Ένταση στον αγωνιστικό χώρο

Νεύρα και διακοπή. Ο Ρομαό έσπρωξε τον Μάνταλο, ο Σιδηρόπουλος του έδειξε κίτρινη κάρτα. Κίτρινη και στον Μάνταλο, ο οποίος πήγε να του πάρει την μπάλα απ' τα χέρια.

• 21:41
    48'

Κακή σέντρα του Γκάλο η μπάλα πέρασε απ' όλους.

• 21:39
    46'
    ΓΚΟΟΟΟΛ!!! Για τον Ολυμπιακό

"Παγώνει" ξανά το ΟΑΚΑ ο Ολυμπιακός! Αδράνεια στην άμυνα της ΑΕΚ, μετά από κόντρες η μπάλα στρώθηκε στον Οτζίτζα Οφόε, που με ωραίο αριστερό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-2!

• 21:38
    46'
    Δεύτερο μέρος

Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος

• 21:21
    45'
    Ημίχρονο στο ΟΑΚΑ

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου, μπροστά στο σκορ ο Ολυμπιακός, από το 22', με το γκολ του Μάριν!

• 21:19
    46'
    Κάρτα

Κίτρινη κάρτα στον Μάριν για φάουλ στον Λάζαρο.

• 21:19
    45'

Δυο λεπτά ο έξτρα χρόνος

• 21:16
    43'

Νέα τελική για την ΑΕΚ. Έπειτα από κόρνερ, ο Λάζαρος πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να φεύγει άουτ.

• 21:16
    42'

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λάζαρου, ο Καπίνο είχε σωστή θέση κι έδιωξε σε κόρνερ.

• 21:10
    37'

Φάση διαρκείας στην περιοχή της ΑΕΚ, τελικά ο Ζιλέ έστειλε την μπάλα πάνω απ'την εστία του Ανέστη.

• 21:08
    35'

Κλωναρίδης και Αραούχο έχουν εξαφανιστεί μέσα στην άμυνα του Ολυμπιακού. Η Ένωση ψάχνει αντίδραση, όμως δεν έχει ηρεμία στο παιχνίδι της. Οι "ερυθρόλευκοι" αμύνονται σωστά και βγάζουν ψύχραιμα την μπάλα από την περιοχή τους.

• 21:05
    32'
    Φάση για τον Ολυμπιακό

Ο Καρσέλα μέσα από την περιοχή, επιχείρησε το σούτ, όμως ο Ανέστης έπεσε χαμηλά και είπε "όχι" στον Μαροκινό!

• 21:02
    28'

Ο Γαλανόπουλος παίρνει τη θέση του Σιμόες στον αγωνιστικό χώρο.

• 21:01
    28'

Πιέζει καλά ο Ολυμπιακός και δεν επιτρέπει στην ΑΕΚ να φτιάξει παιχνίδι.

• 21:01
    25'

Την βλέπει ο Σέρχιο Αραούχο.

• 20:58
    24'

Ξαφνικό σουτ του Εμενίκε από πλάγια θέση, η μπάλα πέρασε αρκετά άουτ.

• 20:55
    22'
    ΓΚΟΟΟΟΛ!!! Ανοίγει το σκορ ο Ολυμπιακός!

Από το πουθενά, με μια πολύ όμορφη λόμπα, ο Μάρκο Μάριν ανενόχλητος μέσα στην περιοχή της ΑΕΚ, άνοιξε το σκορ, σκορπώντας σιγή στο ΟΑΚΑ!

• 20:52
    19'
    Μάνταλος

Επέστρεψε στο παιχνίδι ο Έλληνας μέσος

• 20:51
    17'
    Μάνταλος

Έχει χτυπήσει ο αρχηγός της ΑΕΚ. Διακοπή στο ματς. Σηκώθηκε ο Λιβάγια για προθέρμανση

• 20:46
    13'
    Μεγάλη φάση για τον Ολυμπιακό!

Ο Καρσελά είδε την μπάλα να του στρώνεται έπειτα από ψύχραιμη κεφαλιά του Ζιλέ, όμως δεν έπιασε καλά το σουτ και την έστειλε άουτ!

• 20:45
    12'
    Πιέζει η ΑΕΚ

Ο Γκάλο πιάνει φοβερό σουτ έξω από την περιοχή, με τον Καπίνο να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

• 20:44
    11'

Σέντρα του Κλωναρίδη, ο Βράνιες πήρε την κεφαλιά και την έστειλε δίπλα απ'την εστία. Ο βοηθός σήκωσε σωστά το σημαιάκι του για οφσάιντ. Ο Βόσνιος ήταν πιο μπροστά.

• 20:43
    10'

Η ΑΕΚ ελέγχει το παιχνίδι και πιέζει σταθερά τον Ολυμπιακό, που θα μπορούσε να βρίσκεται και πίσω στο σκορ. Οι ερυθρόλευκοι δεν έχουν τελική μέχρι στιγμής