Επικράτησαν της Βοστώνης οι Cavs (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 30/12/16 - 15:07

Οι Cleveland Cavaliers έδειξαν ποιός...κινεί τα νήματα στην Ανατολική περιφέρεια του ΝΒΑ, επικρατώντας με 124-118 των Boston Celtics σ'ένα εντυπωσιακό παιχνίδι.

Ο Kyrie Irving είχε 32 πόντους και δύο καθοριστικά καλάθια, ο Kevin Love πρόσθεσε 30 πόντους και 15 ριμπάουντ, ενώ ο Lebron James άγγιξε το τριπλ-νταμπλ με 23 πόντους, 11 ασίστ και 8 ριμπάουντ λίγο πριν κλείσει τα 32 του χρόνια. Ο Isiah Thomas με 31 πόντους ξεχώρισε για τους Celtics, που βρέθηκαν στο -20 στην τελευταία περίοδο, αλλά έφτασαν μέχρι και το -1.

Οι Suns κράτησαν τους Raptors στο 40% στα σουτ και επικράτησαν 99-91, με τον Bledsoe να έχει 22 πόντους και τον Booker να προσθέτει 19, 9 εκ των οποίων στην τελευταία περίοδο.

Οι Grizzlies διέσυραν με 114-80 τους Thunder με τον Marc Gasol να έχει 25 πόντους. Σε αυτό το αποτέλεσμα βοήθησε και η αποβολή του Russell Westbrook με δύο τεχνικές ποινές στα μέσα της τρίτης περιόδου, όταν όμως ήδη το σκορ ήταν 61-45 για το Μέμφις.

Η πελατειακή σχέση των Mavericks με τους Lakers συνεχίστηκε, καθώς πέτυχαν τη δωδέκατη συνεχή νίκη απέναντί τους, με 101-89 στο Λος Άντζελες.

Ο George Hill επέστρεψε μετά από απουσία 13 αγώνων (λόγω τραυματισμού στο δάχτυλο του ποδιού) και με 21 πόντους συνέβαλε α μέγιστα στο 100-83 των Jazz επί των Sixers.

Τέλος, ένα ακόμη γεμάτο ματς του Nicola Batum, με 16 πόντους, 13 ριμπάουντ και 8 ασίστ, οδήγησε τους Hornets στο 91-82 επί των Heat.