Έσπασαν το...ρόδι Ατρόμητος και Λεβαδειακός!

Ενημερώθηκε: 25/09/16 - 20:31

Επέστρεψαν τα χαμόγελα στο Περιστέρι! Ένας αποφασισμένος Ατρόμητος, με τον υπηρεσιακό Γιώργο Κορακάκη στον πάγκο, πανηγύρισε την πρώτη του νίκη φέτος στην Σούπερ Λίγκα επικρατώντας 1-0 στην έδρα του, του Αστέρα Τρίπολης.

Το μοναδικό γκολ στο παιχνίδι ήρθε έπειτα από υπέροχο σουτ του Χαβιέ Ούμπιντες στο 42ο λεπτό. Απ’ το 76’ έμειναν με παίκτη λιγότερο οι Αρκάδες, καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Ιγκλέσιας. Σε δύσκολη θέση, οι Αρκάδες, που παρέμειναν χωρίς βαθμό έπειτα από τρία ματς. "Σκούρα" τα πράγματα για τον Μάκη Χάβο, που βρίσκεται κοντά στην έξοδο από την ομάδα της Τρίπολης.

Ατρόμητος (Γιώργος Κορακάκης): Γκορμπούνοφ, Κιβρακίδης, Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Κατράνης - Κεϊτά, Ούμπιντες – Βασιλείου (52’ Μπάχα), Τόνσο, Στόιτσεφ - Λε Ταλέκ (65’ Παπαδόπουλος)

Στον πάγκο: Μπίτολο, Παπαδόπουλος, Κοντοές, Ντιγκινί, Λημνιός

Αστέρας Τρίπολης (Μάκης Χάβος): Κοσίτσκι - Ίγκορ, Σεφίλ (66’ Χαμντανί), Κουρμπέλης, Γιαννούλης - Ιγκλέσιας, Τσουκαλάς – Καλτσάς (63’ Στανισάβλιεβιτς) , Φαρίνια, Μάσα (79’ Γκοντό) - Ιωαννίδης

Στον πάγκο: Αθανασιάδης, Άσεν, Μακροστέργιος, Νίκο Φερνάντες

Διαιτητής: Σταύρος Μάνταλος

Γήπεδο: Δημοτικό Στάδιο Περιστερίου

Ο Λεβαδειακός τρίβει ήδη τα χέρια του για τον Τόνι Σίλβα, ο οποίος ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στη πρώτη φετινή νίκη των πράσινων, που ήρθε στην αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας επί της Κέρκυρας, με 2-1.

Η ομάδα του Ράτκο Ντόστανιτς, με εξαιρετική υπομονή στο παιχνίδι της, εκμεταλλεύτηκε δύο τραγικά λάθη της άμυνας των Φαιάκων, με τον Σίλβα να σκοράρει αρχικά στο 20’ και να συμμετέχει στο γκολ του Μάτζιου στο 30’.

Η Κέρκυρα είχε ανούσια υπεροχή στο μεγαλύτερο μέρος του ματς και κατάφερε να γίνει επικίνδυνη μόνο στο τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, όταν αρχικά ισοφάρισε στο 89’ με τον Αρναρέλη και στην τελευταία φάση του αγώνα είχε δοκάρι με τον Τουράμ.

Οι συνθέσεις

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Μοσχονάς, Μιλιάζες, Μουλόπουλος, Ουόν, Μεντί, Μαχαίρας, Γιακουμάκης, Μάντζιος, Ζεζίνιο (84' Καραμπουέ), Κουλιμπαλί (68' Καλτσάς), Σίλβα (73' Μπελγκαζουανί)

ΚΕΡΚΥΡΑ: Κουτζαβασίλης, Ντιμιτρόφσκι (76' Ανδρεόπουλος), Βενέτης, Γεωργίου, Ζορμπάς (59' Αρναρέλης), Γκόμεζ, Νουταλά, Σιόντης, Επστάιν, Ντιόγκο (59' Κόντος), Τουράμ