EURO 2016: Οι Βίκινγκς είναι εδώ! (video&slideshow)

Ενημερώθηκε: 22/06/16 - 21:10

Η Ισλανδία, επικράτησε της Αυστρίας στο ντέρμπι πρόκρισης του Στ' ομίλου και προκρίθηκε πανηγυρικά για πρώτη φορά στην ιστορία της, στη φάση των "16" του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ποδοσφαίρου.

Οι "Βίκινγκς" άνοιξαν το σκορ στο Παρίσι στο 18ο λεπτό! Ο Μπόντβαρσον, έπειτα από το πλάγιο του Γκούναρσον και την κεφαλιά του Άρνασον, πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή και με ωραίο τελείωμα, έβαλε μπροστά την ομάδα του!

Η Αυστρία έχασε πέναλτυ στο 37ο λεπτό! Ο Αλεξάντρ Ντράγκοβιτς, σημαδεύει το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Χάλντορσον και το 1-0 για την Ισλανδία παραμένει!

Στα ίσα έφεραν το παιχνίδι οι Αυστριακοί με το γκολ του Σοπφ, έπειτα από το κόρνερ του Αλάμπα στο 60ο λεπτό της αναμέτρησης και οι ελπίδες τους για πρόκριση αναπτερώθηκαν!

Η Αυστρία είχε βγει όλη μπροστά για να αναζητήσει το "χρυσό" γκολ που θα της έδινε την πρόκριση με την Ισλανδία να το εκμεταλλεύεται και με τον Τραούστασον στο τέταρτο λεπτό τον καθυστερήσεων να παίρνει τη νίκη και την πρόκριση στους "16", όπου θα αντιμετωπίσει την Αγγλία!