Europa Conference League: Πρόκριση-έπος για Βασιλεία (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 16/03/23 - 22:59

Από την… κόλαση στον «παράδεισο» της πρόκρισης στους «8» του Europa Conference League βρέθηκε η Βασιλεία, η οποία επικράτησε της Σλόβαν Μπρατισλάβας με 4-1 στα πέναλτι (2-2 κανονική διάρκεια και παράταση), έχοντας ως «ήρωα» τον γκολκίπερ της Μάρβιν Χιτζ.

Οι Σλοβάκοι πήραν τεράστιο προβάδισμα (μετά το 2-2 στον πρώτο αγώνα) δύο τερμάτων πριν φτάσει ο αγώνας στο 20λεπτο, χάρις στα γκολ των Αμπουμπακάρι (11') και Κούτσκα (17'). Οι Ελβετοί δεν το έβαλαν κάτω και μείωσαν με τον Καλαφιόρι λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και κατάφεραν να οδηγήσουν τον αγώνα στην παράταση, με το… buzzer-beater γκολ του Αμντούνι στο 90'+3'.

Στο έξτρα 30λεπτο δεν άλλαξε κάτι, παρά την πίεση της Βασιλείας κι ο αγώνας οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι. Ο προπονητής της Σλόβαν, Βλάντιμιρ Βάις άλλαξε στο 120' τερματοφύλακα, περνώντας στο γήπεδο τον Τρνόφσκι στη θέση του Χόβαν, όμως ο πρωταγωνιστής στη «ρώσικη ρουλέτα» ήταν ο… απέναντι γκολκίπερ, Μάρβιν Χιτζ, ο οποίος απέκρουσε δύο πέναλτι (Ντιούφ, Μπαρσεγκιάν) και χάρισε την πρόκριση στην ομάδα του.