FA Cup: Άνετη πρόκριση για Λίβερπουλ - Βασικός ο Τσιμίκας (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 06/02/22 - 16:19

Την πρόκριση στους «16» του FA Cup πήρε η Λίβερπουλ, επικρατώντας με χαρακτηριστική άνεση 3-1 της Κάρντιφ στο «Άνφλιντ».

Με τον Κώστα Τσιμίκα να ξεκινάει στο αρχικό σχήμα των «reds» για πρώτη φορά μετά από έναν μήνα, η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ ήλεγξε πλήρως τον ρυθμό του αγώνα απειλώντας με το... καλημέρα. Στο 5', ο Ζότα μετά από αδιανόητη ντρίπλα, έφτασε μια... ανάσα από το γκολ, με τον Φίλιπς να βγάζει με εντυπωσιακό τρόπο.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, η Λίβερπουλ έσπασε τον «γόρδιο δεσμό» και πήρε κεφάλι στο σκορ, με υπέροχη κεφαλιά του Ντιόγκο Ζότα στο 53ο λεπτό. Ένα τέταρτο αργότερα, ο Μιναμίνο θα ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 2-0 μετά από υπέροχη ενέργεια του Λουίς Ντίας, ο οποίος στο ντεμπούτο του αποθεώθηκε τόσο κατά την είσοδό του, όσο και στο τέλος από τους φίλους των γηπεδούχων.

Στο 76', ο Χάρβεϊ Έλιοτ, στην επιστροφή του στην αγωνιστική δράση, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 με έναν φανταστικό «κεραυνό» από τη μεγάλη περιοχή, «κλειδώνοντας» την πρόκριση για τη Λίβερπουλ. Το μόνο που μπόρεσε να κάνει η Κάρντιφ ήταν να μειώσει στο τελικό 3-1 στο 80ο λεπτό με τον Κόλγουιν.