FA Cup: Βαρύς αποκλεισμό για Νότιγχαμ - Όλα τα αποτελέσματα (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 07/01/23 - 20:00

Με μία βαριά ήττα αποχαιρέτησε το Κύπελλο Αγγλίας η Νότιγχαμ Φόρεστ. Το σύνολο του Στιβ Κούπερ γνώρισε αποκλεισμό-σοκ από την Μπλάκπουλ, ομάδας της Championship, η οποία επικράτησε 4-1!

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε στο 17' με όμορφο πλασέ από το ύψος του πέναλτι ο Εκπιτέπα. Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 64ο λεπτό, ο Ποβέδα πήρε όμορφα την μπάλα από τον Γέιτς και με ψύχραιμο τελείωμα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Επτά λεπτά αργότερα, ο Χάμιλτον με ωραίο σουτ εν κινήσει έκανε το 3-0, με τον Γέιτς στο 87' να γίνεται από δημιουργός... σκόρερ, βάζοντας το κερασάκι στην τούρτα για το 4-0!

Το μόνο που άλλαξε μέχρι τη λήξη του παιχνιδιού, ήταν το σκορ, με τη Νότιγχαμ να μειώνει σε 4-1 με τον Ράιαν Γέιτς στο 90'+2'.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της Μπλάκπουλ έπειτα από εννέα συνεχόμενα ανεπιτυχή αποτελέσματα.

Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις της ζώνης των 17:30, η εντυπωσιακή Μπέρνλι, η οποία αγωνίζεται στην Championship, πέρασε με 4-2 από την έδρα της Μπόρνμουθ, ενώ η Μπράιτον επιβλήθηκε με 5-1 στην έδρα της Μίντλεσμπρο (5-1), με τον Τσούμπα Άκπομ να σκοράρει το γκολ των γηπεδούχων και τον παγκόσμιο πρωταθλητή, Αλέξις ΜακΆλιστερ να πετυχαίνει ένα εντυπωσιακό γκολ με τακουνάκι.

Τέλος, η Φούλαμ είχε εύκολο έργο κόντρα στη Χαλ του Δημήτρη Πέλκα, ο οποίος δεν ήταν στην αποστολή της ομάδας, επικρατώντας 2-0 με γκολ των Κουρζαβά (37') και Ντάνιελ Τζέιμς (90’+4').