Φοίνικας Σύρου-Ολυμπιακός 2-3: Απόδραση από το «Νησί των Πειρατών» (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 14/01/23 - 20:52

Πήρε τη νίκη, αλλά άφησε βαθμό στη Σύρο ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε 3-2 σετ του Φοίνικα για την ενδέκατη αγωνιστική της Volley league ανδρών.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνεχίζουν μόνοι πρώτοι στην κορυφή της βαθμολογίας, πανηγυρίζοντας μεγάλη ανατροπή σε ματς θρίλερ απέναντι στους Συριανούς, οι οποίοι είχαν προηγηθεί με 2-1 σετ.

Ο Ολυμπιακός έλεγξε απόλυτα το πρώτο σετ. Ξέφυγε γρήγορα στο +5 (5-10) και έτρεξε νέο σερί για το +7 (10-17). Ο Φοίνικας δεν κατάφερε να αντιδράσει, με τους φιλοξενούμενους να ξεκινούν ιδανικά το ματς, κάνοντας το 1-0 σετ με 25-16.

Η αντίδραση των Συριανών ήρθε δυναμικά στη συνέχεια. Στο δεύτερο σετ κράτησε σταθερά τα ηνία του σκορ και έχτισε σταδιακά διαφορά που έφτασε στο +5 (16-11). Οι «ερυθρόλευκοι» δεν βρήκαν λύσεις για να κλείσουν την ψαλίδα και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 1-1 με 25-19.

Αντίστοιχη ήταν η διαφορά και στο τρίτο σετ, με τον Φοίνικα να κρατάει σταθερά το προβάδισμα και να κάνει το 2-1 σετ με 25-20.

Από κει και πέρα, ξεκίνησε το θρίλερ. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 8-2, με τον Φοίνικα να μειώνει στον πόντο (8-9) και να μένει κοντά ως το 12-11. Οι Πειραιώτες απάντησαν με σερί πέντε πόντων (11-17) και έμειναν στο +6 ως το 22-16, όμως με ένα επιμέρους 5-1 οι Συριανοί βρέθηκαν στο 23-21. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν άφησαν άλλα περιθώρια και πήραν τους δύο πόντους που χρειάζονταν για να στείλουν το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά και προηγήθηκαν 4-1. Ο Ολυμπιακός πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα στο 7-6 και το διατήρησε ως το 11-9, με τον Φοίνικα να προηγείται με σερί τριών πόντων για το 12-11. Ο Ολυμπιακός απάντησε με δικό του σερί για το 14-12 και τελείωσε το παιχνίδι με 15-13.