ΗΠΑ-Ελλάδα 69-53 (ΤΕΛΙΚΟ) - Ήττα για την Εθνική

LIVE: ΗΠΑ-Ελλάδα (15:30, ΕΡΤ & thepressroom.gr)

Ενημερώθηκε: 07/09/19 - 17:51

Με εμφανώς βελτιωμένη την άμυνα, αλλά απογοητεύοντας στην επίθεση, η Εθνική Ανδρών έχασε την επαφή με τις ΗΠΑ στο δεύτερο δεκάλεπτο, χωρίς να μπορέσει να επιστρέψει στη διεκδίκηση ενός θριάμβου, ανάλογου του 2006...

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα «έπεσε» με το τελικό 69-53 , απέναντι στην Team USA, στην πρεμιέρα των υποχρεώσεων των δύο ομάδων στη Β' φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η «γαλανόλευκη», η οποία θα έχει δεύτερη ευκαιρία για πρόκριση στην οκτάδα την προσεχή Δευτέρα (9/9, 11:30) με αντίπαλο την Τσεχία (σ.σ. θέλει νίκη με +12 και νίκη των ΗΠΑ επί της Βραζιλίας, 9/9, 15:30), υπέστη τη δεύτερη ήττα της στη διοργάνωση, με τις ΗΠΑ να διευρύνουν το αήττητο τους σε 4-0 και να βρίσκονται με το... ενάμισι πόδι στα προημιτελικά.

• 17:13

Οι ΗΠΑ επικρατούν της Ελλάδος με 69-53 και πλέον όλα θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική, απέναντι στην Τσεχία

• 16:32

5 ασίστ/4 λάθη η Εθνική μας, 9 ασίστ/4 λάθη οι ΗΠΑ.

• 16:32

6/22 δίποντα, 4/17 τρίποντα, 1/2 βολές για την Εθνική μας. 9/18 δίποντα, 3/12 δίποντα, 11/13 βολές για τις ΗΠΑ.

• 16:32

Μπράουν και Τέρνερ έχουν από 8 πόντους για τους Αμερικανούς. Για την Εθνική μας πρώτος σκόρερ είναι ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, που έχει 9 πόντους.

• 16:18

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οι ΗΠΑ προηγούνται 38-25 της Εθνικής μας, που πληρώνει την αστοχία της.

• 15:51

Τέλος της πρώτης περιόδου, οι ΗΠΑ προηγούνται 19-17 της Εθνικής μας, που δείχνει όμως αρκετά ανταγωνιστική.

• 15:40

9-9 με εντυπωσιακό κάρφωμα του Γιάννη Αντετοκούνμπο, που έχει 7 πόντους ήδη.

• 15:22

Θυμίζουμε ότι η Εθνική μας ολοκλήρωσε με ρεκόρ 2-1 τον πρώτο γύρο. Την Πέμπτη επικράτησε 103-97 της Νέας Ζηλανδίας

• 15:22

Νωρίτερα, η Τσεχία νίκησε 93-71 τη Βραζιλία και έκανε... μισό δώρο στην Εθνική μας. Διαβάστε ΕΔΩ όλα τα σενάρια για την πρόκριση της Ελλάδας.