Καθάρισε την Λάρισα η ΑΕΚ

Ενημερώθηκε: 26/02/17 - 17:06

Η ΑΕΚ μετά τη νίκη της, στο ντέρμπι απέναντι στον Ολυμπιακό, επικράτησε και της Λάρισας στο ΟΑΚΑ με 3-0 και ανέβηκε στην πέμπτη θέση του πρωταθλήματος, παρέα με την Ξάνθη.

Μέτριο παιχνίδι σε γενικές γραμμές με τους κιτρινόμαυρους να μην βάζουν το πόδι στο γκάζι, αφού τους περιμένει δύσκολο πρόγραμμα στη συνέχεια. Ο Τόμας Πέκχαρτ, εκμεταλλευόμενος ακόμη μία ασίστ του Βάργκας άνοιξε το σκορ με ωραία κεφαλιά στο 24ο λεπτό.

Η ΑΕΚ θα μπορούσε να είχε καθαρίσει απ’ το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου όμως το σουτ του Χριστοδουλόπουλου (47’) βρήκε στο δοκάρι. Τελικά κι ενώ οι "βυσσινί" άρχισαν να ξεθαρρεύουν, οι παίκτες του Χιμένεθ πήραν το τρίποντο με κεφαλιά του Τσιγκρίνσκι, που επέστρεψε σχεδόν μετά από τρεις μήνες με γκολ (81’), ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Αλμέιδα (90+2') που επίσης πήρε χρόνο μετά από αρκετό διάστημα.

AEΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Μπακάκης (50’ Τσιγκρίνσκι), Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Ντίντακ, Γαλανόπουλος, Γιόχανσον, Βάργκας (62’ Αϊντάρεβιτς), Μάνταλος, Χριστοδουλόπουλος, Πέκχαρτ (70’ Αλμέιδα)

Στον πάγκο: Μπάρκας, Βινίσιους, Σιμόες, Αραούχο

Λάρισα (Σάκης Τσιώλης):Ξενοδόχοφ (57’ Θεοδωρόπουλος), Ρέντζας, Φατιόν, Φάρκας, Αβραάμ, Μασαλέσα, Γκουλουζάντε (46 Κόντορ), Αγκάνοβιτς, Ναζλίδης, Βαρέλα, Ικάουνιεκς (74’ Ρέγες)

Στον πάγκο: Γιοβάνοβιτς, Κουτσιανικούλης, Ναβάρο, Ευμορφίδης

Διαιτητής: Αριστομένης Κουτσιαύτης