Κρίμα και άδικο, αλλά... φούλ για πρόκριση η ΑΕΚ!

LIVE: ΑΕΚ-Αούστρια Βιέννης (συνεχής ενημέρωση)

Ενημερώθηκε: 29/09/17 - 00:32

Φτιαγμένη από... ατσάλι η φετινή ΑΕΚ, αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Αούστρια Βιέννης, ένα σκορ που την αδικεί, καθώς ειδικά στο δεύτερο μέρος, έχασε απίθανες ευκαιρίες για να πάρει τη νίκη. Παρόλα αυτά, η Ένωση παραμένει το φαβορί για τη δεύτερη θέση του ομίλου.

Ο εξαιρετικός Λιβάγια έσπασε το ρόδι (με γκολ από κόντρα) και στο 90’ έγινε ήρωας για τους "κιτρινόμαυρους", φτάνοντας (από θέση οφσάιντ) στην πολύτιμη ισοφάριση.

Τεράστια ψυχικά αποθέματα από την ομάδα του Χιμένεθ, που πλήρωσε ακριβά τις αδράνειες στην άμυνα με τα τέρματα των Μόνσαϊν (43’) και Ταχούρι (49’), ωστόσο βρήκε τον τρόπο να νικήσει την κούραση και τον καταπληκτικό γκολκίπερ Πεντζ και να μείνει φαβορί για τη δεύτερη θέση.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Γκάλο, Βράνιες, Τσόσιτς (23’ λ.τ. Τζανετόπουλος, 80’ Μπακασέτας), Μπακάκης, Γιόχανσον, Αϊντάρεβιτς (53’ Γαλανόπουλος), Μάνταλος, Χριστοδουλόπουλος, Αραούχο, Λιβάγια

Στον πάγκο έμειναν οι: Τσιντώτας, Πατίτο, Τρίστασον, Γιαννούτσος

Αούστρια Βιέννης (Τόρστεν Φινκ): Πεντζ, Μοχάμεντ, Ταχούρι-Σράντι, Αμπντουλάχι (60’ Πρόκοπ), Μόνσχαϊν (70’ Φριζενμπίχλερ), Σερμπέστ, Κλάιν, Ντε Πάουλα, Χόλτζχάουζερ, Μαρτσίνκο, Πιρές

Στον πάγκο έμειναν οι: Κος, Γκλουχάκοβιτς, Ρουάν, Λι, Σάλαμον

ΑΕΚ
ΑΕΚ
2-2
Αούστρια Βιέννης
  • 23:57
    94'

Στο 2-2 έμεινε η ΑΕΚ με την Αούστρια Βιέννης. Κρίμα κι άδικο το αποτέλεσμα για την Ένωση, που έχασε πολλές ευκαιρίες για να πάρει το παιχνίδι!

• 23:55
    91'
    Αλλαγή για την Αούστρια

Ο Λι αντί του Ντε Πάουλα.

• 23:53
    90'
    ΓΚΟΟΟΟΛ!!! Λύτρωση για την ΑΕΚ

Επιτέλους!!! Ισοφαρίζει η ΑΕΚ με τον Λιβάγια! Ο Μάνταλος έκοψε στον Αραούχο, αυτός έσπασε στον Λιβάγια ο οποίος πλάσαρε στην κενή εστία!

• 23:44
    80'
    Αλλαγή για την ΑΕΚ

Στη θέση του Τζανετόπουλου μπήκε ο Μπακασέτας. Ο Χιμένεθ έκανε αλλαγή στην αλλαγή και θα παίξει με τρεις στην άμυνα.

• 23:40
    76'

Κίτρινη κάρτα του Λιβάγια για σκληρό μαρκάρισμα σε αντίπαλο.

• 23:37
    74'
    Κάρτα στην ΑΕΚ

Τη βλέπει ο Βράνιες, ο οποίος χρησιμοποίησε το χέρι του για να κόψει αντεπίθεση.

• 23:36
    73'
    Ακόμα μια μεγάλη φάση για την ΑΕΚ!

Σουτ με πολλά φάλτσα από τον Αραούχο, η μπάλα κόντραρε και πέρασε ελάχιστα άουτ!

• 23:36
    69'
    Δεύτερη αλλαγή για την Αούστρια

Ο Φρίσενμπιχλερ αντί του Μόνσαϊν

• 23:31
    67'
    Απίστευτη ευκαιρία για την ΑΕΚ!

Δεν γίνονται αυτά! Οι κόντρες ευνόησαν τον Λιβάγια, ο Κροάτης βρέθηκε απέναντι από τον Πεντζ, όμως ο Αυστριακός τερματοφύλακας είπε και πάλι "όχι", κρατώντας το 2-1!

• 23:27
    62'
    Κάρτα για την ΑΕΚ

Κίτρινη κάρτα στον Γκάλο για κράτημα έξω από την περιοχή στον Πιρές. Παίρνει ανάσες η Αούστρια, που έχει βγει μπροστά.

• 23:24
    60'
    "Βομβαρίζει" η ΑΕΚ την Αούστρια

Ο Λιβάγια με ατομική ενέργεια και σουτ στην κλειστή γωνία στέλνει την μπάλα λίγο άουτ.

• 23:23
    60'

Στη θέση του Αλχασάν, πέρασε ο Προκόπ.

• 23:23
    59'
    Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ!

Ο Αραούχο βγήκε απέναντι στον Πεντζ, ο οποίος μυρίστηκε τη φάση και με γρήγορη έξοδο, πρόλαβε τον Αργεντίνο!

• 23:21
    58'

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λάζαρου, πέφτει και παραχωρεί κόνρερ ο Πεντζ!

• 23:18
    55'
    Ακόμα μια φάση για την ΑΕΚ

Back to back ευκαιρίες για την Ένωση! Σέντρα του Γκάλο, ο Βράνιες παίρνει την κεφαλιά και η μπάλα φεύγει λίγο άουτ!

• 23:17
    54'
    Νέα φάση για την ΑΕΚ!

Καλό σούτ του Μάνταλου, ο Πεντζ όμως, διώχνει και πάλι! Πιέζει η ΑΕΚ!

• 23:15
    51'
    Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ

Ο Αραούχο έσπασε στον Λιβάγια αυτός έπιασε δυνατό σουτ όμως ο Πεντζ έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ!

• 23:12
    49'
    ΓΚΟΟΟΛ!!! Προβάδισμα για την Αούστρια

Φέρνει "τούμπα" το ματς η Αούστρια Βιέννης! Οι Αυστριακοί κυκλοφόρησαν πολύ όμορφα την μπάλα, αυτή έφτασε στον Τατζούρι που με ωραίο φαλτσαριστό πλασέ νίκησε τον Ανέστη.

• 23:09
    45'
    Β' μέρος

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στο ΟΑΚΑ.

• 22:53
    47'
    Τέλος στο πρώτο μέρος

Ισόπαλες πάνε στα αποδυτήρια οι δυο ομάδες... Προηγήθηκε με τον Λιβάγια η ΑΕΚ, απάντησε ο Μονσαίν για την Αούστρια.

• 22:50
    45'
    Καθυστερήσεις

Δυο λεπτά ο επιπλέον χρόνος στο πρώτο ημίχρονο

• 22:48
    43'
    ΓΚΟΟΟΟΛ!!! Ισοφαρίζει η Αούστρια

Φέρνει το παιχνίδι στα ίσια η Αούστρια! Κενό στην άμυνα της ΑΕΚ, γύρισμα από τα δεξιά του Φρίσενμπίχλερ και ο Μονσαίν με κοντινή προβολή νίκησε τον Ανέστη.

• 22:47
    42'

Ο Χόλτσχαουσερ εκτέλεσε απευθείας κόρνερ, όμως ο Μπακάκης πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι κι έδιωξε.

• 22:46
    39'

Ωραία επιστροφή του Λάζαρου, που γύρισε και εμπόδισε τους Αυστριακούς να βγάλουν αντεπίθεση από τα δεξιά. Αμύνεται εξαιρετικά η ΑΕΚ.

• 22:40
    35'

Φάση για την Αούστρια. Κεφαλιά του Καντίρι έπειτα από στημένη φάση, μπλόκαρε ο Ανέστης.

• 22:33
    28'
    ΓΚΟΟΟΟΛ!!! Ανοίγει το σκορ η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ ανοίγει το σκορ στο ΟΑΚΑ!!! Εξαιτετική μεταβίβαση του Μάνταλου στον Αραούχο, ο Πεντζ απέκρουσε την προσπάθεια του Αργεντίνου, με τον Λιβάγια να παίρνει το ριμπάουντ και να βάζει την Ένωση στη θέση του οδηγού!

• 22:32
    27'
    Νέα ευκαιρία για την Ένωση

Πολύ καλό σούτ, από μεγάλη απόσταση, από τον Μάνταλο, ο Πεντζ είπε και πάλι "όχι", πραγματοποιώντας ακόμα μια πολύ καλή απόκρουση.

• 22:28
    23'
    Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΚ

Στη θέση του Τσόσιτς, που αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού πέρασε ο Τζανετόπουλος.

• 22:26
    19'
    Φάση για την ΑΕΚ

Απαντά στις ευκαιρίες η Ένωση! Σουτ από τον Αϊντάρεβιτς, η μπάλα κοντράρει και φτάνει στον Τσόσιτς που επιχειρεί νέο αλλά ο Πεντζ διώχνει δύσκολα.

• 22:23
    17'
    Τεράστια ευκαιρία για την Αούστρια

Πολύ μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τους Αυστριακούς! Ο Πιρές βγήκε εκπληκτικά στην κόντρα, γύρισε την μπάλα στον Μονσάιν, όμως ο Ανέστης του λέει "όχι", με τη μπάλα να βρίσκει και το οριζόντιο δοκάρι!

• 22:21
    15'
    Κίτρινη κάρτα

Κίτρινη κάρτα στον Αμπντουλαχί για φάουλ στον Λάζαρο.

• 22:16
    9'

Ο Λάζαρος πάτησε στον Αϊντάρεβιτς, ο οποίος γέμισε στην περιοχή, ο Βράνιες πήρε μια αδύναμη κεφαλιά και ο Πέντζ μπλόκαρε εύκολα τη μπάλα.

• 22:13
    8'

Φάουλ του Καντίρι στον Λάζαρο και στημένη φάση για την ΑΕΚ.

• 22:11
    5'
    Πρώτη προσπάθεια για την ΑΕΚ

Αντεπίθεση για την ΑΕΚ. Ο Λιβάγια έκανε ατομική προσπάθεια κι έπιασε ένα μακρινό σουτ, το οποίο πέρασε άουτ.

• 22:04

Βγήκαν οι δυο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο, όλα έτοιμα για τη σέντρα

• 21:54

Ολοκληρώθηκε το ζέσταμα των δύο ομάδων, οι οποίες επέστρεψαν στα αποδυτήρια για τις τελευταίες οδηγίες.

• 21:43

Στο γήπεδο βρίσκονται και περίπου 200 φίλοι της Αούστρια.

αουσρτια

• 21:38
    ΟΑΚΑ

Συνεχίζεται η προσέλευση του κόσμου, στο Ολυμπιακό Στάδιο.

οακα αεκ

• 21:15
    ΑΕΚ

Η προϊστορία της Ένωσης με αυστριακές ομάδες:

1994-1995: Σάλτσμπουργκ – ΑΕΚ 0-0 Champions League Φάση Ομίλων 1η αγων.
    1994-1995: ΑΕΚ – Σάλτσμπουργκ 1-3 Champions League Φάση Ομίλων 5η αγων.

1997-1998: ΑΕΚ – Στούρμ Γκράτς 2-0 Κύπελλο κυπελλούχων Φάση "16" 1ος αγώνας

1997-1998: Στούρμ Γκράτς – ΑΕΚ 1-0 Κύπελλο κυπελλούχων Φάση "16" 2ος αγώνας

2007-2008: ΑΕΚ – Σάλτσμπουργκ 3-0 ΟΥΕΦΑ Προκριματικός Γύρος 1ος αγώνας

2007-2008: Σάλτσμπουργκ – ΑΕΚ 1-0 ΟΥΕΦΑ Προκριματικός Γύρος 2ος αγώνας

2011-2012: ΑΕΚ – Στούρμ Γκράτς 1-2 Europa League Φάση Ομίλων 2η αγων.
    2011-2012: Στούρμ Γκράτς – ΑΕΚ 1-3 Europa League Φάση Ομίλων 6η αγων.