LIVE: ΑΕΚ-Μπενφίκα 2-3 (ΤΕΛΙΚΟ)

LIVE: ΑΕΚ-Μπενφίκα (22:00, Cosmote Sport 2HD & thepressroom.gr)

Ενημερώθηκε: 03/10/18 - 00:28

Σε ένα απίστευτο ματς η Μπενφίκα επικράτησε με 3-2 της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 5ου ομίλου του Champions League. Οι παίκτες του Ουζουνίδη βρέθηκαν νωρίς πίσω στο σκορ με 2-0 (6' Σεφέροβιτς, 15' Γκριμάλδο), αλλά κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Κλωναρίδη (53', 63'). Οι Πορτογάλοι, όμως, που έπαιζαν με παίκτη λιγότερο για ένα ημίχρονο, λόγω της αποβολής του Ντίας, πήραν τη νίκη χάρη στο γκολ του Σεμέδο στο 74'.

ΑΕΚ
ΑΕΚ
2-3
Μπενφίκα
Μπενφίκα
  • 23:58
    90'

Η ΑΕΚ γνωρίζει την ήττα με 3-2, από τη Μπενφίκα...

• 23:39
    74'
    Γκολ για τη Μπενφίκα

Ο Σεμέδο περνάει μόνος του το κέντρο και αφού δεν έχει επιλογές σουτάρει αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή και η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα, αφού χτυπάει και στο δοκάρι. Εκπληκτικό σουτ του Σεμέδο.

• 23:38
    Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ!

Τετ-α-τετ του Κλωναρίδη με τον Βλαχοδήμο από κάθετη του Μπακασέτα και νικητής βγαίνει ο γκολκίπερ της Μπενφίκα! Τεράστια στιγμή για την Ένωση

• 23:30
    63'
    ΓΚΟΟΟΛ για την ΑΕΚ!

Πρώτη κεφαλιά του Οικονόμου στη μικρή περιοχή της ΑΕΚ και ο Κλωναρίδης σε κενή εστία κάνει το 2-2! Τρομερή εξέλιξη με την ΑΕΚ να αντιδρά και την Μπενφίκα να έχει πανικοβληθεί από την αποβολή του Ρούμπεν Ντίας

• 23:24
    62'
    Αλλαγή για τη Μπενφίκα

Εκτός ο Πίτσι, μέσα ο Σεμέδο

• 23:24
    61'
    Αλλαγή για την ΑΕΚ

Εκτός ο Πόνσε, μέσα ο Γιακουμάκης

• 23:20
    57'
    Φάση για την ΑΕΚ!

Τέλεια κάθετη του Μπακασέτα στον Πόνσε, ίσα που πρόλαβε τον Πόνσε ο Βλαχοδήμος

• 23:18

Παίρνει τα πάνω της η ΑΕΚ και έχει φέρει το παιχνίδι στα καρέ της Μπενφίκα

• 23:16
    53'
    ΓΚΟΟΟΟΛ για την ΑΕΚ!

Ο προωθημένος μέσα στη μεγάλη περιοχή της Μπενφίκα, Χουλτ, κάνει γλυκιά σέντρα και με δεξί πλασέ ο Κλωναρίδης κάνει το 1-2!

• 23:11
    46'
    Β’ Ημίχρονο

Ξεκίνησε το β’ μέρος!

• 22:52
    45'

Τέλος στο πρώτο μέρος. Η Μπενφίκα προηγείται της ΑΕΚ, με 0-2.

• 22:52
    45'
    Με δέκα η Μπενφίκα!

Ο Ρούμπεν Ντίας βλέπει σωστά δεύτερη κίτρινη κάρτα, καθώς σε προσπάθειά του να απομακρύνει την μπάλα, κλώτσησε τον Πόνσε!

• 22:51
    45'

Ωραίο κατέβασμα της μπάλας με το στήθος από τον Μπακασέτα, αλλά ο Βλαχοδήμος κάνει εκπληκτική επέμβαση!

• 22:40
    39'
    Φάση για την ΑΕΚ

Από δεξιά ο Μπακάκης γυρίζει την μπάλα στο πέναλτι, αλλά το σουτ του Κλωναρίδη είναι τραγικό και η μπάλα καταλήγει άουτ

• 22:37
    33'

Ο Μάνταλος έκανε τη σέντρα, αλλά ο Πόνσε δεν ήρθε σε επαφή με την μπάλα, αφού πρόλαβε ο Βλαχοδήμος. Μάλιστα, στη συνέχεια της φάσης ο Πόνσε έκανε σκληρό φάουλ στον πρώην τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού και βλέπει κίτρινη κάρτα.

• 22:28
    26'
    Μεγάλη ευκαιρία για τη Μπενφίκα!

Ο Πίτσι έξω από την περιοχή φέρνει την μπάλα στο δεξί του πόδι, πλασάρει, αλλά η μπάλα περνά πάνω από την εστία του Μπάρκα

• 22:28
    23'

Ο προωθημένος Χουλτ μπήκε μέσα στην περιοχή, σούταρε, αλλά ο Βλαχοδήμος απέκρουσε. Πρώτη ευκαιρία της ΑΕΚ στο ματς

• 22:23

Η ΑΕΚ φαίνεται φανερά επηρεασμένη από την τροπή που έχει πάρει ο αγώνας. Καλείται κυρίως να βρει τα ψυχικά αποθέματα και να αντιδράσει

• 22:17
    15'
    Γκολ για τη Μπενφίκα!

Τραγική αμυντική προσπάθεια του Μπακασέτα που αφήνει τον αριστερό μπακ της Μπενφίκα να πάρει την κεφαλιά από σέντρα του Πίτσι και έτσι γίνεται πολύ... φθηνά το 0-2

• 22:14
    10'
    Μεγάλη ευκαιρία για τη Μπενφίκα και σπουδαία απόκρουση του Μπάρκα!

Ο Φέισα πήρε την κεφαλιά σε νέα εκτέλεση κόρνερ και ο Μπάρκας πολύ δύσκολα πέφτει στην αριστερή του γωνιά και αποσοβεί το 0-2

• 22:08
    6'

Φάση διαρκείας στα καρέ της ΑΕΚ, δυνατό σουτ του Ζέντσον το οποίο δεν μπλόκαρε ο Μπάρκας, παίρνει το ριμπάουντ ο Σεφέροβιτς και ανοίγει το σκορ για το 1-0. Καλύπτει ο Σιμόες τον σκόρερ

• 22:06
    5'
    Ευκαιρία για τη Μπενφίκα!

Πολύ δυνατό άλμα του Κόντι από εκτέλεση κόρνερ, σε σωστή θέση ο Μπάρκας και μπλοκάρει!

• 22:01
    1'

• 22:00

Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες. Όλα έτοιμα για την έναρξη..

• 21:36

Κοντά στους 30.000, οι φίλοι της ΑΕΚ αυτή την ώρα στο γήπεδο και η προσέλευση συνεχίζεται

• 21:10
    Μπενφίκα (Ρουί Βιτόρια)

Βλαχοδήμος, Αντρέ Αλμέιντα, Ρούμπεν Ντίας, Κόντι, Γκριμάλδο, Φέισα, Ζέντσον, Πίζι, Σάλβιο, Ράφα Σίλβα, Σεφέροβιτς

Αναπληρωματικοί: Σβιλάρ, Γιόνας, Τσέρβι, Σεμέδο, Ζίβκοβιτς, Λεμά, Καστίγιο

• 21:09
    ΑΕΚ (Μαρίνος Ουζουνίδης)

Μπάρκας - Μπακάκης, Οικονόμου, Τσιγκρίνκσι, Χουλτ - Μπακασέτας, Σιμόες, Γαλανόπουλος, Μάνταλος - Κλωναρίδης - Πόνσε

Αναπληρωματικοί: Τσιντώτας, Λαμπρόπουλος, Γκάλο, Τσόσιτς, Μοράν, Γιαννιώτας, Γιακουμάκης

• 21:08

Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δυο ομάδων...

• 21:08

Στην πρεμιέρα, η Ένωση ηττήθηκε από τον Άγιαξ, στο Άμστερνταμ (3-0), ενώ στο "Ντα Λούζ", η Μπενφίκα έχασε με 2-0 από την Μπάγερν Μονάχου.