Λύτρωση με Τζαβέλλα και βαθμός "χρυσάφι" για την Εθνική (1-1)

Ενημερώθηκε: 14/11/16 - 00:09

Με τον Γιώργο Τζαβέλλα, να πετυχαίνει ένα εκπληκτικό γκολ, στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Εθνική ομάδα ποδοσφαίρου, πήρε τον βαθμό "χρυσάφι", απέναντι στην Βοσνία, μένοντας στο 1-1!, την κράτησε στο -3 και παρέμεινε πολύ γερά πλεόν στο κόλπο για την πρόκριση στο Μουντιάλ της Ρωσίας!

Στο 32ο λεπό, ο Πράνις με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ για τους Βόσνιους. Η μπάλα κατέληξε στην δεξιά γωνία του Καρνέζη που ακούμπησε τη μπάλα αλλά δεν ήταν δυνατό να την διώξει!

Αμέσως μετά το τέρμα του άσου της Γιουβέντους, υπήρξε προσωρινή διακοπή στο ματς γιατί οι Βόσνιοι άναψαν πολλά καπνογόνα και κάποια εξ αυτών τα πέταξαν στην κερκίδα με τους Έλληνες οπαδούς.

Η Εθνική σπατάλησε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει τη Βοσνία λίγο πριν την ανάπαυλα, καθώς ο Κώστας Μήτρογλου δεν μπόρεσε να νικήσει τον αντίπαλο πορτιέρο.

Στο 55’, ο Τοροσίδης συνεργάστηκε άψογα με τον Φορτούνη, που έπιασε ένα τρομερό σουτ, αλλά είδε τον Μπέγκοβιτς να του λέει "όχι", στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι και κρατώντας το προβάδισμα για τη Βοσνία!

κωμικοτραγικά και απίστευτα πράγματα στο γήπεδο

Στο 79ο λεπτό συνέβησαν, . Ο Τζέκο έπεσε στο έδαφος, ο Σωκράτης ήταν από πάνω του όρθιος και δεν κουνιόταν με τον Βόσνιο να κατεβάζει το σορτσάκι του Έλληνα στόπερ και στη συνέχεια να τον τραβάει από το πόδι και να τον πετάει στο έδαφος. Ο διαιτητής Έρικσον, έδειξε την κόκκινη κάρτα σε Τζέκο και Παπαδόπουλο και κίτρινη στον Λούλιτς και στον Παπασταθόπουλο.

Πάνω 15 χιλ. Έλληνες έδωσαν δυναμικό παρών στο γήπεδο, ενώ προκλήθηκαν και μικρής έντασης επεισόδια, με τους οπαδούς της Βοσνίας. Στο γήπεδο βρέθηκε και ο Πρωθυπουργός της χώρας, Αλέξης Τσίπρας, ο οποίος έφτασε στο "Γ. Καραϊσκάκης" στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης. Μαζί του, παρακολούθησαν την αναμέτρηση και ο Υφυπουργός Αθλητισμού, Γιώργος Βασιλειάδης, ο Υπουργός Ψηφιακής Πολιτικής, Νίκος Παππάς και ο Γενικός Γραμματέας Αθλητισμού Ιούλιος Συναδινός.

Οι ενδεκάδες των δυο ομάδων:

Ελλάδα (Μίχαελ Σκίμπε): Καρνέζης, Τοροσίδης, Κ. Παπαδόπουλος, Παπασταθόπουλος, Τζαβέλλας, Μανιάτης, Σάμαρης, Μάνταλος, Φορτούνης, Σταφυλίδης, Μήτρογλου

Στον πάγκο για τη γαλανόλευκη: Γλύκος, Κυριακίδης, Κουτρουμπής, Τζιόλης, Καρέλης, Πέτσος, Βέλλιος, Μπακασέτας, Διαμαντάκος, Σιώπης, Γιαννιώτας, Οικονόμου

Βοσνία (Μεχμέντ Μπατζάρεβιτς): Μπέγκοβιτς, Βράνιες, Σπάχιτς, Ζουκάνοβιτς, Κολάζινακ, Γιάγιαλο, Χαΐροβιτς, Λούλιτς, Πιάνιτς, Ιμπίσεβιτς, Τζέκο

Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους: Σέχιτς, Πίριτς, Τσότσαλιτς, Μπίτσακτσιτς, Τσίμιροτ, Μεντουνιανίν, Μιλίτσεβιτς, Σούσιτς, Σούνιτς, Τζούριτς, Στεβάνοβιτς, Κρούνιτς

Διαιτητής είναι ο Γιόχαν Έρικσον (Σουηδία), βοηθοί του οι Ματίας Κλασένιους (Σουηδία), Ντάνιελ Βάρνμαρκ (Σουηδία) και τέταρτος ο Αντρέας Έκμπεργκ (Σουηδία)