LIVE: Φενέρμπαχτσε-Ολυμπιακός 90-75 (ΤΕΛΙΚΟ)

LIVE: Φενέρμπαχτσε-Ολυμπιακός (19:30, Novasports 2HD & thepressroom.gr)

Ενημερώθηκε: 24/01/19 - 21:20

Ο Ολυμπιακός δεν άντεξε στην Πόλη, γνωρίζοντας την ήττα από την Φενερμπαχτσέ και χάνοντας έδαφος στην προσπάθεια που καταβάλει να διατηρήσει την επαφή με την 4άδα. Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν με 90-75 από την πρωτοπόρο της Euroleague, για την 20η αγωνιστική της διοργάνωσης, βλέποντας το ρεκόρ τους να υποχωρεί σε 12-8. Στον αντίποδα, η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς παρέμεινε αήττητη στην έδρα της, αυξάνοντας το ρεκόρ της σε 18-2. Τα δεκάλεπτα: 21-15, 40-28, 68-54, 90-75

Περισσότερα ΕΔΩ.

Φενέρμπαχτσε
90-75
  • 21:14

Τέλος στην αναμέτρηση, με τον Ολυμπιακό να γνωρίζει την ήττα με 90-75 από τη Φενέρμπαχτσε.

• 21:01

5' για το τέλος του αγώνα.

• 20:57

Δύο βολές για τον ΛεΝτέι, ύστερα από φάουλ του Βέσελι. Αυτό ήταν και πέμπτο για τη Φενέρ.

Γ' περίοδος

Τέλος στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να είναι πίσω με 68-54 κόντρα στη Φενέρ.

Γ' περίοδος

Έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, με τον Ολυμπιακό στην επίθεση.

• 20:23

Εκτός του Ντίξον, οι "ερυθρόλευκοι" πρέπει να περιορίσουν τα... κενά διαστήματα στο παιχνίδι τους. Η Φενέρ στην α' περίοδο με σερί 11-0 ξέφυγε με 15-6, ενώ από την στιγμή που ο Ολυμπιακός ισοφάρισε στο 14' (23-23), έκανε επιμέρους σκορ 17-5 για το 40-28,

• 20:21
    Η βράβευση του Βέσελι, ως MVP του Δεκεμβρίου για τη Euroleague.

• 20:18

Ο Ολυμπιακός καλείται να βελτιώσει την άμυνά του και να περιορίσει τον Ντίξον, ο οποίος σε 13:57 συμμετοχής σημείωσε 11 πόντους με 3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 2/2 βολες, πήρε 1 ριμπάουντ και μοίρασε 5 ασίστ.

• 20:13

Τέλος στο πρώτο ημίχρονο, με τον Ολυμπιακό να είναι πίσω με 40-28 κόντρα στη Φενέρ.

• 20:04
    Ο πανηγυρισμός του Ντίξον μετά το τρίποντό του...

• 19:37

10-6 με κάρφωμα του Ντουβερίογλου, ύστερα από δικό του επιθετικό ριμπάουντ.

• 19:34

4-6 με τρίποντο του Παπανικολάου, από τη γωνία.

• 19:32

Έναρξη της αναμέτρησης, με τον Ολυμπιακό στην επίθεση.

• 19:31

Αυτή την στιγμή, γίνεται η επίσημη παρουσίαση των δύο ομάδων.

• 18:34
    Στατιστικά των δυο ομάδων

στατς

• 18:33
    Περίπου μία ώρα πριν το τζάμπολ του παιχνιδιού, οι πρωταθλητές Τουρκίας ανακοίνωσαν το sold out και έτσι η «Ulker Sports» θα είναι κατάμεστη.
  • 18:33

Η αποψινή, είναι η 25η φορά που θα αναμετρηθούν οι δύο ομάδες σε επίπεδο Ευρωλίγκας ή κυπέλλου πρωταθλητριών. Ο Ολυμπιακός, προηγείται με 14-10 συνολικά στις νίκες, ενώ έχει εξαιρετική παράδοση ως φιλοξενούμενος της Φενέρμπαχτσε (και όταν ονομαζόταν Ούλκερ), αφού έχει 8 νίκες σε 11 αγώνες στην Πόλη.Επί ελληνικού εδάφους υπάρχει ισορροπία (6-6), ενώ στο σύνολο, περιλαμβάνεται και η μία και μοναδική συνάντησή τους σε final four και συγκεκριμένα στον τελικό του 2017 στην Κωνσταντινούπολη.

• 18:32

Αγωνιστικά και οι δύο ομάδες θα παραταχθούν χωρίς προβλήματα, ενώ διαιτητές της αναμέτρησης θα είναι ο Ιταλός, Λουίτζι Λαμόνικα, ο Σλοβένος, Ματέι Μπολτάουζερ και ο Ισπανός, Κάρλος Περούγκα.

• 18:32

Οι "ερυθρόλευκοι" (12-7) προέρχονται από την άνετη νίκη επί της Χίμκι στο ΣΕΦ (71-57), ενώ η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς (17-2), είχε ένα άνετο πέρασμα από την έδρα της Γκραν Κανάρια (82-64).