LIVE: Μαρσέιγ-Ολυμπιακός 2-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

LIVE: Μαρσέιγ-Ολυμπιακός (22:00, Cosmote Sport 3HD & thepressroom.gr)

Ενημερώθηκε: 01/12/20 - 23:55

Απόψε ο Ολυμπιακός παίζει τα ρέστα του για το μέλλον του στο Champions League και ίσως στην Ευρώπη. Οι ερυθρόλευκοι πάνε στα δύο ματς που απομένουν για δύο νίκες, ενώ θέλουν και δύο ήττες από την Πόρτο.

Σε άλλη περίπτωση, ανάλογα με τα αποτελέσματα θα αναζητήσουν την 3η θέση που οδηγεί στο Europa League. Όπως και να 'χει, οι ερυθρόλευκοι δεν θέλουν ήττα απόψε στο Βελοντρόμ ώστε να συνεχίσουν στις εκτός συνόρων διοργανώσεις.

Η Μαρσέιγ είναι η ομάδα με τις 13 σερί ήττες στη διοργάνωση, ενώ προς το παρόν δεν έχει καταφέρει να πετύχει και γκολ! Ο Βίλας Μπόας δεν υπολογίζει στον τιμωρημένο Μπαλέρντι και στον τραυματίες Ραντόνιτς.

Μαρσέιγ
Μαρσέιγ
2-1
  • 23:54

Ο Ολυμπιακός γνωρίζει την ήττα με 2-1 στη Γαλλία από τη Μαρσέιγ.

• 23:52

Κίτρινη στον Μαρτίνς για διαμαρτυρίες

• 23:52
    93'
    Μεγάλη φάση για τον Ολυμπιακό!

Κεφαλιά του Σουντανί, σουτ του Σισέ από το ύψος του πέναλτι και διώχνει ο Άλβαρο

• 23:45
    Το 2-1 της Μαρσέιγ

• 23:41
    81'

Καλή στιγμή της Μαρσέιγ, με σουτ του Ζερμέν που στέλνει την μπάλα λίγο έξω

• 23:36
    79'
    Αλλαγή για τον Ολυμπιακό

Μασούρας αντί Εμβιλά

• 23:32
    75'
    Γκολ για τη Μαρσέιγ!

Και πάλι από τα 11 μέτρα ο Παγιέ, ανατροπή από τους Γάλλους!

• 23:32
    73'

Εν τέλει... πέναλτι για τη Μαρσέιγ! Έπειτα από επικοινωνία με το VAR. Είναι εντελώς οριακή φάση. Χωράει αρκετή κουβέντα

• 23:29
    72'

Χέρι του Ραφίνια λίγο έξω από την περιοχή και κίτρινη στον Βραζιλιάνο

• 23:26

Μικρή διακοπή, είναι κάτω ο Βρουσάι που μάτωσε δίπλα από το αυτί έπειτα από εναέρια μονομαχία με τον Σακάι

• 23:25
    66'

Άστοχο σουτ του Ρονζίερ

• 23:22
    Το γκολ της Μαρσέιγ

• 23:19
    61'

Αεροπλανικό του Σανσόν σε κόντρα επίθεση της Μαρσέιγ, δεν ανησύχησε ο Σα.

• 23:14
    56'

Στην κόντρα ο Ολυμπιακός, ημιτελής η προσπάθειά του, ενώ υπήρχαν καλές προϋποθέσεις

• 23:13
    56'
    Αλλαγή για τη Μαρσέιγ

Σανσόν αντί Κιζάνς

• 23:12
    55'

Ο Παγέ νικά τον Σα και ισοφαρίζει για τους Γάλλους

• 23:11

Εντελώς άγαρμπο το μαρκάρισμα του Σισέ στον Τοβέν

• 23:10

Πέναλτι για τη Μαρσέιγ τελικά!

• 23:09
    52'

Πτώση του Τοβέν μέσα στην περιοχή, ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Θα υπάρξει συνεννόηση με VAR

• 23:05
    47'
    Ευκαιρία για τη Μαρσέιγ

Κόρνερ του Παγέ από τ' αριστερά, κεφαλιά του Τσάρλετα-Τσαρ από την καρδιά της μικρής περιοχής, κόντρα και κόρνερ

• 23:04
    46'

Έναρξη β' μέρους!

• 23:04

Ζερμέν αντί Μπενεντέτο

• 22:48

Το γκολ του Καμαρά στο 33' με φοβερό σουτ χωρίζει τις δύο ομάδες και οι Πειραιώτες έχουν στο χέρι τους το εισιτήριο για το Europa League. Αντιθέτως, μένουν εκτός Champions League με το Πόρτο-Μάντσεστερ Σίτι 0-0. Οι ερυθρόλευκοι περιμένουν τους Μασσαλούς πίσω και ποντάρουν πολλά στην κόντρα. Με αυτόν τον τρόπο (και με τον Αφρικανό να τελειώνει τρομερά τη φάση) σημειώθηκε και το γκολ.

• 22:46
    Ημίχρονο στη Γαλλία

Ο Ολυμπιακός προηγείται τη Μαρσέιγ μετά τα πρώτα 45'.

• 22:45
    Το γκολ του Καμαρά για το 0-1 του Ολυμπιακού

• 22:39
    38'

Εκτέλεση φάουλ του Παγέ από τα αριστερά, έδιωξε με δυσκολία ο Σεμέδο.

• 22:34
    33'
    ΓΚΟΟΟΟΛ για τον Ολυμπιακό!

Στην κόντρα οι Πειραιώτες, πάσα του Φορτούνη για τον Βρουσάι αριστερά, ζύγισε την πάσα για τον Καμαρά που με φοβερό σουτ από το ημικύκλιο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!

• 22:31
    31'

Σπαταλάει μεγάλη ευκαιρία για κάτι καλό ο Ολυμπιακός. Εξαιρετική κόντρα του, αλλά κάκιστο γύρισμα του Φορτούνη για τον Ελ Αραμπί με την περιοχή να είναι σχεδόν άδεια.

• 22:29

Στο 0-0 είναι και το Πόρτο-Μάντσεστερ Σίτι, που βρίσκεται στο 29'

• 22:25

Δεν μπορεί να κρατήσει καθόλου μπάλα ο Ολυμπιακός σε αυτό το διάστημα

• 22:20
    19'

Στην κόντρα η Μαρσέιγ και σουτ του Τοβέν, που έπεσε και μπλόκαρε ο Σα.

• 22:19
    16'

Πέρασε η μπάλα, δεν τη βρήκε για λίγο ο Σεμέδο, με την άμυνα της Μαρσέιγ να διώχνει

• 22:16
    16'

Σουτ του Καμαρά, κόντρα και κόρνερ για τον Ολυμπιακό

• 22:15
    13'

Έπειτα από καλή κυκλοφορία της μπάλας, αυτή έφτασε στον Φορτούνη που σέντραρε από τα δεξιά, αλλά ο Ελ Αραμπί δεν έπιασε καλά την κεφαλιά και η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Μανταντά. Μπορούσε κι έπρεπε να τελειώσει καλύτερα τη φάση

• 22:12
    11'

Σουτ του Βρουσάι, από πάσα του Ελ Αραμπί και από καλή θέση, κόντραρε στον Καλέτα-Καρ η μπάλα και πέρασε η φάση

• 22:12
    9'

Σέντρα του Αμαβί από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε από ολόκληρη την άμυνα των Πειραιωτών και από τον Φορτούνη, προτού κάνει άστοχο σουτ του ο Παγέ με τη μια

• 22:06
    5'

Επικίνδυνη επίθεση από τη Μαρσέιγ, αλλά για καλό του Ολυμπιακού δεν έφτασε στην μπάλα ο Τοβέν

• 22:03

Προσπάθεια του Ολυμπιακού να βγει στην κόντρα, αλλά ο Ελ Αραμπί υποδείχθηκε σε αντικανονική θέση

• 22:03
    1'

Πρώτο σουτ στην αναμέτρηση, το έκανε ο Παγέ λίγο έξω από την περιοχή και μπλόκαρε ο Σα.

• 22:02
    1'

• 21:59

Είσοδος των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο

• 21:47
    Οι δηλώσεις του Κριστιάν Καρεμπέ

• 21:44

Στην αποστολή που βρίσκεται στη Γαλλία είναι και ο Ματιέ Βαλμπουενά, που δεν είναι σε θέση να βοηθήσει. Ο λόγος της παρουσίας του είναι να ενισχύσει ψυχολογικά την ομάδα του.

• 21:34

Στις 13 σερί ήττες (τελευταία νίκη το 2012 με 1-0 επί της Ίντερ) στο Τσάμπιονς Λιγκ έφτασε η Μαρσέιγ, με γκολ του Αγιού από ασίστ του Βαλμπουενά. Η ομάδα του Βίλας-Μπόας είναι η μοναδική χωρίς γκολ στη διοργάνωση.

• 21:06

Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Ισπανός Μανθάνο, με βοηθούς τους Νεβάδο και Ναρχάνο, τέταρτος ο Μαρέσκα και στο VAR θα είναι ο Μπενγκοετσέα και AVAR ο Πριέτο.

• 21:06
    Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς):

Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Σισέ, Χολέμπας, Εμβιλά, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Βρουσάι, Ελ Αραμπί, Φορτούνης.

Στον πάγκο: Καραργύρης, Τζολάκης, Σουντανί, Πέπε, Βινάγκρε, Ανδρούτσος, Μαχαίρας, Ντρέγκερ, Μπα, Παπαδόπουλος και Σουρλής.

• 21:05
    Μαρσέιγ (Βίλας Μπόας):

Μανταντά, Αμαβί, Άλβαρο, Καλέτα-Καρ, Σακάι, Καμαρά, Κουζάνς, Ρονζίερ, Τοβέν, Παγέ, Μπενεντέτο

Στον πάγκο: Πελέ, Βανί, Στρούτμαν, Σανσόν, Λουίς Ενρίκε, Γκέιγ, Ακέ, Καουί, Ναγκατόμο, Ζερμέν, Περέν

• 21:05

Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δυο ομάδων...

• 21:04
    Θυμηθείτε πως ο Ολυμπιακός είχε επικρατήσει στον 1ο γύρο στο Φάληρο

• 21:00

Ο Πέντρο Μαρτίνς έχει μιλήσει στους παίκτες του και τους έχει προετοιμάσει με στόχο τη νίκη στη Μασσαλία, ενώ τους τόνισε πως πρέπει να προσέξουν πολύ τους Γάλλους που έδειξαν πως συνέρχονται στο σαββατιάτικο ματς με τη Ναντ.

• 21:00

Πρόκειται για το παιχνίδι ορόσημο για τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι με νίκη κλείνουν θέση στους «32» του Europa League και παράλληλα να διατηρήσουν τις ελπίδες τους για πρόκριση στην επόμενη φάση της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης (αν σήμερα κερδίσει η Σίτι την Πόρτο).