LIVE: Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 1-0 (ΤΕΛΙΚΟ)

LIVE: Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός (19:30, Novasports 2HD & thepressroom.gr)

Ενημερώθηκε: 21/11/20 - 21:30

Παρά τις απουσίες του ο Ολυμπιακός νίκησε τον τον Παναθηναϊκό, επικρατώντας με 1-0, στο το ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής της Super League. Σκόρερ του μοναδικού γκολ ο Κώστας Φορτούνης στο 21΄. Πλέον οι «ερυθρόλευκοι» είναι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

1-0
Παναθηναϊκός
  • 21:22

Ο Ολυμπιακός επικρατεί του Παναθηναϊκού με 1-0 στο μεγάλο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής της Super League.

• 21:22
    94'

Ο Καρλίτος μεγάλη ευκαιρία ο Σα αποκρούει την κεφαλιά, στη σέντρα του Σάντσες.

• 21:19
    Η απίθανη ευκαιρία του Μακέντα

• 21:18
    90'
    Αναγκαστική αλλαγή για τον Παναθηναϊκό

Ο Μολό αντί του Σαβιέρ

• 21:18
    90'

Πέντε θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων

• 21:17
    90'

Σοβαρός τραυματισμός του Σαβιέρ στο γονατό

• 21:13
    85'
    Μεγάλη φάση για τον Παναθηναϊκό

O Mαουρίτσιο φεύγει σε αντεπίθεση με δύο στηρίγματα και κρατάει υπερβολικά την μπάλα, για να χάσει από το τάκλιν του Ραφίνια την μπάλα και να κάνει φάουλ.

• 21:12
    82'

Αλλαγή παιχνιδιού του Βιγιαφάνιες για τον Σάντσες που από θέση βολής πιάνει αέρα.

• 21:08

Κάκιστο πρόσωπο στην επανάληψη ο Ολυμπιακός, έχει δώσει πολύ χώρο αλλά και την μπάλα στα πόδια των παικτών του Παναθηναϊκού και δυσκολεύεται πάρα πολύ. Θετικότατο το πρόσωπο του Παναθηναϊκού στην επανάληψη, πατάει καλύτερα και δημιουργεί μεγάλες κλασικές φάσεις, κάτι που δεν το είχε κάνει ούτε με αντιπάλους που έχουν μικρότερη ποιότητα από τον Ολυμπιακό.

• 21:07

Έχοντας συμπληρώσει πλέον τα 3/4 του αγώνα, είναι ξεκάθαρο ότι ο Παναθηναϊκός θα «πληρώσει» το κάκιστο ξεκίνημά του και το ότι ουσιαστικά, δεν… εμφανίστηκε στα πρώτα 30 λεπτά

• 21:07
    79'

Κίτρινη ο Ραφίνια

• 21:07
    77'
    Αλλαγή για τον Ολυμπιακό

Πέπε αντί Καμαρά

• 21:07
    77'
    Τεράστια φάση για τον Παναθηναϊκό!

Ο Καρλίτος με τον Ζαγαρίτη συνεργάζονται, ο αριστερός μπακ βγάζει τη σέντρα, ο Μακέντα βλέπει από την κόντρα να φτάνει η μπάλα βολικά στα πόδια του, αλλά αστοχεί με προβολή από τη μικρή περιοχή.

• 21:06
    Η... απορία του Χατζηγιοβάνη

• 20:55
    66'

Σουντανί αντί Ραντζέλοβιτς

• 20:54

Ο Χατζηγιοβάνης σύμφωνα με τον ρεπόρτερ της NOVA ζητά τον λόγο από τον Μπόλονι για την έξοδο του από το ματς.

• 20:50
    64'
    Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό

Βιγιαφάνιες αντί Χατζηγιοβάνη

• 20:50

Ο Ραφίνια αντιμετωπίζει σημαντικό πρόβλημα, όπως φαίνεται, στο γόνατο.

• 20:48

Μεγαλύτερη διάθεση και αυτοπεποίθηση βγάζει στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός, με την είσοδο του Αλεξανδρόπουλου να έχει παίξει σημαντικό ρόλο στην βελτίωση της εικόνας των φιλοξενούμενων, όπως και η είσοδος του Σαβιέρ έχει κάνει πιο ορθολογικό το σχηματισμό

• 20:48
    59'

Νέα ευκαιρία για τους "πράσινους". Ο Καρλίτος τη σέντρα από αριστερά, ο Χατζηγιοβάνης την προβολή με τα πόδια ο Σα σε κόρνερ

• 20:48
    57'

Νέα ευκαιρία του Παναθηναϊκού από στημένη μπάλα. Ο Χατζηγιοβάνης εκτελεί, ο Μαουρίτσιο στο πρώτο δοκάρι άουτ

• 20:38
    46'

Ξεκίνησε το β’ μέρος

• 20:38
    Αλλαγές για τον Παναθηναϊκό

Σαβιέρ αντί Χουάνκαρ και Αλεξανδρόπουλος αντί Σένκεφελντ

• 20:17

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον Ολυμπιακό να προηγείται του Παναθηναϊκού με 1-0 με ένα πολύ όμορφο γκολ του Φορτούνη

• 20:16
    45'

Ένα λεπτό θα είναι οι καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

• 20:15
    43'

Ο Μασούρας ωραίο γύρισμα στο δεύτερο δοκάρι, ο Ζαγαρίτης σταματά με τάκλιν σε κόρνερ τον Ραντζέλοβιτς.

• 20:14
    Το γκολ του Κώστα Φορτούνη

• 20:13
    41'

Κίτρινη στον Χουανκάρ

• 20:13

Ο Ολυμπιακός έχει δώσει μέτρα στους "πράσινους" τώρα.

• 20:05
    35'

Κίτρινη ο Εμβιλά για μαρκάρισμα στον Χατζηγιοβάνη

• 20:05
    33'
    Πρώτη φάση για τον Παναθηναϊκό!

Ο Χατζηγιοβάννης εκτελεί το κόρνερ, ο Κουρμπέλης πιάνει την κεφαλιά μέσα από την καρδιά της περιοχής και η μπάλα πηγαίνει ελάχιστα άουτ.

• 20:04

Έπεσε ο ρυθμός του παιχνιδιού μετά το 1-0 με τον Ολυμπιακό πάντως να συνεχίζει να έχει τον έλεγχο.

• 19:58
    27'

Σέντρα του Κουρμπέλη, ο Σα δεν μπορεί να μπλοκάρει σταθερά, ο Ραφίνια του γυρίζει με το κεφάλι

• 19:56
    26'

Απελπιστικό το σουτ του Σάντσες, φεύγει πολύ άουτ. Τραγικός Παναθηναϊκός...

• 19:51
    21'
    ΓΚΟΟΟΟΛ για τον Ολυμπιακό!

Ο προωθημένος Ραφίνια έβγαλε τη συρτή μπαλιά για τον Μασούρα, ο τελευταίος έκανε την κοντινή προβολή για να αποκρούσει ο Διούδης και να έρθει στην επαναφορά ο Φορτούνης με δυνατό σουτ για να ανοίξει το σκορ.

• 19:50
    19'

Σέντρα για τον Ραντζέλοβιτς, δεν μπορεί να πιάσει αυτός την κεφαλιά. Γκρίνια του Μπόλονι για τη μεταφορά της μπάλας

• 19:50

Λείπει η μεγάλη ευκαιρία αλλά σε αυτά τα πρώτα 19 λεπτά, ο Ολυμπιακός είναι ο απόλυτος κυρίαρχος του αγώνα.

• 19:50

Δεν μπορεί να κρατήσει με τίποτα μπάλα ο Παναθηναϊκός στα πόδια του.

• 19:42
    12'

Σέντρα του Μασούρα, με την αναπήδηση ο Διούδης δεν μπλοκάρει την μπάλα, ο Φορτούνης προσπαθώντας να προλάβει, κάνει φάουλ στον πορτιέρε του "τριφυλλιού".

• 19:36

Κάρτα στον Μπόλονι γιατί διαμαρτυρήθηκε για την φάση του φάουλ του Μαουρίσιο

• 19:36
    6'

Εκτέλεση του Φορτούνη, άστοχο γέμισμα του Εμβιλά άουτ

• 19:35

Ο Ολυμπιακός από τα πρώτα λεπτά δείχνει διάθεση να πιέσει

• 19:34
    3'

Βαθιά μπαλιά του Σισέ, ο Ραντζέλοβιτς φάουλ στον Ζαγαρίτη

• 19:32
    1'

• 19:32

Και στο ματς αυτό οι παίκτες των δύο ομάδων δεν ξεκινάνε για ένα λεπτό για συμπαράσταση στους συναδέλφους τους στην Super League 2 που ακόμα δεν έχει ξεκινήσει

• 19:27

Βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο αντίπαλοι...

• 19:21

Στα αποδυτήρια οι δυο ομάδες...

• 19:20

Σε λιγότερο από 15 λεπτά το πρώτο σφύριγμα του ντέρμπι των δύο αιωνίων

• 19:12

Φυσικά για τον Παναθηναϊκό, το θέμα των ημερών, είναι η υπογραφή μνημονίου συνεργασίας ανάμεσα σε ΠΑΕ, Ερασιτέχνη, Δήμο Αθηναίων, Κυβέρνησης και των υπολοίπων φορέων για το γήπεδο στο Βοτανικό. Διαβάστε περισσότερα ΕΔΩ.

Παναθηναϊκός (Λάζλο Μπόλονι):

Διούδης, Χουάνκαρ, Σένκεφελντ, Μακέντα, Καρλίτος, Χατζηγιοβάνης, Σάντσες, Κουρμπέλης, Πούγγουρας, Ζαγαρίτης και Μαουρίτσιο

Στον πάγκο: Ξενόπουλος, Σαβιέ, Βιγιαφάνιες, Σερπέζης, Αϊτόρ, Μαυρομμάτης, Αλεξανδρόπουλος, Μολό και Καμπετσής

• 18:42
    Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς):

Σα, Σεμέδο, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Εμβιλά, Φορτούνης, Ραφίνια, Μασούρας, Ντρέγκερ, Σισέ και Ραντζέλοβιτς

Στον πάγκο: Κρίστινσον, Σουντανί, Τιάγκο Σίλβα, Πέπε, Ανδρούτσος, Βρουσάι, Κάιπερς, Λοβέρα και Μπα

• 18:42

Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δυο ομάδων...

• 18:40
    Και αυτή του Παναθηναϊκού...

• 18:39
    Η άφιξη του Ολυμπιακού

• 18:38
    Μεταξύ τους

Είναι το 126ο ντέρμπι των «αιωνίων» στην ιστορία της Α’ Εθνικής. Για πρώτη φορά την περασμένη σεζόν έπαιξαν τέσσερις φορές, καθώς είχαμε και τα πλέι οφ.

Διαβάστε περισσότερα για τα μεταξύ τους παιχνίδια εδώ.

• 18:38
    O Παναθηναϊκός

Γνώρισε την ήττα στην έδρα του από τον Ατρόμητο, που ήταν η πρώτη για το νέο του προπονητή Λάζλο Μπόλονι, μετά από δύο διαδοχικές νίκες και τέσσερα ματς χωρίς να χάσει.

Δέχτηκε ένα γκολ στα τρία τελευταία, αυτό από τον Ατρόμητο, αφού είχε δεχτεί γκολ και στα πέντε πρώτα.

Και στις δύο νίκες του προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο.

Δεν έχει χάσει και τα τρία παιχνίδια, που προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο.

Και οι τρεις ήττες του είναι με σκορ 1-0.

Εκτός έδρας δεν έχει ήττα στα τρία τελευταία, αφού έχασε το πρώτο στην Τρίπολη. Έχει μια νίκη και δύο ισοπαλίες.

• 18:37
    Ο Ολυμπιακός

Προέρχεται από την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στη σεζόν, 2-0 στο Ηράκλειο επί του ΟΦΗ, που τον έφερε στην κορυφή της βαθμολογίας, μαζί με τον Άρη.

Έχει την καλύτερη επίθεση με 14 γκολ και όλα τα έχει βάλει στο δεύτερο ημίχρονο! Έχει την καλύτερη άμυνα με ένα γκολ, αυτό που δέχτηκε στα Γιάννενα στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Ολυμπιακός είναι οκτώ παιχνίδια πρωταθλήματος αήττητος, μετά την ήττα από τον ΠΑΟΚ στις 12 Ιουλίου, που του στέρησε και το αήττητο στην περσινή σεζόν.

Είναι η μοναδική του ήττα στα 52 τελευταία για το πρωτάθλημα.

Στα τελευταία 65 για το πρωτάθλημα ανεξάρτητα έδρας, έχει δύο ήττες, και τις δύο από τον ΠΑΟΚ.

Στην έδρα του ο Ολυμπιακός έχει κερδίσει τα τέσσερα παιχνίδια πρωταθλήματος και τα δύο ευρωπαϊκά, χωρίς να δεχτεί μάλιστα γκολ.

Επεκτείνοντας πέρσι έχει κερδίσει επτά διαδοχικά, τα πέντε για το πρωτάθλημα, χωρίς να δεχτεί γκολ.