LIVE: Παναθηναϊκός-Απόλλων Σμύρνης 1-0 (ΤΕΛΙΚΟ)

LIVE: Παναθηναϊκός-Απόλλων Σμύρνης (συνεχής ενημέρωση)

Ενημερώθηκε: 03/11/20 - 19:12

Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη επί της Λαμίας εκτός έδρας το Σάββατο και έκανε... σεφτέ στο πρωτάθλημα. Οι πράσινοι σήμερα υποδέχονται τον Απόλλωνα Σμύρνης στην εξ΄αναβολής δεύτερη αγωνιστική της Super League Interwetten.

Το τριφύλλι θέλει τη νίκη για να κάνει το 2 στα 2 και να πάρει σημαντική βαθμολογική ανάσα. Τόσο ο Δημήτρης Κουρμπέλης όσο και ο Φακούντο Σάντσες συμπλήρωσαν τέσσερις κίτρινες κάρτες στην αναμέτρηση με την Λαμία και έτσι αποφασίστηκε να εκτίσουν και οι δύο την ποινή τους στη σημερινή αναμέτρηση.

Την ίδια στιγμή ο Απόλλων Σμύρνης μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό «κατεβαίνει» στο ΟΑΚΑ για να διεκδικήσει ότι περισσότερο μπορεί. Ο Παράσχος δεν μπορεί να υπολογίζει για την αναμέτρηση με τους «πράσινους», στις υπηρεσίες των εδώ και καιρό τραυματιών Ράϊλι, Κότσαρη, Χουχούμη, ενώ εκτός για ακόμα ένα ματς έμεινε και ο Ντάουντα.

Παναθηναϊκός
1-0
Απόλλων Σμύρνης
  • 19:12
    ΤΕΛΟΣ

Ο Παναθηναϊκός επικρατεί του Απόλλωνα με 1-0 και πετυχαίνει τη δεύτερη νίκη του, στο φετινό πρωτάθλημα της Super League

• 19:10
    94'

Κίτρινη κάρτα στον Μπεντινέλι

• 19:09
    93'

Σουτ του Αϊτόρ, η μπάλα άουτ.

• 19:09
    93'

Κίτρινη κάρτα στον Τσαμπούρη

• 19:09
    92'

Κίτρινη κάρτα στον Διούδη για καθυστέρηση

• 19:08
    92'
    Πολύ μεγάλη φάση για τον Απόλλωνα

Ο Λισγάρας πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

• 19:07
    90'

Τέσσερα λεπτά ο έξτρα χρόνος

• 19:07

Κίτρινη κάρτα στον Μολό, που είναι δεύτερη. Με 10 ο Παναθηναϊκός

• 18:57
    81'
    Αλλαγή για τον Απόλλωνα

Εκτός ο Μπαξεβανίδης, μέσα ο Λαγός.

• 18:54
    78'

Κεφαλιά του Καρλίτος, άουτ η μπάλα.

• 18:54
    77'
    Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό

Εκτός ο Σαβιέρ, μέσα ο Βιγιαφάνιες

• 18:54
    77'

Εκτός ο Πούγγουρας, μέσα ο Καραγιάννης.

• 18:52
    75'

Ετοιμάζεται αναγκαστική αλλαγή για τον Παναθηναϊκό, καθώς ο Πούγγουρας έχει υποστεί μυϊκό τραυματισμό

• 18:52
    74'

Μέσα ο Κολ, εκτός ο Φατιόν.

• 18:52
    73'

Εκτός ο Μακέντα, μέσα ο Αϊτόρ

• 18:42
    64'
    Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό!

Εκτέλεση κόρνερ του Χατζηγιοβάνη, κεφαλιά του Σένκεφελντ, η μπάλα πάνω από την εστία του Απόλλωνα. Η μοναδική καλή στιγμή των «πρασίνων» εκτός από τη φάση που προήλθε το πέναλτι.

• 18:41
    62'

Ωραία σέντρα του Χατζηγιοβάνη από τα δεξιά, τελευταία στιγμή η κεφαλιά του Μπρούσιτς σε κόρνερ. Περνά ανεκμετάλλευτο για τους γηπεδούχους

• 18:34
    58'

Εκτός ο Αλεξανδρόπουλος, μέσα ο Σερπέζης

• 18:33
    57'

Κίτρινη κάρτα στον Μολό για φάουλ στον Μπεντινέλι

• 18:33
    54'

Διακοπή στο ματς, καθώς ο Αλεξανδρόπουλος έχει ματώσει. Ο Μπεντινέλι τον βρήκε με τον αγκώνα στο κεφάλι

• 18:33
    51'

Σουτ του Μπεντινέλι, περίεργη τροχιάς της μπάλας, άουτ χωρίς να ανησυχήσει ο Διούδης

• 18:33
    46'
    Β' ημίχρονο

Ξεκίνησε το παιχνίδι στο ΟΑΚΑ

• 18:33
    46'

Στη θέση του Φερνάντες, ο Ιωαννίδης

• 18:11
    45'
    Ημίχρονο

Ο Παναθηναϊκός με το πέναλτι του Χατζηγιοβάνη (27') προηγείται 1-0. Την παράβαση έκανε ο Μπρούσιτς, αφού βρήκε την μπάλα με το χέρι μέσα στην περιοχή. Σε ό,τι αφορά το ματς, ο Λάζλο Μπόλονι δεν είναι καθόλου ικανοποιημένος, αφού πέρα από τη φάση του πέναλτι, ο Παναθηναϊκός δεν έχει δημιουργήσει τίποτα το επικίνδυνο. Από την άλλη πλευρά, ο Απόλλων Σμύρνης ναι μεν μπορεί να μην έχει κινδυνεύσει, αλλά εκτός από τη φάση του 29' δεν έχει απειλήσει κι αυτό πρέπει να προβληματίσει τον Γιώργο Παράσχο κόντρα σε έναν Παναθηναϊκό χαμηλών ταχυτήτων.

• 18:02
    45'

Κίτρινη κάρτα ο Λισγάρας για χέρι

• 17:56
    39'

Διακοπή στο ματς αφού είναι πεσμένος στο έδαφος ο Τσιλούλης. Εχει χτυπήσει στο κεφάλι, ζαλίζεται και τώρα θα φύγει με το φορείο.

• 17:53
    36'

Κίτρινη κάρτα στον Ντομίνγκες

• 17:45
    29'
    Μεγάλη φάση για τον Απόλλωνα!

Εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Ντομίνγκες που έκανε το σουτ, αλλά ο Διούδης έπεσε στη γωνιά του και απομάκρυνε.

• 17:44
    27'
    ΓΚΟΟΟΛ για τον Παναθηναϊκό!

Ο Χατζηγιοβάνης νικά τον Βέρχουλστ και ανοίγει το σκορ στο ΟΑΚΑ.

• 17:43
    26'
    Πέναλτι για τον Παναθηναϊκό!

Σωστά δίνεται το πέναλτι αφού ο Μπρούσιτς έχει κάνει χέρι. Δεν έχει φανεί το ριπλέι του οφσάιντ, που προφανώς εξετάστηκε και δεν υπάρχει περίπτωση.

• 17:43

Υπάρχει εξέταση από τον VAR, για να διαπιστωθεί αν υπάρχει οφσάιντ στην πρώτη πάσα του Μαουρίσιο και μετά το χέρι του Μπρούσιτς

• 17:40
    23'
    Τεράστια φάση για τον Παναθηναϊκό!

Σέντρα του Χατζηγιοβάνη από μπαλιά του Μαουρίσιο, η μπάλα κοντράρει μάλλον στο χέρι του Μπρούσιτς και απέκρουσε ο Βέρχουλστ. Στο ριμπάουντ, ο Μαουρίσιο στέλνει την μπάλα στο δεξί δοκάρι της εστίας του γκολκίπερ του Απόλλωνα.

• 17:34
    18'

Ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι ο Απόλλωνας, ωστόσο κι εκείνος δεν μπορεί να φανεί απειλητικός. Ψάχνεται ακόμα ο Παναθηναϊκός.

• 17:31
    14'

Ενδεχομένως αυτή η φάση να αποτελέσει και «καμπανάκι» για τον Παναθηναϊκό, που μέχρι τώρα δεν έχει εμφανιστεί στο ΟΑΚΑ.

• 17:31

Απολύτως ορθή απόφαση, καθώς ο Μπεντινέλι τραβά παρατεταμένα τη φανέλα του Σένκεφελντ. Θα μπορούσε να δοθεί κίτρινη, καθώς είναι συνεχές το τράβηγμα

• 17:31
    12'

Σκοράρει ο Απόλλων Σμύρνης, με τον Μπεντινέλι, αλλά ακυρώνεται

• 17:25
    9'

Εξακολουθεί ο Απόλλωνας να έχει την κατοχή, με τον Παναθηναϊκό να είναι ακόμα σε παθητικό ρόλο.

• 17:20
    4'

Ο Απόλλων έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων στα πρώτα λεπτά

• 17:20
    1'

Στη σέντρα ο Απόλλων Σμύρνης

• 17:14

Διαιτητής: Στέφανος Κουμπαράκης, A' βοηθός: Ράινχαρτ Μπούξμπαουμ, Β' βοηθός: Κωνσταντίνος Καλαμπόκης, 4ος Διαιτητής: Κωνσταντίνος Περράκης

• 17:13
    Απόλλων Σμύρνης (Γιώργος Παράσχος):

Βέρχουλστ – Τσαμπούρης, Ντομίνγκες, Λισγάρας, Μπρούσιτς, Μπαξεβανίδης – Σλίβκα, Φατιόν, Μπεντινέλι, Φερνάντεθ - Τσιλούλης

Στον πάγκο του Απόλλωνα: Γιαννακόπουλος, Κολ, Λαγός, Ιωαννίδης, Βάρκας, Κραγιόπουλος, Ρώσση, Βιτλής, Κιτοκό.

• 17:13
    Παναθηναϊκός (Λάζλο Μπόλονι):

Διούδης – Μολό, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Ζαγαρίτης – Χατζηγιοβάνης, Μαουρίσιο, Αλεξανδρόπουλος, Σαβιέρ – Μακέντα, Καρλίτος

Στον πάγκο του Παναθηναϊκού: Ξενόπουλος, Εμμανουηλίδης, Μπουζούκης, Βιγιαφάνιες, Σερπέζης, Αϊτόρ, Αθανασακόπουλος, Καραγιάννης, Καμπετσής.

• 17:13

Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων...

• 17:13

Από την άλλη πλευρά, ο Απόλλων Σμύρνης προέρχεται από μία αξιόμαχη εμφάνιση στο «Γ. Καραϊσκάκης» κόντρα στον Ολυμπιακό, γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 2-0

• 17:13

Ο Παναθηναϊκός προέρχεται από τη νίκη που πέτυχε στη Λαμία επί της τοπικής ομάδας με 2-0. Ήταν το πρώτο θετικό αποτέλεσμα για τη φετινή Super League

• 17:13

Πρόκειται για ματς της δεύτερης αγωνιστικής που είχε αναβληθεί, λόγω σχετικού αιτήματος που είχε υποβάλλει η Ελαφρά Ταξιαρχία, λόγω της καθυστερημένης ολοκλήρωσης της Super League 2