LIVE: Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ-Άλμπα Βερολίνου 92-69 (ΤΕΛΙΚΟ)

LIVE: Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ-Άλμπα Βερολίνου (21:00, Novasports 1HD & thepressroom.gr)

Ενημερώθηκε: 17/12/20 - 22:41

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις του στη «διαβολοβδομάδα» με την εντός έδρας αναμέτρηση κόντρα στην Άλμπα Βερολίνου για την 15η αγωνιστική της EuroLeague.

Η υπερπροσπάθεια κόντρα στη Ρεάλ κι εν τέλει η ήττα από τους Μαδριλένους στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο ανήκουν στο παρελθόν για τους «πράσινους» που δεν έχουν περιθώριο εφησυχασμού.

Η Άλμπα μετράει τέσσερις σερί νίκες ενώ προέρχεται από το «διπλό» στο Βελιγράδι επί του Ερυθρού Αστέρα. Ο Αϊτο Γκαρθία Ρενέσες δεν μπορεί να υπολογίζει στους Μπεν Λάμερς και Μάρκους Έρικσον.

• 22:30

5 λεπτά για το τέλος του αγώνα, οι παίκτες του "τριφυλλιού" έχουν απωλέσει τη συγκέντρωσή τους

• 22:22

Μποχωρίδης, Νέντοβιτς, Κασελάκης, Μπέντιλ, Παπαγιάννης η πεντάδα του Παναθηναϊκού

• 22:17

60-45 με τρίποντο του Νέντοβιτς, που πήρε μπρος επιθετικά! Η μεγαλύτερη διαφορά για τον Παναθηναϊκό

• 22:13

5ο ομαδικό φάουλ του Παναθηναϊκού και απομένουν 3 λεπτά για το φινάλε της 3ης περιόδου. Η Άλμπα έχει 0 φάουλ στην 3η περίοδο

• 22:02

Ο Παναθηναϊκός τιμωρεί την άμυνα ζώνης της Άλμπα και ξεφεύγει για πρώτη φορά με +13

• 22:02

48-35 με τρίποντο του Γουάιτ

• 21:59

45-35 με τρίποντο του Σαντ-Ρος

• 21:59

Η Άλμπα έπαιξε άμυνα ζώνης, αλλά την τιμώρησε με τρίποντο ο Φόστερ (42-32).

• 21:54

Να σημειωθεί ότι ο Παναθηναϊκός είχε 0/8 τρίποντα στο 2ο δεκάλεπτο και χάλασε το ποσοστό του έξω από τα 6,75μ. (4/16)

• 21:54

Αν οι παίκτες του Βόβορα συνεχίσουν με το ίδιο πάθος στην άμυνα και αποφύγουν τα αβίαστα λάθη στην επίθεση, τότε δεν θα αντιμετωπίσουν προβλήματα κόντρα στους Γερμανούς

• 21:53

Από την άλλη, για την Άλμπα ξεχωρίζει μέχρι στιγμής ο Σίκμα, που έχει 7 πόντους και 3 ριμπάουντ

• 21:53

Κορυφαίος για το "τριφύλλι" ο Παπαπέτρου, που έχει 14 πόντους, 3 ασίστ και 2 ριμπάουντ. Από... κοντά ο Παπαγιάννης με 10 πόντους. Αθόρυβη δουλειά στην άμυνα από τους Μπέντιλ και Κασελάκη

• 21:53

Όπως και κόντρα στη Ρεάλ, έτσι και σήμερα οι "πράσινοι" είναι πολύ καλά διαβασμένοι στο κομμάτι της άμυνας

• 21:28

Διπλό λάθος του Παπαγιάννη, που έχασε την μπάλα στην επίθεση, ενώ στην άμυνα δέχθηκε καλάθι και φάουλ από τον Σίκμα (29-26)

• 21:21

Πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας από τους "πράσινους" (6/7 δίποντα, 4/8 τρίποντα), που έχουν καλό ρυθμό επιθετικά. Αν είχαν αποφύγει και 2-3 αβίαστα λάθη, θα είχαν διψήφια διαφορά τώρα

• 21:11

Κυρίαρχος ο Παπαγιάννης κάτω από τις ρακέτες (6 πόντοι, 2 ριμπάουντ, 2 τάπες)

• 20:58

Σαντ-Ρος, Νέντοβιτς, Παπαπέτρου, Μπέντιλ και Παπαγιάννης η πεντάδα του Παναθηναϊκού

Υπέρ του η παράδοση, αλλά...

Ο Παναθηναϊκός μετρά τρεις νίκες σε πέντε συναντήσεις με την Άλμπα, αλλά έχει χάσει στις δύο πρόσφατες αναμετρήσεις των δύο ομάδων στο ΟΑΚΑ

• 20:41

Η ομάδα του Ρενέσες πέτυχε 94,7 πόντους/μέσο όρο σε αυτά τα 4 ματς!

• 20:41

Η Άλμπα έφυγε με το διπλό (84-90) από την έδρα του Ερυθρού Αστέρα και πανηγύρισε την 4η σερί νίκη της

• 20:41

Έτσι, οι "πράσινοι" υποχώρησαν στο 4-9

• 20:41

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε στην παράταση, 93-97 εντός από τη Ρεάλ Μαδρίτης την Τρίτη, σε ένα ματς που έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης, αλλά δεν είχε τις... λεπτομέρειες με το μέρος του