Με πάθος η ΑΕΛ επικράτησε 1-0 του Ολυμπιακού

ΑΕΛάρα!

Ενημερώθηκε: 25/09/16 - 23:02

Τεράστια ΑΕΛ! Η ομάδα της Λάρισας, κάνοντας μια εμφάνιση γεμάτη πάθος, ενέργεια και θέληση για τη νίκη, επικράτησε του πολύ κακού Ολυμπιακού, με 1-0, στο AEL FC Arena!

Αρκετά καλή η διαιτησία του διαιτητή Παπαδόπουλου, ο οποίος όμως θα έπρεπε να είχε αποβάλει τον Σεμπά, σε δυο μάλιστα περιπτώσεις.

Ο Γκόλιας το γκολ για τους "βυσσινί" στο 92ο λεπτό της αναμέτρησης, με την μπάλα να κοντράρει και στον Μιλιβόγεβιτς, έξαλλοι πανηγυρισμοί για τους γηπεδούχους, που πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στην επιστροφή της ΑΕΛ στη Σούπερ Λίγκα!

Εξαφανισμένοι Καρντόσο και Ιντέγε, δεν τροφοδοτήθηκαν καθόλου, πολύ κακός ο Φιγκέιρας σε ακόμη ένα παιχνίδι, μόνος του πάλευε ο 36χρονος Καμπιάσο, ενώ θετικός ήταν και ο Ελιουνούσι.

Η Λάρισα, εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο, το γεγονός ότι χρειάστηκε καμπόση ώρα στους παίκτες του Ολυμπιακού να συνηθίσουν το πρωτόγνωρο 4-4-2, και "κλείδωσε" τους "ερυθρόλευκους", ενώ πίεζε ψηλά, ψάχνοντας το γκολ, που θα έβαζε φωτιά στο παιχνίδι.

Στο δεύτερο 45λεπτο οι Πειραιώτες μπήκαν πιο δυνατά, αλλά αμφότερες οι ομάδες είχαν από μία ευκαιρία στο ξεκίνημα, από… καραμπόλες.

Το παιχνίδι του Ολυμπιακού φώναζε ότι χρειαζόταν κάποιον, ώστε να δημιουργεί με τις πάσες του, φάσεις, τροφοδοτώντας τους επιθετικούς της ομάδας, με αποτέλεσμα ο Μπέντο να βάλει τον Φορτούνη στο 63’ και ενώ ένα λεπτό νωρίτερα είχε "ρίξει" και τον Πασιένσια στο τερέν του "AEL FC Arena", στη θέση του κακού Καρντόσο.

Τίποτα, ωστόσο, δεν άλλαξε. Οι Πειραιώτες δεν απειλούσαν, δεν είχαν ούτε μία κλασική ευκαιρία σε ολόκληρο ημίχρονο και όλα έδειχναν πως το ματς πήγαινε για 0-0. Για να "χτυπήσει" στο 92’ ο Γκόλιας και να βάλει φωτιά στον κάμπο! Ο 23χρονος Καρδιτσιώτης έκανε ένα σουτ από δεξιά, η μπάλα κόντραρε και στον Μιλιβόγεβιτς και κατέληξε στην εστία του ανήμπορου να αντιδράσει Καπίνο, για να ακολουθήσει ο απόλυτος χαμός στον πάγκο των γηπεδούχων, με όλον τον κόσμο να πέφτει πάνω στον Άγγελο Αναστασιάδη, που έχασε μέχρι και τα γυαλιά του από την τρέλα της στιγμής!

ΑΕΛ (Άγγελος Αναστασιάδης): Ξενοδόχοφ, Ρέντζας, Γιοβάνοβιτς, Φάρκας, Κόντορ, Αναστασόπουλος (73’ Λαμπρόπουλος), Φατιόν, Γκόλιας, Ναζλίδης, Ντοντό (81’ Βαρέλα), Αβραάμ (88’ Ντέλετιτς).

Στον πάγκο έμειναν: Καβουσάκης, Ουρτάδο, Κάπος, Σουλιώτης.

Ολυμπιακός (Πάουλο Μπέντο): Καπίνο, Φιγκέιρας, Τσιμίκας (63’ Φορτούνης), Ντα Κόστα, Βιάνα, Μιλιβόγεβιτς, Καμπιάσο (76’ Μάρτινς), Ελιουνούσι, Σεμπά, Ιντέγε, Καρντόσο (62’ Πασιένσια).

Στον πάγκο έμειναν: Λεάλι, Μποτία, Ντομίνγκες, Μάριν.

Διαιτητής: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)
Γήπεδο: AEL FC Arena