Με σπασμένα τα φρένα η Πορτογαλία

Ενημερώθηκε: 24/06/17 - 20:38

Δείχνοντας τη διαφορά κλάσης, που την χώριζε από την αντίπαλό της, η Πορτογαλία του Φερνάντο Σάντος σάρωσε με 4-0 τη Νέα Ζηλανδία και με αυτόν τον τρόπο προκρίθηκε στα ημιτελικά του Confederations Cup με επτά πόντους.

Ο Ρονάλντο έδειξε τον δρόμο προς τη νίκη, ευστοχώντας σε εκτέλεση πέναλτι (που κέρδισε ο Ντανίλο) στο 33’ και πλέον κυνηγάει να πιάσει τον Πελέ στους κορυφαίους σκόρερ των εθνικών ομάδων. Στο 38’ ο Μπερνάντο Σίλβα ζευγάρωσε τα τέρματα της ομάδας του Φερνάντο Σάντος, ο Αντρέ Σίλβα έκανε το 3-0 στο 80’ και ο Νάνι έβαλε το κερασάκι στην τούρτα στο 91o λεπτό.

Τις 100 συμμετοχές με την εθνική του ομάδα έφθασε ο Μουτίνιο. Δεν αγωνίστηκε ούτε λεπτό με τη Νέα Ζηλανδία, ο Τζημόπουλος του ΠΑΣ Γιάννινα.