Μην θυμώνετε τη βασίλισσα...

Ενημερώθηκε: 19/04/17 - 00:51

Τι κι αν η Μπάγερν της έβγαλε το λάδι; Με τον Κριστιάνο Ρονάλντο σε εκπληκτική κατάσταση (πέτυχε χατ τρικ), η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε 4-2 των Βαυαρών στην παράταση και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι Βαυαροί ήταν καλύτεροι. Προηγήθηκαν με πέναλτι του Λεβαντόφσκι (53') και παρά την απάντηση του Πορτογάλου φορ (76'), πήραν προβάδισμα έστω και με αστείο αυτογκόλ του Σέρχιο Ράμος (77') ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου ματς, αφού επικράτησαν 2-1 στην κανονική διάρκεια.

Στην παράταση, στην οποία έπαιξαν με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Βιδάλ (84'), λύγισαν. Ο Ρονάλντο (104') σημείωσε το δεύτερο τέρμα του (από θέση οφσάιντ), έκανε το 2-2 και κάπου εκεί όλα τελείωσαν. Με το 100ο του γκολ στο Champions League ο 32χρονος έκανε το χατ-τρικ (109'), ενώ το τελικό σκορ (4-2) έγραψε ο Ασένσιο (112').

Οι ενδεκάδες:

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζινεντίν Ζιντάν): Nάβας, Καρβαχάλ, Ράμος, Νάτσο, Μαρσέλο, Κρόος, Μόντριτς, Κασεμίρο, Ίσκο, Μπενζεμά, Ρονάλντο

Μπάγερν Μονάχου (Κάρλο Αντσελότι): Νόιερ, Λαμ, Αλάμπα, Χούμελς, Μπόατενγκ, Αλόνσο, Βιδάλ, Αλκάνταρα, Ρόμπεν, Ριμπερί, Λεβαντόφσκι