Μπαλοτέλι: «Το μεγάλο λάθος μου ήταν η Λίβερπουλ»

Ενημερώθηκε: 12/09/16 - 12:04

Ντεμπούτο με δύο γκολ έκανε στο γαλλικό πρωτάθλημα ο Μάριο Μπαλοτέλι, οδηγώντας τη Νις σε σπουδαία νίκη με 3-2 επί της Μαρσέιγ και διατηρώντας την στην κορυφή της βαθμολογίας, μαζί με τη Μονακό.

Ο Ιταλός επιθετικός άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 7ο λεπτό, αλλά οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν προσωρινά την κατάσταση και πέρασαν μπροστά με 2-1.

Ο Μπαλοτέλι όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, καθώς ισοφάρισε στο 78', για να έρθει ο Σιπριέν στο 88ο λεπτό και να δώσει τη νίκη στην ομάδα της Κυανής Ακτής.

Ο Ιταλός σούπερ σταρ μίλησε μετά το ματς για την καριέρα του και τα λάθη του. Ο «Σούπερ Μάριο» δήλωσε έτοιμος για μια νέα αρχή στη γαλλική ομάδα, η οποία πλήρωσε πάνω από 15 εκατ. ευρώ για να πάρει τα δικαιώματα του από τη Λίβερπουλ. Η αγγλική ομάδα είχε αποκτήσει τον Μπαλοτέλι από τη Μίλαν το 2014 έναντι περίπου 25.000.000 ευρώ. Μια επένδυση που δεν απέδωσε ούτε στο ελάχιστο, με τον Ιταλό να επιστρέφει ως δανεικός στη Μίλαν το επόμενο καλοκαίρι.

«Η καριέρα μου και ότι έχω κάνει, είναι τελείως διαφορετικά από όσα έχει γράψει ο Τύπος. Για μένα δεν αποτελώ ένα ρίσκο. Είχα θέματα φυσικής κατάστασης, αλλά ρίσκο; Όχι! Η απόφασή μου έχει απόλυτα ποδοσφαιρική λογική. Η προτεραιότητά μου ήταν να παίξω. Μίλησα στον προπονητή και πραγματικά με ήθελε. Ελπίζω ότι αυτή η χρονιά θα είναι πολύ καλή. Η Νις είναι μια νέα αρχή στην καριέρα μου και είμαι έτοιμος να δώσω απαντήσεις σε όσους με έχουν αμφισβητήσει τα τελευταία χρόνια, τόνισε ο Ιταλός διεθνής επιθετικός και συμπλήρωσε:

«Η μετακίνησή μου στη Λίβερπουλ ήταν το χειρότερο λάθος στη ζωή μου. Εκτός από τους οπαδούς που ήταν φανταστικοί και τους συμπαίκτες μου, δεν μου άρεσε καθόλου ο σύλλογος. Δεν μου άρεσε ούτε ο Μπρένταν Ρότζερς, αλλά ούτε και ο Γιούργκεν Κλοπ. Δεν τα πήγαινα καλά μαζί τους.»