Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός 86-76: Πλήρωσε την αστοχία

Ενημερώθηκε: 11/01/24 - 00:23

Μέσα από την άμυνά του ο Ολυμπιακός επέστρεψε από το -15 (69-54) στη Βαρκελώνη, αλλά στα τελευταία λεπτά «προδόθηκε» από την επίθεσή του και γνώρισε την ήττα 86-78 από την Μπαρτσελόνα.

Περίπου τέσσερα λεπτά πριν από τη λήξη, οι «ερυθρόλευκοι» έφεραν το ματς στο τρίποντο (79-76), αλλά τα σουτ –κυρίως των Πίτερς και Κάναν- δεν βρήκαν στόχο, με τους Κάλινιτς και Σατοράνσκι να… υπογράφουν τη νίκη των Καταλανών.

Έτσι, οι Πειραιώτες υποχώρησαν στο 11-9, ενώ από την άλλη οι «μπλαουγκράνα» πήγαν στο 14-6.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Μπαρτζώκα ήταν ο Πίτερς με 22 πόντους, ενώ ο Γουίλιαμς-Γκος πρόσθεσε άλλους 12π.

Από την άλλη, οι Καταλανοί τελείωσαν το ματς με 11/25 τρίποντα, αλλά και με 11 επιθετικά ριμπάουντ. Κορυφαίος ήταν ο Πάρκερ με 21 πόντους και ακολούθησε ο Ερνανγκόμεθ με 16π.